IPPB1/415-547/11-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-547/11-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wraz z żoną Wnioskodawcy Ireną S. aktem notarialnym z dnia 20 lipca 2006 r. Wnioskodawca zakupił niezabudowaną nieruchomość położoną w P. przy ul. B., składającą się z działki nr 245/5. W planie zagospodarowania przestrzennego działka była częściowo przeznaczona pod zabudowę wielorodzinną, częściowo pod drogę, a w pozostałej części pod zabudowę usługową z funkcją mieszkalną.

Decyzją Burmistrza Miasta z dnia 5 kwietnia 2007 r. nieruchomość została podzielona na działki nr 245/26 (przeznaczona na drogę publiczną), 245/27 (przeznaczona na zabudowę usługową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i parkingów), 245/28 (przeznaczona na pas drogi gminnej), 245/29 (przeznaczona na drogę gminną) oraz 245/30 (teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej).

W wyniku podziału nieruchomość została podzielona drogą publiczną i działki przeznaczone na drogę przeszły z mocy prawa na własność miasta. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę i jego żonę z majątku wspólnego do majątku prywatnego.

W związku z tym, że pojawił się inwestor gotowy zakupić działkę nr 245/27 został dla niej przez Wnioskodawcę sporządzony projekt budowy domu wielorodzinnego, oraz zostało wydane pozwolenie na budowę.

Wnioskodawca nadmienia, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi oraz że nabył wcześniej w ramach prowadzonej działalności, w latach 2001-2003 cztery działki składające się obecnie na jedną nieruchomość położoną przy ul. M. w W., na której prowadzi działalność gospodarczą.

Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca zakupił wraz z żoną poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej. Żona Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości Wnioskodawca wraz z żoną nie zbywali działek budowlanych. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza razem z żoną sprzedać część nieruchomości - działkę nr 245/27. Czynność ma charakter jednorazowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedmiotowej sprawie należy uznać, że sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

2.

Czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości do końca roku 2011 Wnioskodawca wraz z żoną będą musieli zapłacić podatek w wysokości 10 %, czy też w innej wysokości.

3.

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po dniu 1 stycznia 2012 r. będzie zwolniona z podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w dniu 20 lipca 2006 r., więc w ocenie Wnioskodawcy należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłami przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Artykuł 28 ust. 1 i 2 (w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r.) stanowił, że przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca wraz z żoną zakupili poza prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

W ocenie Wnioskodawcy jej sprzedaż nie nastąpi zatem w wykonaniu działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi do dnia 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty 10 % podatku. W przypadku sprzedaży po dniu 1 stycznia 2012 r. sprzedaż nieruchomości nie będzie objęta podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 lit. a) tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku Wnioskodawca wraz z żoną nabyli w 2006 r. niezabudowaną nieruchomość, składającą się z działki nr 245/5. Nieruchomość została podzielona na działki nr 245/26, 245/27, 245/28, 245/29 oraz 245/30. Nieruchomość została przez Wnioskodawcę i Jego żonę nabyta z majątku wspólnego do majątku prywatnego. Wnioskodawca wraz z małżonką zamierza sprzedać część nieruchomości - działkę nr 245/27. Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona poza prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i nigdy nie była w niej wykorzystywana.

Z analizy powyższego wynika, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.. Przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości należący do Wnioskodawcy, nabytej w 2006 r. i nie wykorzystywanej w działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę należy kwalifikować jako przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a).

W myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z ust. 2a ww. artykułu zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Artykuł 28 ust. 3 stanowi, iż jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) - podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

1.

od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,

2.

począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Reasumując mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż skoro przedmiotowa nieruchomość należała do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej to przychód uzyskany z tej sprzedaży należy zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8.

W przypadku gdy nieruchomość zostanie sprzedana do końca 2011 r. przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym. Sprzedaż nieruchomości po 1 stycznia 2012 nie będzie stanowiła źródła przychodów.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytania zawarte we wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Niego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl