IPPB1/415-235/07-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-235/07-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 13 listopada 2006 r. wnioskodawca podpisał umowę spółki cywilnej, której przedmiotem działalności są m.in. usługi rachunkowo księgowe (Y s.c.).

W dniu 12 stycznia 2007 r. spółka Y s.c. podpisała umowę o prowadzenie ksiąg rachunkowych z firmą X Sp. z o.o. Usługi te są świadczone do chwili obecnej.

Wspólniczka strony Pani A..... jest pracownikiem firmy X Sp. z o.o. od dnia 1 września 2004 r. i jest tam zatrudniona na stanowisku samodzielna księgowa. Czynności związane z usługami wykonywanymi na rzecz firmy X sp. z o.o. w ramach umowy z firmą Y s.c. pokrywają się z czynnościami, które wspólniczka strony świadczyła w ramach stosunku pracy.

Wspólniczka wnioskodawcy od dnia 14 listopada 2006 r. nie świadczyła pracy dla swojego pracodawcy, gdyż przebywała:

* od dnia 14 listopada 2006 r. do dnia 13 lutego 2007 r. na zwolnieniu lekarskim,

* od dnia 14 lutego 2007 r. do dnia 19 czerwca 2007 r. na urlopie macierzyńskim,

* od dnia 20 czerwca 2007 r. do dnia 27 lipca 2007 r. na płatnym urlopie wypoczynkowym.

Od dnia 28 lipca 2007 r. do dnia dzisiejszego wspólniczka wnioskodawcy przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym, który trwać będzie do dnia 27 lipca 2010 r.

W trakcie roku 2007 do dnia złożenia wniosku nie świadczyła pracy ani nie wykonywała żadnych innych czynności w ramach stosunku pracy. Nie zamierza również świadczyć pracy ani wykonywać żadnych innych czynności w ramach stosunku pracy łączącym ją z firmą X Sp. z o.o. aż do dnia zakończenia urlopu wychowawczego tj. do dnia 27 lipca 2010 r.

W roku 2008 wnioskodawca zamierza wybrać formę opodatkowania zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w roku 2008 wnioskodawca może wybrać formę opodatkowania zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdaniem wnioskodawcy z przepisu art. 9a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, że z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą mogli korzystać podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej ze świadczenia usług na rzecz byłego i obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden z jego wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy w roku podatkowym oraz w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Wnioskodawca nigdy nie pracowała ani nie zamierza być pracownikiem firmy X Sp. z o.o.

Wspólniczka strony w okresie od 1 stycznia 2007 r. do dnia złożenia wniosku nie wykonuje faktycznie na rzecz firmy X Sp. z o.o. żadnych czynności ze stosunku pracy z uwagi na przebywanie na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, urlopem macierzyńskim, płatnym urlopem wypoczynkowym oraz bezpłatnym urlopie wychowawczym.

Nie zamierza również wykonywać tych czynności do dnia 27 lipca 2010 r.

Tym samym przesłanka wyłączenia z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19% nie wystąpi.

W konsekwencji wnioskodawca będzie mogła w 2008 r. korzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nie zmieni się stan faktyczny i wspólniczka nie zacznie w ramach stosunku pracy wykonywać czynności zgodnych z usługami świadczonymi swojemu pracodawcy w ramach działalności gospodarczej w firmie Y s.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższymi przepisami możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy.

Z treści wniosku wynika, iż wnioskodawca nigdy nie była ani nie zamierza być pracownikiem firmy X Sp. z o.o., natomiast jej wspólniczka była:

* od dnia 14 listopada 2006 r. do dnia 13 lutego 2007 r. na zwolnieniu lekarskim,

* od dnia 14 lutego 2007 r. do dnia 19 czerwca 2007 r. na urlopie macierzyńskim,

* od dnia 20 czerwca 2007 r. do dnia 27 lipca 2007 r. na płatnym urlopie wypoczynkowym,

* od dnia 28 lipca 2007 r. do dnia dzisiejszego przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym.

W świetle przytoczonych przepisów i przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż może Pani wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2008 r. na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl