IPPB1/415-41/08-3/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-41/08-3/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest obywatelką Republiki Federalnej Niemiec. Jej stałym miejscem zamieszkania i jednocześnie ośrodkiem interesów życiowych w rozumieniu art. 4 Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w B dnia 14 maja 2003 r. jest Republika Federalna Niemiec.

Wnioskodawczyni była właścicielką kamienicy (budynku mieszkalnego z lokalami użytkowymi - powierzchnia lokali mieszkalnych - 3 127,09 m2 i powierzchnia lokali użytkowych 269,91 m2 - wg decyzji z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2007 wydanej przez Urząd Miasta P Wydział Finansowy - kod podatnika:, nr obiektu:, nr decyzji: Fn VI-) położonej przy.

Powyższą nieruchomość strona nabyła w drodze dziedziczenia: w połowie po, a w połowie po, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowy z dnia 20 października 1997 r. (sygn.), postanowienia Sądu Powiatowego z dnia 29 kwietnia 1968 r. (sygn.) i postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 21 lutego 1996 r. (sygn.

Od 18 lutego 2004 r. Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą: "" wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Miasta P pod numerem (nr Regon:), której przedmiotem działalności jest wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKD: 70.20.Z).

Podstawowym przedmiotem tej działalności gospodarczej był wynajem lokali znajdujących się w nieruchomości położonej przy

Nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej oraz była amortyzowana do momentu sprzedaży.Dnia 20 grudnia 2007 r. strona dokonała sprzedaży całości nieruchomości (budynku mieszkalnego) położonej przy na rzecz osoby prawnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy odpłatne zbycie (sprzedaż) tej nieruchomości (budynku mieszkalnego) zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo iż wprowadzono ją do ewidencji środków trwałych oraz amortyzowano w ramach działalności gospodarczej, nie jest przychodem z działalności gospodarczej (wyłączono z nich przychody z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą), lecz podlega przepisom art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

2.

Czy zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do sprzedaży nieruchomości nabytych do 31 grudnia 2006 r. stosuje się w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., czyli przy określaniu przychodów ze sprzedaży tych obiektów i gruntów stosuje się zasady płatności podatku określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 19 oraz art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych., tj. przedsiębiorca sprzedający budynek lub lokal mieszkalny, wykorzystywany w działalności gospodarczej, zapłaci 10% zryczałtowany podatek, ale tylko wtedy, gdy od końca roku, w którym nabył ww. majątek nie minęło 5 lat., może także korzystać ze zwolnień wymienionych w art. 21 ustawy podatkowej np. ze zwolnienia dla przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, a zatem w przypadku Wnioskodawczyni nie ma konieczności uiszczenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia kamienicy (budynku mieszkalnego z lokalami użytkowymi).

Zdaniem Wnioskodawczyni ad. pyt. 2 w tym przypadku przy odpłatnym zbyciu nieruchomości położonej przy należy zastosować regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do sprzedaży nieruchomości nabytych do 31 grudnia 2006 r. stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

W związku z powyższym przy określaniu zasad opodatkowania sprzedaży tego budynku mieszkalnego i gruntów z nim związanych zastosować należy zasady płatności podatku od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 19 oraz art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Oznacza to, że sprzedając budynek lub lokal mieszkalny, wykorzystywany w działalności gospodarczej (wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany), strona zapłaci 10% zryczałtowany podatek, ale tylko wtedy, gdy od końca roku, w którym strona nabyła ww. majątek nie minęło 5 lat.

Od końca roku, w którym Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość położoną przy upłynęło 5 lat, więc jej sprzedaż nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych.

Wnioskodawczyni uważa, iż może ona także korzystać ze zwolnień wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2006 r., tj. ze zwolnienia dla przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d).

Podsumowując strona zaznacza, iż w jej przypadku w związku z zastosowaniem regulacji przytoczonych powyżej, sprzedaż nieruchomości położonej nie jest przychodem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą "" oraz nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej.

Wniosek Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wynika z powyższego, że skoro Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość (kamienicę z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi) w drodze dziedziczenia w latach 1968,1996,1997, to zastosowanie znajdują tu przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 2 podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Reasumując, dokonując analizy powyższych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl