IPPB1/415-342/13-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-342/13-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2013 r. (data wpływu 20 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu świadczenia usług doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu świadczenia usług doradczych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, A. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca albo Spółka A.). Na podstawie uchwały o powołaniu Prezesowi Zarządu powierzone zostały obowiązki zarządcze, do których należy w szczególności prowadzenie spraw Spółki oraz jej reprezentowanie na zewnątrz.

W przyszłości podatnik będzie w zakresie indywidualnej działalności gospodarczej świadczyć usługi doradcze (dalej: usługi doradcze) na podstawie osobnej umowy oświadczenie usług doradczych (dalej: Umowa), za którą będzie uzyskiwać wynagrodzenie płatne na podstawie wystawianych faktur VAT.

Usługi świadczone przez podatnika będą miały charakter doradczy, ekspercki. Do obowiązków podatnika będzie należeć w szczególności: doradztwo w zakresie wykorzystywania aktywów Spółki A, doradztwo w zakresie rozwoju usług świadczonych przez Spółkę A, doradztwo strategiczne na rzecz Spółki A w zakresie rozwoju jej działalności, podejmowanie starań w zakresie pozyskiwania dla Spółki A nowych rynków zbytu oraz nowych kontrahentów, konsultacje merytoryczne dla struktur organizacyjnych Spółki A, doradztwo w sprawie działań na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Spółki A wobec obecnych i potencjalnych kontrahentów, udzielanie konsultacji w zakresie wdrażania przyjętej i zaakceptowanej polityki sprzedaży Spółki A., udzielanie konsultacji w zakresie wdrażania przez Spółkę A. realizacji zaleceń zawartych w uchwałach Zarządu Spółki A.

Dla uniknięcia wątpliwości do obowiązków podatnika wykonywanych w ramach tej umowy nie będzie należało zarządzanie Spółką poprzez bieżące administrowanie i działanie we wszelkich sprawach dotyczących Spółki, reprezentowanie Spółki, realizacja wieloletnich i rocznych planów działania Spółki, optymalizacja kosztów działalności Spółki.

Za świadczone usługi doradcze podatnik otrzymywać będzie osobne wynagrodzenie, wynikające z zawartej ze Spółką Umowy. Podatnik otrzymywać będzie zapłatę z tytułu wykonywanych obowiązków, na które składać się będzie stałe miesięczne wynagrodzenie powiększone o należny podatek VAT. Wynagrodzenie będzie płatne na podstawie wystawianych przez podatnika faktur VAT w terminie 7 dni od daty ich otrzymania. Podatnik będzie wykonywał działania objęte umową na zasadach wyłączności i zobowiązuje się do nieujawniania informacji stanowiących tajemnicę Spółki. Podatnik będzie odpowiedzialny wobec Spółki oraz wobec osób trzecich za szkodę wyrządzoną odpowiednio Spółce lub osobie trzeciej, przy wykonywaniu umowy lub w wyniku jej wykonania.

Po rozpoczęciu świadczenia usług doradczych przez podatnika na rzecz Spółki, będzie on nadal pełnić funkcje Prezesa Zarządu i za czynności wykonywane na tym stanowisku będzie, tak jak dotychczas, otrzymywać osobne wynagrodzenie.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku zawarcia z podatnikiem dodatkowej umowy, Spółka będzie wypłacała na jego rzecz wynagrodzenie z dwóch odrębnych tytułów:

a.

wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności kierowniczych (zarządczych) jako Prezes Zarządu z tytułu uchwały o powołaniu,

b.

wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, na podstawie faktur wystawianych zgodnie z postanowieniami przyszłej umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy Podatnikiem, a Spółką A. (Wnioskodawca).

Planowana umowa z podatnikiem o świadczenie usług doradczych w ramach podjętej przez niego samodzielnej działalności gospodarczej nie będzie miała charakteru kontraktu menadżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, ani też umowy o podobnym charakterze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie wyłączony z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego podatnikowi z tytułu świadczenia przez podatnika w ramach samodzielnej pozarolniczej działalności gospodarczej usług doradczych na podstawie Umowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie wyłączona z poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego podatnikowi z tytułu usług doradczych wykonywanych na podstawie Umowy zawartej w ramach prowadzonej przez niego samodzielnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350, dalej: ustawa o PIT) przewiduje, że płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Podatnik złoży oświadczenie Spółce oprowadzonej działalności gospodarczej.

Nawet jeżeliby przyjąć, że podatnik nie otrzymuje należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8, identyczny wniosek o braku obowiązków Spółki jako płatnika wynika z niewypełnienia dyspozycji normy art. 41 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem osoby prawne, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie zaś do art. 13 pkt 7 ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się także przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Regulacja zawarta w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT wskazuje zatem, iż obowiązek poboru zaliczek przez płatnika uzależniony jest od tego, czy wypłacane wynagrodzenie stanowi dla otrzymującego m.in. przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 ustawy o PIT w związku art. 10 ust. 1 pkt 2.

W związku z tym, w przypadku, gdy uzyskiwany przychód stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy o PIT, na podmiocie dokonującym wypłaty wynagrodzenia, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, nie spoczywają obowiązki obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, w celu ustalenia obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez Spółkę, istotną kwestią jest zatem określenie czy wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę Podatnikowi z tytułu świadczonych Usług doradczych powinno być klasyfikowane jako przychody z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a ustawy o PIT, za działalność gospodarczą przyjmuje się działalność zarobkową:

* wytwórczą budowlaną handlową, usługową,

* polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 49 ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z opisanego zdarzenia przyszłego wynika jednoznacznie, iż usługi doradcze spełniają przytoczony warunek.

Jednocześnie art. 5b ust. 1 ustawy o PIT zakłada, iż aby działalność mogła zostać uznana za działalność gospodarczą, wobec wykonywanych w ramach niej czynności nie mogą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

* odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

* są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

* wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, podatnik będzie prowadzić samodzielną działalność gospodarczą we własnym imieniu i jako niezależny przedsiębiorca, w ramach której świadczyć będzie usługi doradcze, o czym formalnie poinformuje Spółkę. usługi doradcze będą świadczone przez podatnika osobiście. Wynagrodzenie za świadczone usługi doradcze będzie wypłacane podatnikowi na podstawie Umowy (o świadczenie usług), zgodnie z otrzymywanymi przez Spółkę fakturami.

Podkreślić należy, że zakres usług doradczych świadczonych przez podatnika w ramach planowanej ze Spółką współpracy nie będzie dotyczył czynności wykonywanych przez niego w tym samym czasie jako Prezesa Zarządu. W szczególności, przedmiotem Umów o współpracę nie będą czynności związane z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i jej reprezentowaniem na zewnątrz w zakresie przewidzianym unormowaniami kodeksu spółek handlowych. Zakres usług doradczych nie będzie zatem pokrywał się z czynnościami kierowniczymi i zarządczymi wykonywanymi w ramach umów o pracę, a dodatkowo będzie odnosił się wyłącznie do doradztwa w ściśle określonym zakresie, specjalistycznym i odrębnym od funkcji pełnionych jako Prezes Zarządu w ramach poszczególnych obszarów funkcjonowania Spółki.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa oraz opierając się na przedstawionym zdarzeniu przyszłym stwierdzić należy, iż usług doradczych świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wykonywanych w ramach tej działalności-nie można zakwalifikować jako wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze.

Czynności zarządcze podatnika są objęte uchwalą Spółki powołującą go do zarządu oraz ustanawiające odrębne wynagrodzenie za tego typu czynności. Podatnikowi w ramach Umowy nie będzie bowiem zlecone zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki, a więc Umowa ta pozbawiona będzie podstawowego elementu charakterystycznego dla umów mających za przedmiot usługi zarządzania. W związku z tym, przychodów z tytułu świadczenia usług doradczych nie można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ustawy o PIT.

Przychody te, z uwagi na charakter wykonywanych usług doradczych oraz współpracy pomiędzy Spółką a podatnikiem, stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy o PIT w związku z art. 5a oraz art. 5b ust. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tytułu wypłacanego podatnikowi wynagrodzenia za wykonywanie opisanych we wniosku usług doradczych.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę potwierdzone zostało również w licznych interpretacjach m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2012 r. (sygn. IPPB2/415-124/12-2/MG) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 stycznia 2011 r. (sygn. ITPB1/415-1031b/10/MR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl