IPPB1/415-238/07-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-238/07-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 6 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą razem ze swoim synem w formie spółki cywilnej. Działalność opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki 19% tj. podatkiem liniowym. Wnioskodawca nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego ze swoim synem.

Spółka cywilna zatrudnia na umowę o pracę małżonka wnioskodawcy oraz synową wnioskodawcy tj. małżonkę drugiego udziałowca. Przy rozliczeniu miesiąca sierpnia 2007 r. wnioskodawca nie uwzględnił w kosztach uzyskania przychodów wartości brutto wynagrodzenia zarówno swojej małżonki jak i ojca, kierując się brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu " za koszt uzyskania przychodów nie uważa się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki prawa handlowego - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników". Zgodnie z powyższym artykułem kosztem wspólników nie będzie wartość wynagrodzenia zatrudnionego małżonka wnioskodawcy i synowej wnioskodawcy. Zarówno w części podlegającej wypłacie tej osobie jak również w części przekazywanej przez płatnika na poczet finansowanych przez pracownika należności tj. składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Jednocześnie podstawę opodatkowania za miesiąc sierpień 2007 wnioskodawca pomniejszył o zaliczenie w koszty uzyskania przychodów składki zapłacone na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe w części finansowanej przez wnioskodawcę jako przedsiębiorcę, proporcjonalnie do udziału w zysku. Za koszt uzyskania przychodów wnioskodawca uznał ponadto zapłacone składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyliczone od wynagrodzeń za małżonka wnioskodawcy oraz synową wnioskodawcy (tj. małżonkę drugiego udziałowca), również proporcjonalnie do udziału w zysku. Otrzymane wynagrodzenie dla członka rodziny będącego pracownikiem stanowi oczywiście przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od którego przedsiębiorca jako płatnik oblicza, pobiera i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy rozliczenie dokonane przez wnioskodawcę w miesiącu sierpniu 2007 r. jest prawidłowe.

2.

Czy kosztem uzyskania przychodów spółki cywilnej są odprowadzone od wypłaconych wynagrodzeń za małżonka wnioskodawcy i synową następujące świadczenia:

* #189; składki emerytalnej,

* #189; składki rentowej,

* składka wypadkowa,

* składka na Fundusz Pracy,

* składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zdaniem wnioskodawcy wartość brutto wynagrodzeń małżonka i synowej nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Wartość składek: emerytalne (#189;), rentowe (#189;), wypadkowe, na Fundusz Pracy, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowi koszt uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10) cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Pod pojęciem "wartość pracy" należy rozumieć wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie).

Wartością pracy niewątpliwie jest zatem ustalone wynagrodzenie (brutto) za pracę wraz z wszystkimi jego składnikami tj. składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacane przez pracownika, zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz fizycznie wypłacone wynagrodzenie, jak i wszelkiego rodzaju dodatki, nagrody i inne świadczenia wypłacane w związku z wykonywaną przez pracownika pracą. Należy tu podkreślić, że pracodawca jest zobowiązany do pobierania i odprowadzania do właściwych podmiotów ww. składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy. Pełni więc tylko rolę pośrednika, a płatności te realizowane są z dochodu pracownika.

Tym samym wszelkie obciążenia wynagrodzenia pracownika-małżonka (małżonka wspólnika), takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, a także zaliczka na podatek nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów pracodawcy. W praktyce oznacza to więc, że całość wynagrodzenia brutto takiego pracownika nie jest kosztem pracodawcy.

Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę małżonka wnioskodawcy (małżonka wspólnika) w części w której zobowiązany do ich uiszczania jest pracodawca stanowią koszty uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki. Koszty uzyskania przychodów stanowią również opłacone składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli pracodawca jest zobowiązany do ich opłacania za zatrudnionych pracowników.

Reasumując - rozliczenie dokonane przez wnioskodawcę w miesiącu sierpniu 2007 r. jest prawidłowe tzn. kosztem uzyskania przychodów są składki w części opłaconej przez przedsiębiorcę - płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż interpretacja nie mocy wiążącej dla drugiego wspólnika spółki cywilnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl