IPPB1/415-524/13-4/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-524/13-4/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku (data wpływu 29 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 17 czerwca 2013 r. (data nadania 20 czerwca 2013 r., data wpływu 24 czerwca 2013 r.) na wezwanie Nr IPPB1/415-524/13-2/AM, Nr IPPB2/436-225/13-2/AF, Nr IPPB2/436-226/13-2/AF z dnia 12 czerwca 2013 r. (data doręczenia 17 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości gruntowej z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Jawna (dalej: "Spółka") jest osobową spółką prawa handlowego, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, tj. Sławomira Ł. (dalej: "Wnioskodawca") oraz Marek Ł. (dalej łącznie: "Wspólnicy"). Przedmiotem działalności Spółki jest pozarolnicza działalność gospodarcza z zakresu ochrony prawnej własności intelektualnej i przemysłowej.

Spółka w 2005 r. nabyła ze środków własnych nieruchomość gruntową w skład, której wchodzi m.in. budynek wykorzystywany w części przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. W pozostałej części Spółka wynajęła budynek innemu podmiotowi na prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość stanowi środek trwały na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "p.d.o.f.").

Obecnie Wspólnicy planują wycofać ww. nieruchomość z majątku Spółki. W tym celu zostanie podjęta uchwała Wspólników o podziale majątku Spółki poprzez przeniesienie nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników, bez wycofania dotychczasowych wkładów i rozwiązania Spółki. Zawarta umowa będzie miała charakter nieodpłatny, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego Wspólników Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych - tj. jedynym skutkiem przedmiotowej umowy będzie przesunięcie majątku Spółki do majątku Wspólników. Ponadto, z uwagi na przedmiot czynności, ww. umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Przedmiotowa umowa nie będzie w szczególności umową darowizny.

W efekcie powyższego, prawo własności nieruchomości stanie się przedmiotem współwłasności Wspólników w takiej proporcji, w jakiej mają oni udział kapitałowy w Spółce oraz prawo do udziału w zyskach Spółki, tj. po 50%.

Fakt wycofania środka trwałego z majątku Spółki zostanie odnotowany w prowadzonej przez tę Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Pismem z dnia 12 czerwca 2013 r. IPPB1/415-476/13-2/AM, Nr IPPB2/436-222/13-2/AF, Nr IPPB2/436-223/13-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

* dokonanie stosownej opłaty od wniosku w wysokości 120,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu,

* uzupełnienie danych o wysokości, sposobie uiszczenia i zwrotu opłaty oraz numery kont bankowych: sposób zwrotu nienależnej opłaty (zwrot na rachunek bankowy Nr..., zwrot przekazem pocztowym na adres zamieszkania Wnioskodawcy, zwrot przekazem pocztowym na adres do korespondencji),

* złożenia oświadczenia i podpisu Wnioskodawcy lub osoby upoważnionej - zgodnie z art. 233 § 1 w związku § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.), kto, składając fałszywe oświadczenie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - następującej treści: "Ja niżej podpisany (a) pouczony (a) o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za składanie fałszywych oświadczeń składam, stosownie do art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, oświadczenie następującej treści:

"Oświadczam, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej".

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład, której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład, której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

3.

Czy nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład, której wchodzi m.in. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej.

Wniosek Pana w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. I

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości gruntowej, w skład, której wchodzi min. budynek, z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. dalej: "k.s.h.") spółka jawna jest spółkę osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie jest inną spółką handlową. Ponadto, z normy art. 8 k.s.h. wynika, że spółka jawna może nabywać we własnym imieniu prawa (w tym prawo własności), zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Tym samym, spółka jawna może posiadać własny majątek, odrębny od majątku wspólników, Opierając się na treści art. 28 k.s.h., majątkiem spółki jawnej będzie wszelkie mienie wniesione do niej, jako wkład, lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Biorąc powyższe pod uwagę, dla potrzeb stosunków cywilnoprawnych, spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego, która nie posiadając osobowości prawnej, może być podmiotem praw i obowiązków.

Jednocześnie, należy wskazać, że przepisy prawa podatkowego nie przyznają spółce jawnej odrębnej podmiotowości. Zgodnie z postanowieniami art. 1 u.p.d.o.f. oraz art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) podatnikami nie są spółki osobowe, lecz ich wspólnicy.

Na gruncie u.p.d.o.f., spółka jawna stanowi jedynie jedną z form organizacyjnych, za pośrednictwem, której osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z normą zawartą w art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ww. przepisie stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.).

W rezultacie, uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podleją rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce jawnej stanowi, dla jej wspólników, będących osobami fizycznymi, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla tego źródła,

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., źródłem przychodów jest w szczególności pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast, opierając się na treści art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W oparciu o treść art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. I u.p.d.o.f., z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g u.p.d.o.f. nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt b) powyżej, "spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ponadto, na podstawie art. 14 ust. 2c u.p.d.o.f., do przychodów, o których mowa ww. art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z kolei zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., źródłem przychodów jest również odpłatne zbycie, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z normą art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., przepisu powyższego nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (tekst jedn.: środków trwałych), nawet, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Przychód z takiego zbycia należy, bowiem zaliczyć do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.

Jednakże, w oparciu o normę art. 10 ust. 3 u.p.d.o.f., przepisy ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., mają zastosowanie do od1atnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej; budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokaju mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 u.p.d.o.f., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w szczególności w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Dokonując wykładni gramatycznej tak sformułowanych przepisów, podlegającym opodatkowaniu przychodem wspólnika pochodzącym z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w postaci spółki jawnej, są kwoty należne z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości będącej składnikiem majątku spółki, wprowadzonej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednocześnie u.p.d.o.f. wskazuje, że nie będzie podlegać opodatkowaniu dochód z takiego zbycia, jeśli nastąpiło ono po upływie 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania zbywanego składnika z majątku spółki.

Tym samym, z punktu widzenia powstania zobowiązania podatkowego, istotnym elementem zbycia nieruchomości jest odpłatność. A contrario, nieodpłatne zbycie nieruchomości przez spółkę jawną, jak i nieodpłatne wycofanie składnika majątkowego z majątku spółki jawnej do majątku wspólników, nie powinno podlegać opodatkowaniu p.d.o.f.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że w związku z brakiem podmiotowości spółek osobowych prawa handlowego na potrzeby p.d.o.f., a więc również i spółki jawnej, podatnikami z tytułu uzyskiwanych przez spółkę jawną dochodów są jej wspólnicy. A zatem, z punktu widzenia prawa podatkowego, przeniesienie składnika majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników, tym bardziej w proporcji odpowiadającej stosunkowi, w jakim pozostają ich wkłady wniesione do Spółki, a także odpowiadającej stosunkowi ich udziału w zyskach Spółki, powinno być postrzegane de facto, jako realokacja składnika majątkowego w ramach majątku tego samego podatnika. Wobec powyższego, ta transakcja powinna być dla wspólników spółki neutralna podatkowo.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Wspólnicy Spółki planują wycofać z majątku Spółki nieruchomość i nieodpłatnie przenieść prawo własności tejże nieruchomości do swoich majątków osobistych. W związku z przeniesieniem własności nieruchomości, Wspólnicy nabędą do swoich majątków osobistych udział we współwłasności nieruchomości odpowiadający stosunkowi, w jakim pozostają ich wkłady wniesione do Spółki a także odpowiadający stosunkowi ich udziału w zyskach Spółki.

W wyniku ww. zdarzenia dojdzie, co prawda, do utraty przez Spółkę własności nieruchomości na rzecz majątków osobistych (tekst jedn.: majątków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) Wspólników, w szczególności Wnioskodawcy, jednakże w świetle braku podmiotowości podatkowej Spółki w podatku dochodowym, czynność taka nie powoduje przesunięcia majątkowego pomiędzy "podatnikami" w rozumieniu art. 1 u.p.d.o.f.

Ponadto z perspektywy Spółki dojdzie do nieodpłatnego zbycia nieruchomości. Jednocześnie, opierając się na wykładni gramatycznej przepisów u.p.d.o.f., nie ulega wątpliwości, iż wskazana ustawa przewiduje opodatkowanie dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej jedynie wówczas, kiedy zbycie następuje za wynagrodzeniem (odpłatnie). W następstwie zastosowania ww. przepisów, należy uznać, że wskazane w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki (nieodpłatne zbycie) przedmiotowej nieruchomości na rzecz Wspólników nie podlega opodatkowaniu p.d.o.f.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, za "odpłatne zbycie", skutkujące powstaniem przychodu w p.d.o.f., należy uznać wyłącznie odpłatne zbycie składników majątku, które zostały wycofane z działalności gospodarczej (tekst jedn.: nieruchomość), dokonane przed upływem 6 lat pomiędzy:

(i) pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności oraz

(ii) dniem ich odpłatnego zbycia.

Natomiast, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, planowana operacja nie będzie nosiła cech zbycia, jak również będzie pozbawiona przymiotu "odpłatności".

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, iż wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej i przeniesienie jej nieodpłatnie do majątków osobistych Wspólników Spółki nie spowoduje dla Wspólników powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu p.d.o.f.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo, zostało ono potwierdzone:

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 12 grudnia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/4I5-151/I1-4/AG);

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 1 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPBI/415-750/I l-2/AP);

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu S sierpnia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/4I5-670/I1-2/AG)

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 28 czerwca 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPBI/415-410/11/AD);

* interpretacji podatkowej wydanej w dniu 12 lutego 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. 1BPBI/I/415-1003/09/KB);

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 30 kwietnia 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI/I/4I5-I39/10/AB);

* w interpretacji podatkowej wydanej w dniu 5 czerwca 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-185/09-2/AG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może, zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, zatem, iż przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie, oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości, stanowiących środki trwałe w spółce osobowej, do majątku prywatnego jej wspólników, niewątpliwie mamy do czynienia ze zbyciem tych nieruchomości. W wyniku, bowiem tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na jej wspólników. Zbycie to nie będzie miało jednak charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz wskazane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż sama czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości, o których mowa we wniosku, na potrzeby prywatne (osobiste) wspólników, nie będzie rodziła dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki jawnej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastrzec jednaka należy, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie oceny stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do powiązanego z nim pytania, wpisanego w nakreślone wnioskiem zdarzenie przyszłe. Ocena ta nie rozstrzyga natomiast skutków podatkowych wycofania środka trwałego z ewidencji środków trwałych.

Końcowo w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl