IPPB1/415-330/09-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-330/09-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu ze sprzedaży towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu ze sprzedaży towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Pomiędzy firmą Wnioskodawcy (SPRZEDAJĄCY) a firmą handlową (KUPUJĄCY) została podpisana umowa nazwana "UMOWA MAGAZYNOWANIA". Celem umowy jest ustalenie magazynowania produktów będących w całości własnością sprzedającego w magazynie administrowanym, zarządzanym i będącym w posiadaniu kupującego. Na mocy tej umowy pobór towarów z magazynu odbywać się będzie sukcesywnie w zależności od potrzeb kupującego co oznacza, że kupujący pobierze te produkty z magazynu sprzedającego zarządzanego przez siebie. Kupujący będzie uprawniony do pobrania produktów magazynowanych w każdym czasie. Według umowy z chwilą pobrania produktów dochodzi do skutku umowa sprzedaży. Rozliczenie towarów handlowych będzie dokonywane na podstawie pobrań towarów z magazynu przez Kupującego, który udostępni sprzedającemu zestawienia w takich okresach w jakich zażąda sprzedający. Takie warunki określa ww. umowa, którą kopię Wnioskodawca załącza.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy umowa nazwana "UMOWA MAGAZYNOWANIA" może być przedmiotem oceny w podatku dochodowym od osób fizycznych...,

2.

Czy umowa nazwana "UMOWA MAGAZYNOWANIA" może być przedmiotem oceny w podatku od towarów i usług...,

3.

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym sprzedaż towarów następuje w momencie pobrania ich przez Kupującego z magazynu czy też w momencie przekazania towaru przez sprzedającego do magazynu administrowanego przez kupującego...,

4.

Czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż towarów następuje w momencie pobrania ich przez Kupującego z magazynu czy też w momencie przekazania towaru przez sprzedającego do magazynu administrowanego przez kupującego.

Odpowiedź na pytanie nr 3 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek w zakresie pytania Nr 1, 2 oraz 4 zostanie rozstrzygnięta odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż towarów następuje w momencie przekazania towarów do magazynu zarządzanego przez kupującego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu - art. 14 ust. 1a ww. ustawy.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą została uregulowana przez ustawodawcę w art. 14 ust. 1c omawianej ustawy.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo,

2.

uregulowania należności.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Oznacza to, że przychód - co do zasady - powstaje w momencie wydania towarów, wyrobu, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi i bez znaczenia pozostaje fakt zapłaty należności przez odbiorcę świadczenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że według umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą tj. Sprzedającym, a kupującym z chwilą pobrania produktów dochodzi do skutku umowa sprzedaży.

Za dzień wydania rzeczy uważa się dzień pobrania przez kontrahenta towaru z magazynu i w tym momencie u Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy.

Reasumując stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Jednocześnie informujemy, iż załącznik do wniosku w postaci umowy magazynowania Nr z dnia 21 kwietnia 2009 r. nie podlega analizie i weryfikacji. Podatnik jest zobowiązany do przedstawienia stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego wyłącznie we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl