IPPB1/415-292/11-4/JB - Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według zasad ogólnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-292/11-4/JB Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według zasad ogólnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 22 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowywania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według zasad ogólnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowywania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według zasad ogólnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W kwietniu 2010 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zajmował się:

- -43.91.Z - -wykonywaniekonstrukcji i pokryć dachowych,

- -43.39.Z - -wykonywaniepozostałych robót budowlanych wykończeniowych,

- -43.99.Z - -pozostałespecjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,

- -43.31.Z - -tynkowanie,

- -41.20.Z - -robotybudowlane związane ze z wznoszeniem budynków mieszkalnych iniemieszkalnych,

- -43.32.Z - -zakładaniestolarki budowlanej

Jako formę opodatkowania Wnioskodawca wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wnioskodawca zawiesił działalność od dnia 8 grudnia 2010 r., następnie wyrejestrował się z datą 7 lutego 2011 r.

W dniu 14 lutego 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie nowej działalności, polegającej na:

10.61.Z - wytwarzanie produktów przemiału zbóż

46.39.Z - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.

W dniu 14 lutego 2011 r. Wnioskodawca wybrał formę opodatkowania - zasady ogólne - podatkowa księga przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy obecna działalność może być opodatkowana na zasadach ogólnych i Wnioskodawca może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zdaniem Wnioskodawcy obecna działalność może być opodatkowana na zasadach ogólnych i może prowadzić On podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowemu pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższego przepisu wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej bądź 19% stawki na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w formach zryczałtowanych: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karty podatkowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W sytuacji, kiedy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot nowej formy opodatkowania.

Co do zasady, skoro podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), to gdy rozpocznie on ponownie działalność, nie ma podstaw aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Wówczas zgodnie z cytowanym wyżej art. 9a zobowiązany jest on do opodatkowania dochodów z działalności na zasadach określonych w art. 27, chyba, że dokona wyboru innej formy opodatkowania.

Natomiast zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od kwietnia 2010 r. prowadził działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, którą wyrejestrował 7 lutego 2011 r. W dniu 14 lutego 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie nowej działalności gospodarczej, którą chce opodatkować na zasadach ogólnych.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego, uznać należy, że Wnioskodawca uruchamiając w 2011 r. działalność gospodarczą - w miejsce działalności uprzednio zlikwidowanej - mógł dokonać wyboru nowej formy opodatkowania wg zasad ogólnych. Dokonując wyboru tej formy opodatkowania na zasadach ogólnych jest zobowiązany prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Jednocześnie podkreślić należy, że niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielania pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego podanych przez Wnioskodawcę. Nie rozstrzyga jednak faktycznych przyczyn likwidacji oraz ponownego zarejestrowania działalności gospodarczej. W przedmiotowej sprawie, dokonując interpretacji indywidualnej, oparto się na przedstawionym stanie faktycznym, nie oceniając czy zaistniałe zdarzenia gospodarcze nie zmierzały do obejścia przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl