IPPB1/415-332/10-2/AM - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-332/10-2/AM Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2010 r. (data wpływu 12 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 8 lutego 2006 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, stanowiącej wspólny majątek małżeński. Do 31 grudnia 2008 r. niniejsza nieruchomość była wynajmowana przez Wnioskodawczynię i jej małżonka, a dochody z wynajmu były rozliczane ryczałtem.

Od 1 stycznia 2009 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą związaną z najmem nieruchomości (PKD 2007) 68.20Z. Mąż Wnioskodawczyni złożył w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, iż Wnioskodawczyni jest osobą rozliczającą dochody uzyskane z tego źródła. Wnioskodawczyni pragnie dodać, że rozlicza się z osiąganych dochodów wg skali podatkowej. Wnioskodawczyni prowadzi książkę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od kredytu hipotecznego (będące składnikiem rat kapitałowo - odsetkowych) udzielonego Wnioskodawczyni jako osobie fizycznej na zakup nieruchomości, która w tej chwili jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności...

Wnioskodawczyni uważa, że odsetki od kredytu na zakup wynajmowanego lokalu są dla Wnioskodawczyni kosztem uzyskania przychodów, gdyż wydatki te są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania i zabezpieczenia- co jest zgodne z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uważa, iż kredyt został przyznany wspólnie Wnioskodawczyni i Jej małżonkowi, co jest przez bank wymagane przy wspólnocie małżeńskiej, nie ma w tej chwili znaczenia gdy lokal obciążony kredytem hipotecznym stanowi środek trwały firmy należącej do Wnioskodawczyni i spłata odsetek obciąża Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą związaną z najmem lokalu.

Odsetki nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego jakim jest wynajmowana nieruchomość. Zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi z działalności. Dlatego Wnioskodawczyni uważa, że odsetki od kredytu hipotecznego udzielone na Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną a nie na firmę Wnioskodawczyni, ale wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, gdyż nie jest ważna forma kredytu lecz sposób jej wykorzystania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

A zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Z powyższego wynika, że żaden z przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej.

W związku z powyższym podatnik ma prawo do obciążenia kosztów podatkowych wydatkami poniesionymi na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) pod warunkiem ich zapłacenia oraz istnienia związku przyczynowo-skutkowego między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej.

W celu właściwego określenia kosztów uzyskania przychodów wpływających bezpośrednio na wysokość dochodu, poszczególne zdarzenia gospodarcze muszą być udokumentowane w sposób umożliwiający niewątpliwe i jednoznaczne powiązanie ich z właściwym podmiotem (prowadzoną działalnością

W świetle powyższego należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zaś, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Zgodnie zaś z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Powołane powyżej przepisy ustawy wskazują zatem jednoznacznie, iż odsetki zapłacone po okresie realizacji inwestycji (tj. po oddaniu środka trwałego do używania), zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 - będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Natomiast odsetki zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania będą stanowiły element wartości początkowej, a kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków;

1.

zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

2.

odsetki zostały zapłacone;

3.

odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji,

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż nieruchomość przeznaczona na cele działalności gospodarczej (najem), wprowadzona do ewidencji środków trwałych, sfinansowana została kredytem.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Reasumując stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy składnik majątku wspólnego małżonków jest wykorzystywany w całości w działalności gospodarczej jednego z małżonków, odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup przedmiotowej nieruchomości stanowić będą koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Jednocześnie należy podkreślić, że odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania będą zwiększały wartość początkową tego środka trwałego, natomiast odsetki naliczone po tym dniu będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu zapłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl