IPPB1/415-331/11-4/JC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-331/11-4/JC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r., data nadania 20 czerwca 2011 r.) na wezwanie z dnia 3 czerwca 2011 r. Nr IPPB1/415-331/11-2/JC (data nadania 3 czerwca 2011 r., data doręczenia 13 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W trakcie trwania małżeństwa, zawartego przez Wnioskodawczynię w dniu 23 października 1990 r., nabyła ona wraz z małżonkiem w dniu 17 maja 1999 r. na zasadach wspólnoty majątkowej małżeńskiej działkę gruntu nr ew. 343 z obrębu ew. 02 o powierzchni 908 m#178;, położoną w... przy ul...., dla której to nieruchomości prowadzona jest przez Sąd Rejonowy KW.

W dniu 30 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni podpisała wraz z małżonkiem umowę majątkową wyłączającą istniejącą dotąd pomiędzy nimi wspólnotę ustawową. W konsekwencji ustanowienia rozdzielności majątkowej, w dniu 8 października 2009 r., Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem podpisała umowę częściowego podziału majątkowego, na mocy której przedmiotowa nieruchomość przeszła na własność Wnioskodawczyni. Reasumując, Wnioskodawczyni jest właścicielką - współwłaścicielką przedmiotowej nieruchomości nieprzerwanie od 17 maja 1999 r..

Pismem z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 czerwca 2011 r. Nr IPPB1/415-331/11-2/JC, Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek informując, że:

* nabycie przez Nią przedmiotowej nieruchomości (w konsekwencji ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej na mocy częściowego podziału majątkowego) mieści się w wartości udziału nabytego przez Wnioskodawczynię w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej,

* poza przedmiotową nieruchomością w skład majątku nabytego w ramach wspólności majątkowej Wnioskodawczyni i jej małżonka wchodzi:

* spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o pow. 84,2 m#178; w... przy ul.... o wartości 600 - 800 tys. zł.;

* działka letniskowa o pow. 1041 m#178; położona w... z domem letniskowym o pw. 120 m#178; o wartości ok. 250 tys. zł.

Ponad to Wnioskodawczyni poinformowała również, że sprawa rozwodowa oraz sprawa o podział majątku nie zostały jeszcze wszczęte

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość zwolnienia Wnioskodawczyni z podatku dochodowego, o którym to zwolnieniu jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku osiągnięcia przez nią dochodów z przyszłej sprzedaży nieruchomości, wyszczególnionej we wniosku, w sytuacji gdy jest ona właścicielką - współwłaścicielką nieprzerwanie od 17 maja 1999 r....

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że winno jej przysługiwać zwolnienie od płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie dochodu osiągniętego z przyszłej sprzedaży nieruchomości, o której jest mowa w niniejszym wniosku, z uwagi na fakt, że jest właścicielką - współwłaścicielką tej nieruchomości w sposób ciągły od 17 maja 1999 r., co wyczerpuje dyspozycje art. 10 ust. 1 pkt 8.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zmian.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny. Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i na skutek wyroku sądowego orzekającego rozwód, wspólność majątkowa małżeńska ustaje, a do majątku który był nią objęty stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje każdemu z małżonków w majątku dorobkowym małżeńskim.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła na zasadzie wspólnoty majątkowej małżeńskiej w 1999 r. nieruchomość gruntową. Wspólnością majątkową małżeńską objęte jest również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i działka letniskowa z posadowionym na niej domem letniskowym. W 2009 r. Wnioskodawczyni podpisała z mężem umowę częściowego podziału majątkowego dotyczącą wyłącznie przedmiotowej nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż udział Wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości w wyniku dokonania częściowego podziału majątkowego zwiększył się w stosunku do Jej udziału przysługującego w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej mamy do czynienia z dwoma momentami nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nabyła udziały w przedmiotowej nieruchomości w następujących latach:

* w 1999 r. - w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej,

* w 2009 r. - w wyniku częściowego podziału majątkowego, tj. w części przekraczającej udział przysługujący Wnioskodawczyni w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej.

Zatem opodatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przedstawia się następująco:

* kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w trakcie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem od nabycia tej części nieruchomości upłynął już okres 5-letni.

* kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w wyniku dokonania częściowego podziału majątkowego będzie podlegała opodatkowaniu, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast, jeżeli zbycie tej części nieruchomości nastąpi po upływie okresu 5-letniego, nie wystąpi źródło przychodów do opodatkowania.

Tym samym, wskazać należy, iż w rozpatrywanej sprawie jeżeli sprzedaż części przedmiotowej nieruchomości nabytej w 2009 r. nastąpi przed upływem 5-letniego okresu zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl natomiast jego ust. 2 podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest, zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy, ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Reasumując, mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie stanowi źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak zbycie nieruchomości w części przekraczającej wysokość udziału przysługującego Wnioskodawczyni w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej nabytej w wyniku częściowego podziału majątkowego nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie to dochód będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl