IPPB1/415-484/09-2/ES - Możliwość korzystania przez podatnika wykonującego zawód stomatologa z opodatkowania w formie karty podatkowej w przypadku rozpoczęcia przez jego małżonka prowadzenia działalności w tym samym zakresie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-484/09-2/ES Możliwość korzystania przez podatnika wykonującego zawód stomatologa z opodatkowania w formie karty podatkowej w przypadku rozpoczęcia przez jego małżonka prowadzenia działalności w tym samym zakresie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza stomatologa. Korzysta z opodatkowania na zasadzie karty podatkowej. Żona wnioskodawcy chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza pediatry.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy warunkiem korzystania z karty podatkowej jest niewykonywanie działalności w tym samym zakresie co podatnik przez małżonka podatnika (art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...,

2.

Co oznacza pojecie "zakres działalności"...,

3.

Czy wykonywanie dwóch zawodów: lekarza i lekarza stomatologa jest prowadzeniem działalności w tym samym zakresie...,

4.

Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez żonę Wnioskodawcy, straci on prawo do korzystania z opodatkowania na zasadzie karty podatkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy kluczowe znaczenie dla udzielenia odpowiedzi na wyżej postawione pytania ma wyjaśnienie pojęcia "zakres działalności". Pojęcia tego nie definiuje ani właściwa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ani tez ordynacja podatkowa - mająca znaczenie nadrzędne w przepisach prawa podatkowego.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym posługuje się pojęciem "zakres działalności" w sposób nieprecyzyjny. Z jednej strony mówi o prowadzeniu działalności w zakresie wolnych zawodów, co jest ujęciem nazbyt ogólnym trudno bowiem uznać, ze lekarz, tłumacz i nauczyciel prowadzą działalność w tym samym zakresie. Z drugiej strony ustawa rozróżnia w części I załącznika Nr 3 dość szczegółowe zakresy działalności, takie jak usługi ślusarskie, usługi rusznikarskie czy usługi kowalskie.

W części VIII załącznika Nr 3 jest także mowa o lekarzu i lekarzu stomatologu. Lecz rubryka, w której wymienieni został lekarz i lekarz stomatolog, nie została zatytułowana "zakres działalności", lecz "rodzaj wykonywanego zawodu". Ujęcie zawodu lekarza i lekarza stomatologa w jednym wierszu załącznika Nr 3 służy tylko ujednoliceniu stawki podatkowej dla obydwu tych zawodów. Lekarze i lekarze stomatolodzy zostali wyszczególnieni jako dwa różne zawody, podobnie zresztą jak pielęgniarki i położne w tej samej VIII części załącznika Nr 3 do cytowanej ustawy.

Zgodne jest to zresztą z przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, gdzie w art. 2 ust. 1 zamieszczona jest wykładnia na czym polega wykonywanie zawodu lekarza a w ust. 2 art. 2 zmieszczona jest definicja na czym polega wykonywanie zawodu lekarza dentysty.

Z powyższego wynika więc jednoznacznie, że żona Wnioskodawcy wykonywałaby inny zawód niż Wnioskodawca. Czy tym samym prowadziłaby działalność w innym zakresie...

Według Wnioskodawcy wykonywanie dwóch różnych zawodów nie może być prowadzeniem działalności w tym samym zakresie. Wnioskodawca jest zdania, że w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności przez żonę jako lekarza pediatry, nadal będzie mógł jako lekarz stomatolog korzystać z rozliczania na zasadzie karty podatkowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1.

prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,

2.

osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,

3.

będące osobami duchownymi.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

1.

ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

2.

karty podatkowej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach określonych w części VIII tabeli. Świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego jako lekarz wymienione zostało w części VIII pod lp. 1 tabeli stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1.

złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

2.

we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

3.

przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

4.

nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5.

małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

6.

nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7.

pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Za zakres prowadzenia działalności przy opodatkowaniu wolnego zawodu w formie karty podatkowej ustawodawca rozumie zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ww. ustawy w części VIII wolne zawody - świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Ze złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza stomatologa. Żona Pana chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza pediatry.

Oboje Państwo jesteście lekarzami i przy opodatkowaniu w formie karty podatkowej nie ma znaczenia specjalizacja zawodowa lecz fakt, iż świadczycie Państwo usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

W świetle powołanego przepisu art. 25 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozpoczęcie przez żonę działalności w tym samym zakresie (ochrony zdrowia ludzkiego) pozbawi Wnioskodawcę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ww. ustawy podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:

1.

ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo

2.

właściwe księgi - chyba że jest zwolniony od tego obowiązku - i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Reasumując stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy, iż w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności przez żonę jako lekarza pediatry, nadal będzie mógł jako lekarz stomatolog korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl