IPPB1/415-230/08-2/JK - Umowa leasingu na samochód o wartości powyżej 20.000 EURO.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-230/08-2/JK Umowa leasingu na samochód o wartości powyżej 20.000 EURO.

"(...) Podatnik świadczy usługi transportowe. Zawarł umowę leasingu operacyjnego na 36 rat. Przedmiotem umowy jest samochód osobowy (...). Prawo do dokonywania odpisów amortyzacji od wartości sprzętu przysługuje leasingodawcy i właścicielem samochodu jest leasingodawca. Wartość ofertowa netto (...) jest wyższa w dniu przekazania niż 20.000 EURO. Przepisy ustawy o podatku dochodowym art. 23b ust. 1 pkt 1 i 2 mówią, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego są jego kosztem uzyskania przychodów.

(...) Czy w związku z powyższym Wnioskodawca może potraktować to jako usługę leasingowa i ująć opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów i czy musi się ograniczyć do wysokości 20.000 EURO, jak w przypadku nabycia samochodu osobowego?

(...) Zgodnie z art. 23a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, ze zm.) umowa leasingu to umowa nazwana w Kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Na podstawie art. 23b ust. 1 ww. ustawy, definiującego tzw. leasing operacyjny, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

-

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

-

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dwukrotnie mowa o samochodach osobowych, których wartość przekracza 20.000 euro:

-

w art. 23 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania - w tym przypadku ograniczenie dotyczy przedmiotowo amortyzacji, a więc podmiotowo firmy leasingowej dokonującej odpisów amortyzacyjnych, co wyklucza związek z kwalifikacją kosztów z tytułu rat leasingowych płaconych przez Pana,

-

w art. 23 ust. 1 pkt 47, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia - w tym przypadku ograniczenie dotyczy wszystkich samochodów osobowych, a więc także będących przedmiotem leasingu i dotyczy każdego podmiotu, który ponosi wydatki z tytułu ubezpieczenia samochodu.

Innych ograniczeń związanych z kwotą 20.000 euro dotyczących kosztów uzyskania przychodów w szczególności związanych z samochodami użytkowanymi w leasingu, o których mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, przepisy tej ustawy nie przewidują.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego i przytoczonych wyżej przepisów do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu, pod warunkiem, że do zawartej przez Wnioskodawcę umowy leasingu operacyjnego mają zastosowanie powołane wyżej przepisy art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/49-50