IPPB1/415-545/13-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-545/13-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania przychodów, kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu i straty w spółce komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania przychodów, kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu i straty w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - osoba fizyczna z miejscem zamieszkania w Polsce, podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT w Polsce ("Wnioskodawca") jest wspólnikiem (komandytariuszem) w spółce komandytowej ("spółka komandytowa"). Wnioskodawca wniósł do spółki komandytowej wkład pieniężny w wysokości 5.000 zł. Komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku CIT w Polsce ("Komplementariusz").

Zgodnie z postanowieniami umowy spółki komandytowej, wspólnicy uczestniczą w zyskach Spółki Komandytowej proporcjonalnie do ich wkładów w Spółce Komandytowej, tj. udział zysku Spółki Komandytowej - dla Komplementariusza wynosi 1% a dla Wnioskodawcy wynosi 99%. Umowa spó1ki komandytowej przewiduje również, iż komandytariusz (Wnioskodawca):uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.

Wnioskodawca wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (PIT-36L).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, w świetle art. 5b ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody Wnioskodawcy z udziału w spółce komandytowej, koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu i straty, określa się proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zyskach spółki komandytowej oraz wykazuje w deklaracji PIT-36L.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, w świetle art. 5b ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody Wnioskodawcy z udziału w Spółce Komandytowej, koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu i straty, określa się proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zyskach spółki komandytowej oraz wykazuje w deklaracji PIT-36L.

Zgodnie z art. 123 k.s.h. § 1 Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

§ 2. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności ni uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu.

§ 3 W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.

Wspólnicy spółki komandytowej mogą w umowie tej spółki wprowadzić rozwiązania odbiegające od wskazanego wzorca normatywnego - określić prawo w udziale w zysku w dowolnej proporcji. Niemniej jednak w przypadku komandytariusza w razie braku wyraźnego postanowienia w umowie spółki komandytowej, uczestniczy on w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na pod stawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W świetle art. 8 ust. 1, ust. 1a i ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT:

* ust. 1. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 1a nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się ze prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

* ust. 1a przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (...) osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali o której mowa w art. 27 ust. 1,

* ust. 2 zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do: pkt 1 rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat."

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o PIT w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z (...) 2) pozarolniczej działalności gospodarczej łub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej osiągane z tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce jest opodatkowany podatkiem PIT.

Mając zatem powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż przychód z udziału w spółce osobowej (spółce komandytowej) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku i zasada ta obejmuje również rozliczanie kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i straty. Oznacza to zatem, iż na gruncie prawa podatkowego, w celu prawidłowego wyliczenia przez podatnika (wspólnika) przychodu z tytułu udziału w spółce osobowej (spółki komandytowej) należy odwołać się do tych postanowień umowy spółki osobowej (spółki komandytowej), które dotyczą udziału w zyskach tej spółki.

Oznacza to zatem, iż umowa spółki osobowej (spółki komandytowej) nie może mieć wpływu na wynikające z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego obowiązki podatkowe. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest Jego stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, w świetle art. 5b ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody Wnioskodawcy z udziału w spółce komandytowej (a także koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu oraz straty) określa się proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zyskach spółki komandytowej oraz wykazuje w deklaracji PlT-36L.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2010 r. (nr IPPB1/415-850/09-3/JB).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl