IPPB1/415-298/09-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-298/09-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na 2009 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 2006 r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W tym celu prowadzi księgę przychodów i rozchodów.

W dniu 20 lutego 2008 r. we właściwym dla niego Urzędzie Skarbowym w Ł. złożył oświadczenie zawierające jednocześnie wolę zmiany sposobu płacenia zaliczek na podatek i zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy o treści: "Zawiadamiam, że w roku 2008 wybieram kwartalny sposób wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczany wg stawki 19% art. 30c ustawy - podatek liniowy/."

W związku w powyższym w 2008 r. zaliczki na podatek dochodowy płacił w okresach kwartalnych obliczane wg zasad ogólnych (podatku liniowego nie mógł zastosować w 2008 r. ponieważ nie złożył oświadczenia z zachowaniem ustawowego terminu - do dnia 20 stycznia 2008 r.). W 2009 r. chciałby, mając na uwadze złożone przez niego w dniu 20 lutego 2008 r. powyższe oświadczenie, płacić zaliczki na podatek dochodowy w okresach kwartalnych obliczane wg art. 30c ustawy p.d.o.f. - podatek liniowy.

Wnioskodawca nadmienił, że oświadczenie powyższe nie zostało przez niego wycofane.

Jednak Urząd Skarbowy ma wątpliwości czy w 2009 r. może rozliczać podatek dochodowy wg zasad podatku liniowego, ponieważ oświadczenie woli o rozliczaniu się z podatku dochodowego wg art. 30c ustawy złożył w 2008 r. a nie w 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w 2009 r. i latach następnych mogę rozliczać podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatek liniowy, tj. zgodnie z moją wolą zawartą w oświadczeniu z dnia 20 lutego 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, może on w 2009 r. i latach następnych rozliczać podatek dochodowy wg stawki liniowej 19%. Stanowisko swoje opiera na art. 9a ust. 4 ustawy o p.d.o.f., który mówi że "Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania (...)".

Tak więc, mimo że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym wg stawki liniowej 19% złożone przez niego w 2008 r. nie mogło, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy, obowiązywać w roku podatkowym 2008 r., to zgodnie z art. 9a ust. 4 ma zastosowanie na lata następne czyli w jego przypadku na rok podatkowy 2009 i lata kolejne, chyba że w ustawowym terminie złożę rezygnację z tego sposobu opodatkowania.

Nadmienił, że jego uzasadnienie jest zbieżne z uzasadnieniem wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w sprawie o sygnaturze IX-005/175/Z/K/07 z dnia 28 czerwca 2007 r. zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 2 wyżej powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższego wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej, na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia - w wymienionym w przepisach terminie - jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego.

Wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c podatnik dokonuje więc składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 20 lutego 2008 r. we właściwym dla niego Urzędzie Skarbowym złożył oświadczenia zawierające jednocześnie wolę zmiany sposobu płacenia zaliczek na podatek dochodowy i zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy na rok 2008. Powyższe oświadczenie nie zostało przez Wnioskodawcę wycofane.

W związku z tym, że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów w 2008 r. podatkiem liniowym - 19% złożone zostało w dniu 20 lutego 2008 r., a więc po upływie terminu określonego w art. 9a ust. 2 ww. ustawy, oświadczenie to nie wywołało skutków prawnych w zakresie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego. Zatem Wnioskodawca nie nabył prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych za 2008 r. podatkiem liniowym.

Obowiązującą formą opodatkowania w roku 2008 były zatem zasady ogólne, z których Wnioskodawca jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą nie zrezygnował składając do 20 stycznia 2009 r. zawiadomienia w formie pisemnej o rezygnacji z dotychczasowej, obowiązującej formy opodatkowania. Nie złożył również w powyższym terminie pisemnego wniosku dotyczącego sposobu opodatkowania w roku 2009 na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można również brać pod uwagę złożonego w 2008 r. oświadczenia do przyjęcia formy opodatkowania w 2009 r., ponieważ w oświadczeniu tym Wnioskodawca wyraźnie wskazał, że dotyczy ono 2008 r.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w 2009 r. nie przysługuje Panu prawo opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w przypadku dochodów uzyskanych w latach następnych będzie Pan mógł skorzystać z formy opodatkowania podatkiem liniowym - 19% pod warunkiem złożenia w terminie do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenie to zapadło w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl