IPPB1/415-410/10-5/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-410/10-5/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu 30 kwietnia 2010 r.) oraz piśmie (data nadania 22 czerwca 2010 r., data wpływu 23 czerwca 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-410/10-2/RS z dnia 16 czerwca 2010 r. (data nadania 17 czerwca 2010 r., data doręczenia 22 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania i rozliczania różnic kursowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie występowania i rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową na terytorium Francji. Świadczone przez jego firmę usługi polegają na montażu i demontażu stalowych regałów magazynowanych, przymocowanych na stałe do posadzki za pomocą kotew, z elementów gotowych. Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z dnia 18 marca 2010 r. przyporządkował rodzaj świadczonych przez firmę Wnioskodawcy usług do PKWiU 43.32.10.0 "Roboty instalacyjne stolarki budowlanej" z dn. 29 października 2008 r. Jednocześnie w związku z § 2 powołanego wyżej rozporządzenia wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 6 kwietnia 2004 r. ww. usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.42.12-00.00 "Roboty instalacyjne pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej".

Firma Wnioskodawcy świadczy usługi na terenie Francji dla kontrahenta francuskiego. Płatności za wykonane usługi są rozliczane w Euro. Każda płatność uiszczana jest w postaci przelewu bankowego na konto walutowe (w Euro) Wnioskodawcy. Przewalutowanie nie ma miejsca. Przesłane przez kontrahenta pieniądze są wypłacane przez Wnioskodawcę w kasie w walucie Euro. Przelewy przychodzą w granicach czasowych: 1,5 miesiąca do 2 miesięcy od daty wystawienia rachunku.

W odpowiedzi na wezwanie organu Nr IPPB1/415-410/10-2/RS z dnia 16 czerwca 2010 r. Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku t. j. wskazał, iż według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. dla celów podatkowych (Dz. U. Nr 42, poz. 264, późn. zm.) roboty polegające na montażu i demontażu stalowych regałów magazynowych przymocowanych na stałe do posadzki za pomocą kotew, z elementów gotowych zostały sklasyfikowane pod symbolem 45.42.12-00.00.

Wnioskodawca dodał, że rachunki wystawia w walucie Euro oraz że rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jaką stawką zryczałtowanego podatku dochodowego objęte są ww. usługi.

2.

Czy istnieje obowiązek rozliczania się z różnic kursowych. Jeśli tak to w jaki sposób należy to robić (jakie daty należy przyjmować, itd.).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2.

Zjawisko rozliczania się z różnic kursowych nie występuje. Wypłacane przez Wnioskodawcę pieniądze są w walucie Euro, zatem nie możliwe jest konkretne określenie dnia w którym przewalutowuje gotówkę.

Odpowiedź na pytanie drugie przedmiotowego wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania i rozliczania różnic kursowych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Przedmiotowy wniosek dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyboru formy opodatkowania i stawki podatku w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Różnice kursowe, jako kategoria ekonomiczna, najogólniej oznaczają różnice wynikające z wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej w różnych momentach czasu.

Powstają na skutek wahań kursów (kurs - cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut.

W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami walut mogą więc występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Istotne jest to, że dla celów ewidencji i rachunkowej i podatkowej istnieje obowiązek przeliczania walut obcych na walutę polską po określonych kursach walut, jak również istotne jest, że nie wszystkie różnice kursowe będące kategorią ekonomiczną są różnicami kursowymi, które mogą być uwzględniane w rachunku podatkowym.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zdarzenia, z którymi ustawodawca wiąże skutki w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych wskazane zostały w art. 24c ust. 2 (dodatnie różnice) i ust. 3 (ujemne różnice) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak przykładowo:

1.

dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli:

2.

- wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 1 ww. ustawy),

3.

ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli:

4.

- wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 ww. ustawy).

Przez średni kurs w myśl art. 24c ust. 6 rozumie się kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3 ww. artykułu, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

Wskazać również należy, że powołane powyżej przepisy art. 24c ust. 2 pkt 1 i art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie określają sytuacje, kiedy powstają różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) związane z przychodem mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, a mianowicie: gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest inna od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania.

W związku z powyższym różnice kursowe wpływają na przychody bądź koszty podatkowe, odpowiednio zwiększając te wartości. Ich wysokość ustala się w wysokości różnicy pomiędzy wartościami wskazanymi w ww. przepisach ustawy podatkowej.

Z analizy zapisów ww. przepisów wypływa jednoznaczny wniosek, iż z różnicami kursowymi w sensie podatkowym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy równocześnie:

* dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej,

* realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej.

Zauważyć należy, iż w przypadku wypłaty walut obcych z firmowego rachunku walutowego Wnioskodawcy z przeznaczeniem na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaną różnice kursowe związane z kosztami ponoszonymi przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, mając na względzie iż przy ryczałcie ewidencjonowanym w rachunku podatkowym uwzględniany jest tylko osiągnięty przychód, nie uwzględnia się różnic kursowych związanych z ponoszonymi kosztami.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej posiada rachunek walutowy w Euro. Na rachunek ten wpływają należności za wystawione przez Wnioskodawcę rachunki w przeciągu 1,5 miesiąca do 2 miesięcy od daty wystawienia rachunku. Rachunki wystawiane są przez Wnioskodawcę w walucie Euro Wnioskodawca ww. należności wypłaca w walucie Euro i nie jest możliwe określenie dnia dokonania przewalutowania.

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy w związku z powyższym faktem powstają różnice kursowe oraz czy Wnioskodawca ma obowiązek uwzględniać je w rachunku podatkowym, a jeśli tak - to w jaki sposób.

Rozpatrując tę kwestię, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika jednoznacznie, że podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym stosują regulacje wynikające z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Różnica polega jedynie na tym, że ujemne różnice kursowe z oczywistych względów nie powiększają kosztów (bo takich przecież nie ma), lecz zmniejszają przychód dla celów podatkowych. Podatnicy ci zatem, tak samo jak podatnicy opodatkowani według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek rozliczyć różnice kursowe powstające w wyniku dokonywanych w ramach działalności operacji w walutach obcych. Należy jednak zauważyć, że u podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bierze się pod uwagę jedynie różnice związane z uzyskanym przychodem. Nie ustala się różnic kursowych związanych z ponoszonymi wydatkami, bowiem pozostają one bez wpływu na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. Wynika to z tego, że podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

W przypadku Wnioskodawcy, mając na uwadze ww. przepisy należy stwierdzić, iż w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe jeżeli wartość przychodu należnego na dzień wystawienia faktury wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa lub wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty.

Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej faktycznie zastosowany kurs waluty nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy łączyć go tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

Faktycznie zastosowany kurs waluty to bowiem kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w ust. 2 i 3 art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. Zatem do wyceny wartości wpływu waluty obcej na rachunek walutowy w banku, bądź wypływu tej waluty z rachunku należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany, niezależnie od faktu, iż w rzeczywistości nie dochodzi do zawarcia z bankiem transakcji kupna bądź sprzedaży waluty obcej.

Kurs faktycznie zastosowany to w przypadku wpływu środków pieniężnych na rachunek walutowy - kurs kupna waluty obcej ogłaszany przez bank, w którym znajduje się rachunek walutowy.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca stosuje w ciągu dnia różne kursy walut obcych, dla potrzeb wyceny wpływu i wypływu środków z rachunku walutowego należy przyjąć i stosować jeden z tych kursów. Może to być np. odpowiednio "kurs otwarcia", bądź "kurs zamknięcia" ogłaszany na dany dzień przez bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca.

Z powyższych przepisów wynika, iż podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, Dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe. Zgodnie bowiem z art. 24c ust. 4 ww. ustawy, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przy czym pamiętać należy, iż jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 24c ust. 5 ww. ustawy).

W związku z powyższym oraz mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przypadku Wnioskodawcy powstają różnice kursowe. Wnioskodawca powinien dodatnie różnice kursowe zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic należy pomniejszyć przychody dla celów podatkowych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy prawa, należy uznać, iż w przypadku Wnioskodawcy wystąpi obowiązek rozliczania różnic kursowych. W związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe jeżeli wartość przychodu należnego na dzień wystawienia faktury wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa lub wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty. Dodatnie różnice kursowe Wnioskodawca powinien zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic należy pomniejszyć przychody dla celów podatkowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl