IPPB1/415-208/09-6/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-208/09-6/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem (data nadania 16 czerwca 2009 r., data wpływu 18 czerwca 2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-208/09-4/IF z dnia 8 czerwca 2009 r. (data nadania 8 czerwca 2009 r., data doręczenia 15 czerwca 2009 r.) w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w nowo powstałej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w nowo powstałej spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. rozważa możliwość dokonania podziału Spółki, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U., Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) przez wydzielenie tj. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną. W tym konkretnym przypadku do nowo powstałej spółki mają być przeniesione środki pieniężne pochodzące z kapitału rezerwowego Spółki dzielonej. Udziałowcami spółki dzielonej jest pięć osób fizycznych, które objęły udziały za wkład gotówkowy. Nowo powstała spółka przydzieli udziały dwóm dotychczasowym udziałowcom spółki dzielonej w takiej samej wartości nominalnej jak w spółce dzielonej; ich udziały zostaną w całości unicestwione.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości należy przyjąć koszty uzyskania przychodu dla udziałowca - w celu ustalenia dochodu do opodatkowania z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - w związku z przydzieleniem mu udziałów przez nowo powstałą spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, jeżeli majątek przejmowany i majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dochodem udziałowca jest ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów przydzielonych w spółce nowo powstałej nad kosztami objęcia udziałów w spółce dzielonej. Przy czym koszty te ustala się w takiej proporcji w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość unicestwionych udziałów do ich wartości nominalnej przed podziałem - koszty uzyskania przychodu należy przyjąć w kwocie odpowiadającej faktycznym wydatkom poniesionym na ich objęcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych podstawowym dokumentem przygotowywanym w fazie wstępnej procedury podziałowej przed dokonaniem podziału spółki jest opracowanie planu podziału. Ustawodawca wymaga aby w planie podziału zawrzeć m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) przypadających spółce wydzielonej.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: (...) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z o.o. zamierza dokonać podziału Spółki przez wydzielenie tj. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną. Przeniesiona część nie będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Nowo powstała spółka przydzieli udziały dwóm dotychczasowym udziałowcom spółki dzielonej w takiej samej wartości nominalnej jak w spółce dzielonej; ich udziały zostaną w całości unicestwione.

Reasumując, idąc za Wnioskodawcą, iż wartość nominalna udziałów unicestwianych w spółce dzielonej jest równa wartości nominalnej udziałów przed podziałem, wówczas kosztami uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie udziałów w spółce dzielonej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl