IPPB1/415-213/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-213/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek - jest nieprawidłowe,

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z udziałowców (komandytariuszem) spółki komandytowej, dalej zwanej "Spółka", która powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jednocześnie jest jednym z pożyczkodawców dla spółki z tytułu dotychczas udzielonych pożyczek (przed przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka, jako następca prawny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stała się stroną umów pożyczki zawartych pomiędzy wnioskodawcą jako pożyczkodawcą i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jako pożyczkobiorcą. Wnioskodawca może udzielić spółce w przyszłości kolejnych pożyczek. Udział wnioskodawcy w zyskach i stratach Spółki wynosi X.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy odsetki od udzielonych przez wnioskodawcę Spółce, jeszcze przed przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę, pożyczek będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x).

2.

Czy w przypadku ewentualnego udzielenia przez wnioskodawcę kolejnych pożyczek, już samej Spółce, odsetki od tych pożyczek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x) będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek.

3.

Czy odsetki od udzielonych przez wnioskodawcę Spółce, jeszcze przed przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę, pożyczek będą dla wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x).

4.

Czy w przypadku ewentualnego udzielenia przez wnioskodawcę kolejnych pożyczek, już samej Spółce, odsetki od tych pożyczek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x), będą dla wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki (x). Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, czyli świadczy sam na swoją rzecz. Zdaniem wnioskodawcy niemożliwe jest płacenie podatku od świadczeń wnioskodawcy na rzecz samego siebie. Inaczej mówiąc wnioskodawca będzie wypłacał sam sobie odsetki od swojego własnego kapitału wniesionego do spółki. Potwierdza to interpretacja IPPB1/415-947/08-2/AG: "Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów. W konsekwencji pobierane przez komandytariusza odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej (jako że, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - spółką komandytowa stała się sukcesorem praw i obowiązków, w tym związanych z udzieloną pożyczką), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika, ale mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez pozostałych wspólników w takiej części w jakiej partycypują oni w kosztach spółki." Skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, od swojego kapitału wniesionego do spółki, i nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w części, która przypada na jego udział w zysku spółki (x), to konsekwentnie odsetki w takiej samej części nie mogą być jego przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W przeciwnym razie powstałaby sytuacja, w której ta sama kwota z jednej strony byłaby przychodem wnioskodawcy, a z drugiej nie byłaby kosztem.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Wnioskodawca uważa, ze odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę Spółce w przyszłości, nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x).

Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, czyli świadczy sam na swoją rzecz. Zdaniem wnioskodawcy niemożliwe jest płacenie podatku od świadczeń wnioskodawcy na rzecz samego siebie. Inaczej mówiąc wnioskodawca będzie wypłacał sam sobie odsetki od swojego własnego kapitału wniesionego do spółki. Potwierdza to interpretacja IPPB1/415-947/08-2/AG: "Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów. W konsekwencji pobierane przez komandytariusza odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej (jako że, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - spółką komandytowa stała się sukcesorem praw i obowiązków, w tym związanych z udzieloną pożyczką), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika, ale mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez pozostałych wspólników w takiej części w jakiej partycypują oni w kosztach spółki." Skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, od swojego kapitału wniesionego do spółki, i nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w części, która przypada na jego udział w zysku spółki (x), to konsekwentnie odsetki w takiej samej części nie mogą być jego przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W przeciwnym razie powstałaby sytuacja, w której ta sama kwota z jednej strony byłaby przychodem wnioskodawcy, a z drugiej nie byłaby kosztem.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 3:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce nie będą dla wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki (x). Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca mógł zaliczać do kosztu uzyskania przychodu wypłacane samemu sobie odsetki. Nie można w ogóle mówić o koszcie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, czyli świadczy sam na swoją rzecz. Zdaniem wnioskodawcy niemożliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu świadczeń wnioskodawcy na rzecz samego siebie. Potwierdza to interpretacja nr IPPB1/415-947/08-2/AG: "Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów. W konsekwencji pobierane przez komandytariusza odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej (jako że, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - spółka komandytowa stała się sukcesorem praw i obowiązków, w tym związanych z udzieloną pożyczką), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika, ale mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez pozostałych wspólników w takiej części w jakiej partycypują oni w kosztach spółki."

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 4:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek, które zostaną udzielone przez wnioskodawcę Spółce w przyszłości, nie będą dla wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki (x). Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca mógł zaliczać do kosztu uzyskania przychodu wypłacane samemu sobie odsetki. Nie można w ogóle mówić o koszcie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie, czyli świadczy sam na swoją rzecz. Zdaniem wnioskodawcy niemożliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu świadczeń wnioskodawcy na rzecz samego siebie. Potwierdza to interpretacja nr IPPB1/415-947/08-2/AG: "Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

W konsekwencji pobierane przez komandytariusza odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej (jako że, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - spółka komandytowa stała się sukcesorem praw i obowiązków, w tym związanych z udzieloną pożyczką), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika, ale mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez pozostałych wspólników w takiej części w jakiej partycypują oni w kosztach spółki."

Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem wnioskodawcy odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę Spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki (x). Za potwierdzeniem stanowiska wnioskodawcy przemawia interpretacja indywidualna nr IPPB1/415-981/08-2/AG:

"z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla samego siebie" w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i koszty...Zatem w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu przez tego wspólnika przychodu "z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń", bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - świadczył samemu sobie". Ta interpretacja została wydana w innej sprawie, ale dobrze ilustruje pojęcie świadczenia na rzecz samego siebie. Z tej interpretacji wynika bezsprzecznie, że nie jest możliwe świadczenie na rzecz samego siebie w sensie podatkowym: "zawarcie przedmiotowej umowy spowodowało zatem, że w takiej części, w jakiej wnioskodawca ma prawo do udziału w zyskach spółki, świadczy na rzecz samego siebie. Mając na uwadze, że

zawieranie umów z samym sobą nie jest prawnie dopuszczalne, wnioskodawca nie ustala przychodu z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia." Skoro wnioskodawca nie ustala przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, to analogicznie nie powinien ustalać przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego dla części odsetek, która przypada na udział wnioskodawcy w zysku Spółki (x).

Kolejnym argumentem za stanowiskiem wnioskodawcy jest interpretacja nr IPPB1/415-1383/08-2/ES. Wynika z niej, że w przypadku umorzenia odsetek od pożyczki udzielonej spółce komandytowej nie pojawi się przychód podatkowy po stronie wnioskodawcy w części umorzonych odsetek przypadających na jego udział w zysku spółki komandytowej, a to dlatego, że wspólnik - w sensie podatkowym - świadczył sam sobie." Skoro wnioskodawca nie ustala przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci umorzonych odsetek (ponieważ umarza je sam sobie), to analogicznie nie powinien ustalać przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego dla części odsetek, która przypada na udział wnioskodawcy w zysku spółki (x). Stanowisko wnioskodawcy potwierdza również interpretacja nr IPPB1/415-1382/08-2/ES, z której wynika, że w przypadku nieodpłatnego użyczenia siedziby spółce komandytowej wnioskodawca nie uzyskuje przychodu podatkowego, ponieważ użycza nieruchomość sam sobie, w części przypadającej na jego udział w zysku spółki (stan na rok 2008): Mając na uwadze, że zawieranie umów z samym sobą nie jest prawnie dopuszczalne, wnioskodawca nie ustala przychodu z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia." Ww. interpretacje jednoznacznie potwierdzają słuszność twierdzenia wnioskodawcy, że odsetki wypłacane przez spółkę na rzecz wnioskodawcy nie są dla niego przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w części przypadającej na jego udział w zysku spółki (x), ponieważ w tym zakresie świadczy on sam sobie, czyli sam sobie wypłaca odsetki - nie można się zgodzić z twierdzeniem, że wnioskodawca powinien płacić podatek od odsetek, które sam sobie wypłaca. Dodatkowo za stanowiskiem wnioskodawcy przemawia interpretacja nr IPPB1/415-282/08-2/PJ z której wynika, że odsetki wypłacane przez spółkę na rzecz wnioskodawcy nie są dla niego kosztem podatkowym, w części przypadającej na jego udział w zysku spółki, ponieważ są traktowane jako odsetki od własnego kapitału. Skoro tak jest, to konsekwentnie te same odsetki nie powinny być dla wnioskodawcy przychodem podatkowym. W przeciwnym razie wnioskodawca z jednej strony musiałby płacić podatek od wypłacanych samemu sobie odsetek, a z drugiej nie mógłby tych samych odsetek zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu.

Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku przyjęcia, że odsetki w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki są jednak jego przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, należałoby konsekwentnie przyjąć, że są one jednocześnie dla niego kosztem uzyskania przychodu. Wnioskodawca przedstawia ten pogląd w celu pokazania, że powinna być zachowana zasada, że albo odsetki są zarówno przychodem, jak i kosztem lub nie są ani przychodem ani kosztem. Niemniej jednak wnioskodawca potwierdza swoje stanowisko przedstawione powyżej, czyli że odsetki przypadające na udział wnioskodawcy w zysku spółki nie są dla niego ani przychodem podatkowym ani kosztem podatkowym, w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku Spółki. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku Spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie.

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę Spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części x odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku Spółki. Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem wnioskodawcy odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę Spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek. Za potwierdzeniem stanowiska wnioskodawcy wydaje się przemawiać interpretacja indywidualna nr IPPB1/415-981/08-2/AG: "z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla samego siebie" w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i koszty.... zatem w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu przez tego wspólnika przychodu "z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń", bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - świadczył samemu sobie".

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka komandytowa (komandytowo-akcyjna) może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności od spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

Bowiem na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka komandytowa (komandytowo-akcyjna), również jako sukcesor spółki z o.o. oraz osoba fizyczna.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne do określonych rodzajów źródeł przychodów.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodu są wymienione kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.: odsetki od pożyczek.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu ww. art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) klasyfikuje przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne do określonych źródeł przychodów.

Zgodnie zaś z zasadą autonomii poszczególnych źródeł przychodów, przychody z odsetek od pożyczek przyporządkowane są do źródła przychodu wymienionego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, jakim są kapitały pieniężne.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż udzielanie pożyczek przez Wnioskodawcę nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Na tej postawie należy stwierdzić, iż uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tego tytułu przychody nie będą stanowić przychodu ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Odsetki te zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stanowić będą przychody z kapitałów pieniężnych.

W oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów): z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Podsumowując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek stanowić będą w całości jego przychód, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, bez uwzględniania jak to sugerował Wnioskodawca, części przypadającej na udział Wnioskodawcy w zysku spółki.

Analogicznie w oparciu o powyższe regulacje, w przypadku, gdy wnioskodawca udzieli innej pożyczki spółce komandytowej, odsetki od tej pożyczki stanowić będą w całości przychód wnioskodawcy, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Skutki podatkowe zaliczenia odsetek od kredytów (pożyczek) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzależnione są od rodzaju podmiotu udzielającego tej pożyczki, faktycznego poniesienia wydatku w postaci zapłaty odsetek oraz celu na jaki pożyczki powyższe zostały przeznaczone.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

W konsekwencji pobierane przez komandytariusza odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej (jako że, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - spółka komandytowa stała się sukcesorem praw i obowiązków, w tym związanych z udzieloną pożyczką), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika. Formą własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów w zakresie objętym przepisem art. 23 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, jest również forma udzielenia pożyczki spółce komandytowej przez jej komandytariusza. Analogicznie w oparciu o powyższe regulacje, w przypadku, gdy Wnioskodawca udzieli innej pożyczki spółce komandytowej, odsetki od tej pożyczki nie będą stanowić dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek (również udzielanych w przyszłości), stanowić będą jego przychód, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Z kolei odsetki wypłacone przez spółkę komandytową nie mogą dla wspólnika spółki (pożyczkodawcy), który je uzyskał, stanowić kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy zauważyć, iż powołane interpretacje Nr IPPB/415-981/08-2/AG, IPPB1/415-1382/08-2/ES, IPPB1/415-1383/08-2/ES dotyczą odmiennych stanów (nie dotyczą skutków podatkowych udzielenia pożyczki spółce osobowej przez wspólnika) wobec tego interpretacje te nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl