IPPB1/415-378/08-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-378/08-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana M.... przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2008 r. (data wpływu - 31 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie karty podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie karty podatkowej.

Wnioskodawca został wezwany pismem z dnia 30 maja 2008 r. Nr IPPB1/415-378/08-2/AJ do uzupełnienia złożonego wniosku. Pismem z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu: 9 czerwca 2008 r.) wniosek został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę, w wymiarze pełnego etatu na p w uczelni. Planuje On rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych ze wskazanym symbolem 74.81.Z.

Dodaje, iż zgodnie z informacją uzyskaną w urzędzie skarbowym, przychód uzyskiwany z ww. działalności fotograficznej będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, Jednocześnie będzie On mógł się starać o obniżenie stawki podatku o 80%. Ponadto Wnioskodawca poinformował, że nie będzie zatrudniać pracowników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w ramach prowadzonej działalności fotograficznej, z której przychód opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie karty podatkowej, Wnioskodawca będzie miał prawo do wykonywania prac i wystawiania faktur dla swojego pracodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest świadczenie usług i wystawianie faktur przez Zainteresowanego swojemu pracodawcy przy opodatkowaniu przychodu w formie karty podatkowej.

W ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w rozdziale 2 - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w art. 8 znajduje się informacja, że świadcząc usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy traci się prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W rozdziale 3 - karta podatkowa - nie znalazł Zainteresowany takiego sformułowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwanej dalej ustawą, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Tabela stanowiąca załącznik nr 3, o której mowa wyżej, zawiera miesięczne stawki podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

W tabeli określono stawki dla działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej w następującym układzie: zakres działalności (rubryka 2), oznaczenie stawek (rubryka 3) oraz kwoty stawek miesięcznych ustalonych w zależności od liczby mieszkańców, w której prowadzona jest działalność (rubryki 4, 5, 6).

W pozycji 90 tabeli określono stawki dla działalności usługowej w zakresie usług fotograficznych: świadczone z wykorzystaniem urządzeń do samoczynnego automatycznego naświetlania odbitek (samoczynnych printerów), przy czym dla działalności usługowej w tym zakresie ustawodawca przewidział możliwość obniżki stawki karty podatkowej o 80% podatnikom, którzy przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wykonują usługi i nie zatrudniają pracowników oraz osób, o których mowa w art. 25 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przy ww. obniżce podatnicy ci nie mogą równocześnie korzystać z obniżek przewidzianych w art. 27 ust. 1-4 wyżej cyt. ustawy.

W odniesieniu do wystawiania rachunków, faktur (art. 21 ust. 1 ww. ustawy) przez podatników prowadzących działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej, są oni obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające m.in. wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopii tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca będzie wykonywał usługi fotograficzne na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i nie będzie zatrudniał pracowników. Będzie obowiązany do wydawania na żądanie klienta rachunków bądź faktur, stwierdzających wykonanie przedmiotowej usługi.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie karty podatkowej nie wprowadzają zakazu świadczenia usług na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.

Reasumując stwierdzić należy, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności fotograficznej, z której przychód opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie karty podatkowej, będzie miał prawo wykonywania usług fotograficznych dla swojego pracodawcy, oraz wystawiania rachunków bądź faktur zgodnie z odrębnymi przepisami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl