IPPB1/415-390/10-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-390/10-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowywania dochodów uzyskiwanych w spółce komandytowej podatkiem liniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowywania dochodów uzyskiwanych w spółce komandytowej podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje zostać komandytariuszem w nowo powstającej spółce komandytowej (dalej: "Spółka). Celem zawiązania Spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej, m.in. w zakresie kupna i sprzedaży papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, w tym również w celu osiągnięcia dochodów z realizacji praw zeń wynikających. Przedmiotem działalności Spółki może również być kupno i sprzedaż udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem działalności Spółki nie będzie pośredniczenie w obrocie wyżej wymienionymi papierami wartościowymi, instrumentami finansowymi lub udziałami - wszystkie transakcje będę zawierane na rachunek Spółki. W przypadku nabywania i sprzedaży notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych papierów wartościowych i Instrumentów finansowych, Spółka sama korzystać będzie z pośrednictwa uprawnionego podmiotu tj. domu maklerskiego Za formalnie przewidziany w umowie spółki przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności przyjęta zostanie "Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99 Z), która w zamyśle wspólników ma obejmować przedmiot działalności opisany w poprzednim akapicie. Wnioskodawca prowadzi juz działalność gospodarczą zarówno w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej, jak i w formie udziału w innych spółkach osobowych, dla której wybrał sposób opodatkowania przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez terminowe złożenie pisemnego oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody Wnioskodawcy z udziału w spółce, w tym zwłaszcza dochody z działalności opisanej w niniejszym wniosku, podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy z treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychody z udziału w spółce osobowej podlegają połączeniu z przychodami opodatkowanymi wg skali (art. 27 ust. 1). Przychody te, zgodnie z art. 8 ust. 1a, jeśli stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegają jednak opodatkowaniu wg zasad przewidzianych w art. 30c, jeśli są osiągane przez podatników opodatkowanych na przewidzianych w tym przepisie zasadach. Powyższe spostrzeżenia odnoszą się również do kosztów uzyskania przychodów (art. 8 ust. 2). Spółka komandytowa jest przedsiębiorcą z mocy prawa, bowiem zgodnie z art. 102 k.s.h. "spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą". Zatem już z samego faktu zarejestrowania spółki komandytowej przez właściwy sąd wynika, w opinii strony, że wszelkie uzyskiwane przez nią przychody są przychodami z działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawcy planowaną działalność Spółki należy uznać za spełniającą również definicję art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jej cel będzie miał charakter zarobkowy, jej przedmiot można zakwalifikować jako posiadający charakter handlowy, prowadzona będzie we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły. Zatem wszelkie przychody osiągane przez Podatnika z udziału w Spółce, w tym zwłaszcza przychody z opisanej działalności, należy uznać za przychody z działalności gospodarczej. Ponieważ Wnioskodawca prowadzi już działalność gospodarczą, dla której wybrał sposób opodatkowania na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to zgodnie z art. 9a ust. 5 tej ustawy, wybór dotyczy wszelkich form prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem dochody (różnica pomiędzy przychodami i kosztami) z udziału w Spółce również podlegać będą zasadom przewidzianym w art. 30c cytowanej ustawy.

Wnioskodawca podkreśla, że w podobnym stanie faktycznym, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2009 r., znak: IPPB1/415-307/09-4/MT podzielił stanowisko podatnika - istotowo identyczne do stanowiska zaprezentowanego w niniejszym wniosku.

Końcowo Wnioskodawca zauważa, że:

1.

art. 8 w ogóle nie przewiduje możliwości opodatkowania przychodów (dochodów) z udziału w spółce osobowej na zasadach przewidzianych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2.

z treści samego art. 30b ww. ustawy (ust. 4) wynika, że nie znajduje on zastosowania, gdy wymienione w nim dochody - uzyskiwane są w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podatnikiem, w myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy. W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

* pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3),

* kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się, działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9,

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w ustępie 3 art. 14 ustawy. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu. Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Dochodów, o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. (art. 30b ust. 5 ustawy). Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Pojęcie kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, do których odwołuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest definiowane odpowiednio w art. 17 ust. 1 oraz w art. 18 ustawy. Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie już od tych warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie. Skutkiem wskazanego przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów finansowych lub udziałów będzie przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytową, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca. Za formalnie przewidziany w umowie spółki przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności przyjęta zostanie "Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99 Z). Zatem opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". O ile obrót papierami wartościowymi, instrumentami finansowymi lub udziałami w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów stanowił będzie przedmiot działalności gospodarczej spółki komandytowej, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, wówczas opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". W konsekwencji dochody uzyskiwane w związku z dokonanym przez Spółkę obrotem instrumentami finansowymi (wskazanymi przez wnioskodawcę akcjami) spełniać będą warunek sformułowanego w cyt. art. 30b ust. 4 ww. ustawy. Mając na względzie powołane przepisy, przychody uzyskane z ww. tytułu podlegały będą opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z wyborem formy opodatkowania przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody i koszty uzyskania przychodów określane będą proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej.

Reasumując, w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów finansowych lub udziałów, a Wnioskodawca będzie dokonywał takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to uzyskany dochód z tego tytułu będzie podlegał u Wnioskodawcy opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30c, tj. 19% podatkiem liniowym, proporcjonalnie do Jego udziału w zyskach spółki komandytowej.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, stwierdzić należy, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl