IPPB1/415-257/13-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-257/13-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2013 r. (data wpływu 1 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku uiszczenia zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz złożenia zeznania podatkowego w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę akcyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku uiszczenia zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz złożenia zeznania podatkowego w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę akcyjną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie pierwsze

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej firmy, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Osiągane przez firmę dochody są u Wnioskodawcy opodatkowane zgodnie z art. 30c Ustawy PIT, tj. jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem w wysokości 19% (podatkiem liniowym).

Wnioskodawca ma zamiar dokonać przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, tj. w spółkę akcyjną, na podstawie rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych (dalej: "k.s.h."), tj. art. 584 zn. 1 do art. 584 zn.13 k.s.h.

W wyniku planowanego przez podatnika przekształcenia działalności gospodarczej nastąpi zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej, jak również miejsca tego podmiotu w systematyce funkcjonowania aktów prawnych oraz form działalności gospodarczej. Po przekształceniu Wnioskodawca na mocy przepisów prawa zostanie jedynym akcjonariuszem spółki kapitałowej. Działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez spółkę kapitałową, natomiast Wnioskodawca zostanie wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż po przekształceniu nie planuje prowadzenia innej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów Ustawy PIT.

Zdarzenie drugie

Wnioskodawca prowadząc działalność gospodarczą osiągał straty podatkowe w latach wcześniejszych. Wnioskodawca przewiduje również, że do dnia przekształcenia (o którym mowa w zdarzeniu pierwszym) nie będzie miał możliwości rozliczenia strat podatkowych z wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Zdarzenie pierwsze.

1.

Czy w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia zaliczek na poczet podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 44 Ustawy PIT od dochodów osiągniętych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do dnia rejestracji przekształcenia.

2.

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego należnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za rok w którym nastąpi przekształcenie w zeznaniu rocznym PIT-36L do dnia 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku rejestracji przekształcenia.

Zdarzenie drugie

3. Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczać straty podatkowe, jakie poniósł jako przedsiębiorca (podatnik podatku PIT) od dochodu jaki uzyska po przekształceniu będąc jedynym akcjonariuszem spółki przekształconej.

Odpowiedź na pytanie Nr 1 i 2 (dotyczące zdarzenia pierwszego) stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 3 (dotyczące zdarzenia drugiego) zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdarzenie pierwsze

1.

W ocenie Wnioskodawcy w razie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczania miesięcznych zaliczek z tytułu dochodów osiąganych z działalności gospodarczej za okres do dnia rejestracji przekształcenia.

2.

Jednocześnie w roku, w którym nastąpi przekształcenie Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w zeznaniu rocznym PIT-36L na zasadach określonych w art. 45 Ustawy PIT, tj. najpóźniej do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zdarzenie pierwsze.

Zgodnie z art. 551 § 5 k.s.h. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 459) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą).

W myśl art. 584 zn. 1 § 1 k.s.h. przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: "CEiDC).

Jak stanowi art. 584 zn. 2 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 584 zn. 2 § 2 k.s.h.). Jednocześnie osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 584 zn. 2 § 3 k.s.h.).

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przekształcenie następuje z chwilą wpisu spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS, tym samym przedsiębiorca staje się albo jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albo jedynym akcjonariuszem spółki akcyjnej. Właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę z CEIDG. Należy zatem uznać, iż z momentem przekształcenia Wnioskodawca przestaje osiągać dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa. Po tej dacie działalność przedsiębiorstwa prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę kontynuować będzie spółka kapitałowa, zaś dochody osiągane przez tą spółkę opodatkowane będą podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie jak wynika z art. 44 Ustawy PIT podatnik osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej jest zobowiązany do uiszczenia w ciągu roku, bez wezwania, zaliczek na podatek dochodowy według zasad określonych w tym artykule. Obowiązek uiszczania zaliczek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej istnieje po stronie Wnioskodawcy tak długo jak długo osiąga on dochody z tego tytułu. Obowiązek ten ustanie zatem po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Z kolei zgodnie z art. 45 Ustawy PIT podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad określonych w art. 30c Ustawy PIT (opodatkowanie podatkiem liniowym) właściwym zeznaniem do rozliczenia dochodów osiąganych przez Wnioskodawcę z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej będzie zeznanie PIT-36L. Rozliczenie PIT będzie konieczne niezależnie od tego jaki wynik osiągnął Wnioskodawca na prowadzonej przez siebie działalności (również wtedy, gdy uzyska stratę lub wynik ten będzie równy zero).

Ponieważ Ustawa PIT nie przewiduje, żadnego szczególnego momentu dla złożenia zeznania w sprawie osiągniętych dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w razie przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową, w ocenie Wnioskodawcy będzie on zobowiązany do złożenia zeznania PIT-36L na zasadach ogólnych wynikających z art. 45 Ustawy PIT.

Reasumując zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w razie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie on zobowiązany do uiszczania zaliczek miesięcznych z tytułu dochodów osiągniętych przez prowadzone przez niego przedsiębiorstwo do dnia rejestracji przekształcenia.

Jednocześnie Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia zeznania rocznego z tytułu osiągniętych przez niego dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok, w którym nastąpiło przekształcenie na zasadach ogólnych tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku przekształcenia.

W świetle przedstawionych wyżej argumentów Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl