IPPB1/415-364/08-2/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-364/08-2/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2008 r. (data wpływu 27 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej. Pismem z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 20 maja 2008 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 maja 2008 r. (doręczone 15 maja 2008 r.) Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w zakresie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu październiku 2007 r. Wnioskodawca wraz z narzeczoną A... Z... ur. (...) - NIP (...) PESEL (...), kupili mieszkanie w P... przy ul. R...- na zakup, którego wzięli kredyt hipoteczny w Banku...; W..., ul. K. Oddział...w P..., ul. M.

Mieszkanie jest wspólną własnością Wnioskodawcy i jego narzeczonej. Wnioskodawca wraz z narzeczoną są zameldowani w tym mieszkaniu, na pobyt stały, a także prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Pismem z dnia 19 maja 2008 r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny i podał:

1.

Kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego nr A położonego w P... przy ul. R...został udzielony w dniu 3 października 2007 r. - podpisanie umowy nr (...) z Bankiem z siedzibą w W... ul. K..., oddział operacyjny w P..., (przelanie kwoty na konto sprzedającego nastąpiło w dniu 15 października 2007 r.).

2.

Budynek, w którym mieści się przedmiotowy lokal został oddany do eksploatacji w 1974 r..

3.

Ani Wnioskodawca ani jego narzeczona A. nigdy nie korzystali z żadnych odliczeń od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Przedmiotowe mieszkanie jest ich pierwszym mieszkaniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy możemy odliczyć odsetki od częściowej spłaty kredytu pobranego w 2007 r., oraz podanie nazwy załącznika do rozliczenia w PIT 37.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Wnioskodawca uważa, że może wraz z narzeczoną odliczyć zapłacone odsetki od kredytu, każde z nich w zeznaniu podatkowym w wysokości nie większej, jak wysokość należnego podatku z zeznania PIT-37 za rok 2007.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Prawo do skorzystania z tzw. "ulgi odsetkowej" dawały podatnikom przepisy art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu sprzed dnia 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, (...), odliczało się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Artykuł 26b ust. 2 określał szereg warunków niezbędnych do zastosowania odliczenia z ust. 1 tego artykułu.

Artykuł 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został uchylony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 dalej ustawa uchylająca). Ustawa uchylająca weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. i z tym też dniem przestał, co do zasady, obowiązywać art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie (...) prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Z uwagi na powyższe, choć co do zasady, art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r., to podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę w latach 2002-2006 (liczy się data zawarcia umowy) mogą nadal dokonywać odliczeń określonych w tym przepisie. Możliwość ta dotyczy tylko i wyłącznie kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach 2002-2006.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca zaciągnął kredyt na zakup mieszkania 3 października 2007 r., a więc już w czasie, gdy art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obowiązywał. Wnioskodawca nie może więc, skorzystać z "ulgi odsetkowej", którą regulowały zapisy tego przepisu. Wnioskodawcy nie dotyczą również, ze względu na datę zawarcia umowy kredytowej, wspomniane wyżej przepisy przejściowe, które umożliwiają korzystanie z ulgi podatnikom, którzy kredyty zaciągnęli w latach 2002-2006.

Obecnie, tak jak w dacie zawarcia umowy kredytowej przez Wnioskodawcę, nie obowiązują żadne przepisy umożliwiające odliczanie od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Tym samym, skorzystanie przez Wnioskodawcę z tzw. "ulgi odsetkowej" z tytułu kredytu zaciągniętego w dniu 3 października 2007 r. jest niemożliwe a stanowisko Wnioskodawcy w tym przedmiocie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl