IPPB1/415-285/10-4/ES - Sposób opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po rodzicach.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-285/10-4/ES Sposób opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po rodzicach.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2010 r. (data wpływu 26 marca 2010 r.) oraz piśmie (data nadania 2 lipca 2010 r., data wpływu 5 lipca 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwania z dnia 14 czerwca 2010 r. (data nadania 14 czerwca 2010 r., data doręczenia 25 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po rodzicach:

*

w części dotyczącej przychodu ze sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym nabytym w spadku po ojcu - jest prawidłowe,

*

w części dotyczącej przychodu ze sprzedaży udziałów w budynku nabytym w spadku po matce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po rodzicach.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nabyła wraz z siostrą Anną N. w drodze spadku nieruchomość zabudowaną położoną w K. przy ul B. Poprzedni właściciele - rodzice Helena i Stanisław małżonkowie K. zmarli Stanisław 6 maja 1999 r., Helena 6 lutego 2005 r.

Postępowanie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku prowadzone było w Sądzie Rejonowym w P., w dniu 21 lutego 2008 r. zostało wydane postanowienie stwierdzające nabycie spadku na naszą rzecz na podstawie testamentów notarialnych w udziałach po 1/2 każda. Postanowienie prawomocne z dniem 14 marca 2008 r. Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni złożyła zeznanie podatkowe w dniu 14 kwietnia 2008 r., siostra Wnioskodawczyni niecały miesiąc później. Wymiar podatku od spadku został naliczony w 2009 r. i uiszczony do końca 2009 r. Wnioskodawczyni wraz z siostrą zamieszkuje w przedmiotowej nieruchomości i są w niej zameldowane (Wnioskodawczyni od lat siedemdziesiątych XX wieku na pobyt stały, siostra od lat dziewięćdziesiątych XX wieku na pobyt czasowy, od kilku lat na pobyt stały).

Z uwagi na fakt, iż dom w którym zamieszkują wymaga znacznych nakładów finansowych, gdyż od kilkudziesięciu lat nie był remontowany (wybudowany na początku lat 70-tych XX wieku), a obydwie są osobami starszymi (Wnioskodawczyni jest na emeryturze) i nie posiadają wysokich dochodów chciałyby sprzedać nieruchomość i kupić osobne mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy sprzedając w tym roku ww. nieruchomość Wnioskodawczyni obciążona będzie podatkiem dochodowym...,

2.

Jeśli tak to w jakiej wysokości i od jakiej wartości jest on naliczany skoro Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość w drodze spadku...,

3.

Czy przysługują Wnioskodawczyni ulgi w podatku, jeśli tak to jakie...,

4.

Kiedy w wypadku Wnioskodawczyni upływa okres, od którego podatek od sprzedaży nabytej tak nieruchomości nie będzie obowiązywał w ogóle.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1 sprzedając w tym roku nieruchomość wskazaną we wniosku nie będziemy obciążone podatkiem od sprzedaży, gdyż w dniu 6 lutego 2010 r. upłynął okres 5 lat od daty nabycia przez nas spadku a więc i przedmiotowej nieruchomości,

Ad. 2 wobec treści odpowiedzi na pytanie pierwsze - nie dotyczy, albowiem w ocenie Wnioskodawczyni nie będzie obowiązana do uiszczenia podatku od sprzedaży.

Ad. 3 wobec treści odpowiedzi na pytanie pierwsze - nie dotyczy, gdyż Wnioskodawczyni wraz z siostrą nie będą zobowiązane do uiszczenia podatku a więc i nie będą ich obejmowały żadne ulgi w podatku.

Ad. 4 okres ten upłynął w dniu 6 lutego 2010 r.

Na powyższe pytania Wnioskodawczyni nie mogła uzyskać jednoznacznej odpowiedzi w informacji Urzędu Skarbowego a od ewentualnej wysokości podatku będzie zależała moja decyzja o sprzedaży ww. nieruchomości, gdyż Wnioskodawczyni wraz z mężem przez wiele lat pracowali wraz z rodzicami prowadząc gospodarstwo ogrodnicze na przedmiotowej nieruchomości i Wnioskodawczyni traktuję ją jako dorobek życia. Dlatego jeśli będzie zmuszona ją sprzedawać to chciałaby aby sprzedaż była obciążona jak najmniejszymi kosztami.

Wątpliwości, co do wysokości podatku dotyczą w przypadku Wnioskodawczyni daty, z jaką nabyła przedmiotową nieruchomość.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego spadek nabywa się z chwilą śmierci spadkodawców a zatem w przypadku Wnioskodawczyni odnośnie części nieruchomości otrzymanej w spadku po ojcu nabyła ją z dniem 6 maja 1999 r., a w części po matce z dniem 6 lutego 2005 r.

Podatek od sprzedaży nieruchomości z posiadanych przez Wnioskodawczynię informacji obowiązuje w przypadku sprzedaży w ciągu 5 lat od daty nabycia.

Wnioskodawczyni ma wątpliwość, gdyż w Urzędzie Skarbowym uzyskała informację że te 5 lat liczy się od daty złożenia zeznań dotyczących naliczenia podatku od spadku co miało miejsce po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, czyli w kwietniu/maju 2008 r.

Drugą istotną wątpliwością jest - jeśli przyjąć, iż obowiązuje podatek dochodowy - kwestia ewentualnych ulg: tzw. mieszkaniowej - w przypadku, gdy Wnioskodawczyni wraz z siostrą nie posiadają innych nieruchomości i chciałyby nabyć za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku inne nieruchomości w których zamieszkamy, to czy w świetle zmian w ulgach które miały miejsce na przełomie 2006 i 2007 r. ulga mieszkaniowa obowiązuje czy też nie. Jeśli ta ulga nas obowiązuje to nie wiem, czy jest ona niejako automatyczna, czy też zależy od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego (z przepisów tego nie wywnioskowała natomiast taką informację otrzymała w Urzędzie Skarbowym).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż wolne - w całości - od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie moment i forma prawna pierwotnego nabycia.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez wnioskodawczynię jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego o stwierdzeniu nabycia spadku postanowienie Sądu potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 1999 r. zmarł ojciec, a w 2005 r. matka Wnioskodawczyni. W dniu 21 lutego 2008 r. Sąd Rejonowy w P. wydał postanowienie stwierdzające nabycie spadku wraz z inną spadkobierczynią w udziałach po ???189; każda z nich.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż nabycie przez Wnioskodawczynię udziałów w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w różnym czasie:

Udział w nieruchomości - jako spadek po ojcu - nabyty został w dniu 6 maja 1999 r. tj. z chwilą jego śmierci. W związku z powyższym, ponieważ od końca 1999 r., w którym miało nabycie przedmiotowej nieruchomości upłynęło 5 lat, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, sprzedaż nieruchomości w tej części nie będzie stanowić źródła przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

Udział w nieruchomości - jako spadek po matce - nabyty został 6 lutego 2005 r. - nie upłynął zatem pięcioletni okres, który wyłącza sprzedaż ze źródeł przychodów. Niemniej jednak przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w 2005 r. w drodze spadku jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Chociaż sprzedaż całości udziałów w nieruchomości nie rodzi skutków podatkowych to stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące przychodu ze sprzedaży udziału w budynku nabytego po matce należało uznać za nieprawidłowe, ze względu na uzasadnienie prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał pisemną interpretację wyłącznie dla wnioskodawczyni. Siostra wnioskodawczyni winna zwrócić się o wydanie pisemnej interpretacji z odrębnym wnioskiem, jeżeli jest zainteresowana jej uzyskaniem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl