IPPB1/415-202/08-2/AM - Opodatkowanie usług weterynaryjnych 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-202/08-2/AM Opodatkowanie usług weterynaryjnych 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania usług weterynaryjnych stawką 8,5% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania usług weterynaryjnych stawką 8,5%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność usługową w zakresie usług weterynaryjnych. Wspólnikami spółki cywilnej są czterej lekarze weterynaryjni. Od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności usługowej do chwili obecnej (w ramach spółki cywilnej) świadczone są wyłącznie usługi weterynaryjne zaklasyfikowane wg klasyfikacji PKWiU do grupy 85.20 "usługi weterynaryjne". Spółka nie świadczy żadnych innych usług. Do sierpnia 2007 r. w spółce cywilnej zatrudniony był jeden pracownik-lekarz weterynarii, który zmarł. Od jego śmierci do chwili obecnej Spółka cywilna nie zatrudnia pracowników. Przez cały okres prowadzenia działalności Spółka cywilna świadczyła i nadal świadczy usługi na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca słusznie opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychody osiągane z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych (PKWiU 85.20) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej wg stawki 8,5%.

Zdaniem wnioskodawcy, świadczone usługi weterynaryjne w ramach spółki cywilnej zaliczone w/g PKWiU do symbolu 85.20 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę cywilną której Wnioskodawca jest wspólnikiem nie mieści się w definicji wolnego zawodu, która jest zawarta w art. 4 ust 1 pkt 11 wg ustawy. Zgadnie z wolą ustawodawcy za wolny zawód rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez (...) lekarzy weterynarii (...)" jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu zgodnie z definicją zawartą ww. ustawie uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. Z uwagi na fakt, że pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę cywilną której Wnioskodawca jestem wspólnikiem nie mieści się w definicji wolnego zawodu, zdaniem Strony ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przez spółkę, wspólnicy powinni opodatkować wg stawki 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej, osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych zwanych dalej "spółką".

Z opodatkowania w tej formie wyłączono podatników, o których mowa w przepisach art. 8 ust. 1 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. d) ww. ustawy zryczałtowanej formy opodatkowania nie stosuje się do podatników osiągających przychody z prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11.

Artykuł 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy zawiera, sformułowaną na potrzeby ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, definicję wolnego zawodu. W świetle tego przepisu pod pojęciem wolnego zawodu rozumiana jest pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeżeli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudnienia na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Tak więc decydujące znaczenie dla kwalifikacji danego rodzaju czynności jako wykonywanie wolnego zawodu - mają dwa czynniki: po pierwsze wykonywanie działalności dla potrzeb ludności oraz osobiste wykonywanie działalności.

Wolny zawód - w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - ma być wykonywany na rzecz ludności, tzn. dla podmiotów innych niż, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, lub osoby fizyczne dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie usługi weterynaryjne nie zostały wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) zawierającego "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (...)". Okoliczność ta wynika z zapisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit e) ww. ustawy.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż spółka cywilna świadczy usługi na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, należy uznać, iż świadczone przez Wnioskodawcę w ramach spółki cywilnej usługi weterynaryjne zaliczone wg PKWiU do symbolu 85.20 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według 8,5% stawki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl