IPPB1/415-202/09-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-202/09-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2006 r. Wnioskodawca nabył w nowo wybudowanym budynku lokal mieszkalny od podmiotu, który wybudował ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (akt notarialny podpisany w 2006 r.). Wnioskodawca jest samodzielnym właścicielem nabytego lokalu mieszkalnego. W 2005 r. został zaciągnięty kredyt hipoteczny na zakup tego lokalu mieszkalnego. Kredyt został udzielony przez bank. Wszystkie warunki wymienione w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których spełnienie jest wymagane aby podatnik mógł odliczać od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu, zostały spełnione. Począwszy od zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za 2006 rok Wnioskodawca rozpoczął odliczanie od podstawy obliczania podatku wydatki na spłatę - odsetek od kredytu.

W 2008 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. Przez cały 2009 rok będzie pozostawał ze swoją żoną w związku małżeńskim. Przez cały 2009 rok pomiędzy Wnioskodawca a małżonką będzie istniała wspólność majątkowa.

W 2009 rok Strona uzyska dochód ze stosunku pracy, powodujący obowiązek zapłaty podatku. W 2009 r. małżonka Wnioskodawcy uzyska dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże dochód ten nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku (dochód małżonki nie przekroczy 3 000 zł). W 2009 r. małżonka uzyska dochody z innych źródeł (zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego). Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane przez małżonkę nie są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, ani w ustawie o podatku tonażowym. Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane przez małżonkę są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 u.p.d.o.f. W 2009 r. Wnioskodawca będzie dokonywał spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego. Ponieważ lokal mieszkalny został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi on tylko własność Wnioskodawcy. Spłaty rat kredytu będzie dokonywał z własnego konta bankowego. Środki na spłatę rat kredytu będą pochodziły z przychodów ze stosunku pracy. Zaświadczenie, w którym bank wykaże kwotę zapłaconych przez Wnioskodawcę odsetek od kredytu hipotecznego, będzie wystawione na jego imię i nazwisko. Dochody Wnioskodawcy ze stosunku pracy są dochodami wchodzącymi w skład majątku wspólnego małżonków. Małżonka Wnioskodawcy nie korzystała z ulg podatkowych wymienionych w art. 26b ust. 2 pkt 7 u.p.d.o.f. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nie korzystał z ulg podatkowych wymienionych w art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Miejscem zamieszkania Wnioskodawcy i jego małżonki jest Polska. Wnioskodawca ma zamiar razem z żoną złożyć wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym o opodatkowanie łączne sumy ich dochodów za 2009 rok (opodatkowanie łączne małżonków, o którym mowa w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku gdy Wnioskodawca wspólnie z małżonką złożą wspólne zeznanie podatkowe za 2009 rok, na zasadzie określonej w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. to będą mieli prawo dokonać odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych w 2009 r. wydatków na spłatę odsetek od zaciągniętego przez Wnioskodawcę kredytu mieszkaniowego.

W ocenie Wnioskodawcy, jego żonie i jemu będzie przysługiwało prawo odliczenia wydatków na zapłatę odsetek od zaciągniętego przez niego kredytu mieszkaniowego w złożonym wspólnym rozliczeniu podatkowym za 2009 rok. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy nowelizacyjnej podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym w 2009 r.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Zgodnie z art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym w 2009 r.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i la, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Stosownie do ust. 3 art. 6 u.p.d.o.f. zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f. sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zgodnie z art. 26b ust. 2 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:

Zgodnie z art. 26b ust. 2 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:

1.

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2.

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a)

o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b)

o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5.

do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycja w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,

6.

odsetki, o których mowa w ust. 1:

a)

zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b)

nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c)

nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

7.

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a.

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b.

budowę budynku mieszkalnego,

c.

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d.

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e.

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

1)

przebudowę strychu, suszami albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g)

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 26b ust. 8 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków. W czasie trwania wspólności ustawowej wszelkie dochody z pracy Wnioskodawcy i żony, jak i dochody z majątku wspólnego, a także majątków odrębnych, stanowią dorobek małżonków. Dorobek małżonków objęty jest wspólnością majątkową. Wynika to wprost z art. 31 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przez cały 2009 rok Wnioskodawca i jego żona będzie małżeństwem oraz przez cały 2009 rok będzie istniała wspólność majątkowa. Zarówno Wnioskodawca i jego żona osiągną w 2009 r. dochód.

Kredyt hipoteczny został zaciągnięty na zakup lokalu mieszkalnego. Kredyt został udzielony w 2005 r.. Kredyt był udzielony przez bank, który jest podmiotem uprawnionym na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów. Z umowy kredytu hipotecznego wynika, że kredyt został udzielony na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym od podmiotu, który wybudował ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Odsetki zostaną faktycznie zapłacone przez Wnioskodawcę. Ponieważ środki na zapłacenie odsetek od kredytu hipotecznego będą pochodziły ze środków finansowych uzyskanych przez Wnioskodawcę ze stosunku pracy, a więc z dochodów stanowiących majątek wspólny małżonków, należy stwierdzić, że odsetki od kredytu hipotecznego spłacane są z majątku wspólnego tj. Wnioskodawcy oraz jego małżonki. Należy zatem stwierdzić, że mimo, iż wydatki na spłatę odsetek od kredytu bankowego dokonywane są z konta Wnioskodawcy, a bank wystawi zaświadczenie o kwocie zapłaconych odsetek na imię i nazwisko Wnioskodawcy, spłata odsetek następuje de facto z majątku wspólnego małżonków, a więc spłaty odsetek dokonuje zarówno Wnioskodawca i małżonka. Z art. 26b ust. 8 u.p.d.o.f. wynika, że limit wydatków obowiązuje łącznie oboje z małżonków. Małżonkowie mogą również według własnego uznania zdecydować o tym, czy odliczenia wydatków na spłatę odsetek dokona tylko i wyłącznie jedno z nich, czy też odliczenia dokonają oboje. W przypadku gdy odliczenia wydatków na zapłatę odsetek dokonują oboje małżonkowie, mogą oni dowolnie określić proporcję według, której podzielą pomiędzy siebie podlegającą odliczeniu kwotę odsetek. Artykuł 26b ust. 8 u.p.d.o.f. nie wymaga przy tym, żeby odsetki były płacone z konta obojga małżonków, jak i by kredyt był przyznany po zawarciu związku małżeńskiego. Należy zatem stwierdzić, że małżonkowie którzy pozostają przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, pomiędzy którymi przez cały rok istnieje ustawowa wspólność majątkowa, mogą złożyć wspólne zeznanie roczne, w którym dokonają odliczenia kwoty zapłaconych odsetek od podstawy obliczenia podatku. Żaden z przepisów u.p.d.o.f. nie wyłącza prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku kwoty zapłaconych odsetek, w przypadku gdy zapłacone odsetki są odsetkami od kredytu zaciągniętego przez jednego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego jego majątek odrębny od majątku wspólnego małżonków, a małżonkowie składają wniosek o opodatkowanie łączne sumy swoich dochodów (zgodnie z art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. Dlatego też należy stwierdzić, że w rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok, Wnioskodawca jego żona, będą mieli prawo składając wyrażony w zeznaniu rocznym wniosek o łączne opodatkowanie sumy ich dochodów, skorzystać z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego. Z ust. 1 art. 26b u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) wynika, że kwotę zapłaconych odsetek odlicza się od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1. Zgodnie z art. 26 ust. 1 u.p.d.o.f. podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu wymienionych w dalszej części przepisu kwot. Zgodnie z art. 9 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (zasada ta została określona w ust. 1a art. 9 u.p.d.o.f.).

Ustęp 2 art. 6 u.p.d.o.f. wprowadza wyjątek od zasady odrębnego opodatkowania dochodu każdego z podatników. Zgodnie z art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani lącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że w przypadku łącznego rozliczenia małżonków podstawa obliczenia podatku ulega modyfikacji w oparciu o przepis szczególny, którym jest art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. Analizując łącznie przepisy art. 6 ust. 2, art. 9 ust. 1 i 1a, art. 26 ust. 1 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2009 r.) oraz art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) należy stwierdzić, że użyty w art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) zwrot "od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 "odlicza się" należy interpretować w ten sposób, że kwotę zapłaconych odsetek odlicza się od podstawy opodatkowania ustalonej, co do zasady, zgodnie z zasadami określonymi w art. 26 ust. 1 u.p.d.o.f., jednakże z uwzględnieniem przepisów szczególnych, w tym m.in. art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. Odmienna interpretacja powodowałaby niemożność skorzystania z ulgi podatkowej określonej w art. 26b (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) również przez małżonków, którzy nabyli wymieniony w tym przepisie lokal mieszkalny po zawarciu związku małżeńskiego, w przypadku gdy małżonkowie ci zdecydowaliby się na złożenie wspólnego zeznania podatkowego, na zasadach określonych w art. 6 u.p.d.o.f. Z całą pewnością nie taki był cel Ustawodawcy, o czym świadczy również sposób wykazywania ulgi odsetkowej w deklaracjach PIT-36 i PIT-37. Dlatego też należy stwierdzić, że w rozliczeniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok, Wnioskodawca oraz jego małżonka, będą mieli prawo składając wyrażony w zeznaniu rocznym wniosek o łączne opodatkowanie sumy ich dochodów, skorzystać z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego, albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Przepis cytowanego wyżej art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został uchylony z dniem 1 stycznia 2007 r., na mocy art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.).

Jednakże w myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zagwarantowała zatem korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006 r. i spełnia on pozostałe warunki określone w przepisach art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania spłaty odsetek od kredytu jest przywilejem z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach wymienionych w ustawie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 2005 r. przed zawarciem związku małżeńskiego zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego. Przedmiotowy lokal mieszkalny nadal stanowi własność tylko Wnioskodawcy, a spłaty rat kredytu będą dokonywane z własnego konta bankowego Wnioskodawcy, ze środków z tytułu wynagrodzenia za pracę Wnioskodawcy.

Reasumując, należy uznać, iż korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych przysługuje tylko Wnioskodawcy, któremu bank udzielił kredytu na zakup lokalu mieszkalnego w 2005 r.. Wobec tego Wnioskodawca może dokonać odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu tylko do wysokości swojego dochodu. Okoliczność, iż dochody Wnioskodawcy przeznaczone na spłatę kredytu są dochodami wchodzącymi w skład majątku wspólnego małżonków nie zmienia faktu, że kredyt został udzielony w 2005 r. tylko Wnioskodawcy i tylko Wnioskodawca może korzystać z ww. odliczenia.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze powyższe interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl