IPPB1/415-196/07-4/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-196/07-4/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym, uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2008 (data wpływu 7 maja 2008 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-196/08-2/AŻ z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data doręczenia 5 maja 2008 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 1992 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poprzez firmę X z siedzibą w P. Firma zajmuje się produkcją maszyn i specjalistycznych przyrządów z branży obróbki metali. Dodatkowo w roku 2003 Wnioskodawca został zatrudniony na stanowisko Prezesa Zarządu w firmie Y sp. z o.o. z siedzibą w P. Spółka ta zajmuje się obróbką mechaniczną elementów metalowych (głównie wycinaniem elementów z blach na wycinarkach laserowych). Ze względu na pokrewny obszar działalności obydwie firmy współpracują ze sobą. Jest to jednak współpraca sporadyczna.

W firmie "Y" współpraca z firmą Wnioskodawcy "X" stanowi w ostatnich 3 latach 1,8% rocznego przychodu. Natomiast udział przychodu firmy "X" ze świadczenia usług bądź produkcji na rzecz spółki "Y" stanowi tylko 6% w analogicznym okresie. Dlatego tez Wnioskodawca podjął decyzję, aby z rokiem 2008 przejść na podatek liniowy - 19%, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego w dniu 20 stycznia br. na podstawie art. 9a ust. 2 ww. ustawy złożył pisemne oświadczenie o wyborze w roku podatkowym 2008 podatku liniowego.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 29 kwietnia 2008 r. wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego.

W odpowiedzi na wezwanie, pismem z dnia 6 maja 2008 r. Wnioskodawca doprecyzował, że założył z dwoma przedsiębiorcami spółkę z o.o. w której w ramach umowy o pracę pełni funkcję Prezesa Zarządu wykonując następujące czynności:

W ramach zatrudnienia na stanowisku Prezesa Zarządu wykonuje następujące czynności:

* reprezentowanie spółki,

* prowadzenie spraw gospodarczych, do których spółka została zawiązana - głownie produkcja części do maszyn rolniczych dla duńskiej Firmy K.

Do kierowania firmą "X" zatrudniono doświadczonego inżyniera mechanika, a Wnioskodawca zajął się organizacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i uruchamianiem nowej produkcji, polegającej głównie na wycinaniu z blach części do maszyn rolniczych na wycinarkach laserowych.

Prowadzenie Spółki z o.o. to jest jednak zupełnie co innego niż prowadzenie niewielkiej firmy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przygotowanie zgromadzeń wspólników, sprawozdania, finanse, plany rozwojowe, rozliczenia przed wspólnikami. Spółka młoda, dynamicznie rozwijająca się często potrzebowała i potrzebuje wielu nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy biorąc pod uwagę opisaną powyżej sytuację Wnioskodawca może rozliczać się podatkiem liniowym 19%, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jaką jest firma "X".

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z podanym wyżej stanem faktycznym jaki ma miejsce, art. 9a ust. 3 nie ma zastosowania. Działalność gospodarcza jaką prowadzi Wnioskodawca została zarejestrowana 10 lat przed powstaniem spółki "Y". Zatrudnienie w firmie "X" wynosi 18 osób. art. 9a ust. 3 dotyczy sytuacji omijania przepisów prawa z zakresu stosunku pracy, gdzie pracodawcy dogadują się z pracownikami, którzy zakładają działalność gospodarczą i świadczą zamiast stosunku pracy usługi na rzecz poprzedniego jak i obecnego pracodawcy. Nie ma więc żadnych przesłanek wskazujących na zafałszowane samozatrudnienie z powodu, którego w 2004 r. wprowadzono przepisy prawa podane w pkt 45 wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

* wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

* wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Możliwość skorzystania z opodatkowania "podatkiem liniowym" będzie zatem wyłączona w sytuacji wykonywania usług na rzecz pracodawcy, które w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków podatnika jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy). Przy tym wyłączenie, o którym mowa zachodzi wyłącznie wtedy, gdy zakres (charakter) wykonywanych czynności odpowiada czynnościom świadczonym w ramach stosunku pracy (spółdzielczego stosunku pracy). Nie stanowi zaś przeszkody dla zastosowania tej formy opodatkowania wykonywanie czynności o innym charakterze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach stosunku pracy pełni Pan funkcję Prezesa Zarządu Spółki z o.o. Do czynności, które Pan wykonuje należy:

* reprezentowanie spółki,

* prowadzenie spraw gospodarczych, do których spółka została zawiązana,

* przygotowanie zgromadzeń wspólników,

* wykonywanie czynności związanych ze sprawozdawczością, finansami, planami rozwojowymi, rozliczeniami przed wspólnikami.

Działalność gospodarcza, którą prowadzi Pan na własny rachunek polega na produkcji maszyn i specjalistycznych przyrządów z branży obróbki metali. Do kierowania firmą X zatrudnił Pan doświadczonego inżyniera mechanika.

W przypadku zatem wykonywania przez Pana w ramach umowy o pracę - na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki - czynności nie odpowiadających czynnościom wykonywanym przez Pana w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej, może Pan wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym.

Gdyby jednak czynności wykonywane w ramach stosunku pracy na rzecz spółki z o.o. odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach działalności gospodarczej (np. osobiste objęcie kierowania firmą "X" w przypadku zaprzestania wykonywania tych czynności przez zatrudnionego inżyniera mechanika) straci Pan w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i będzie Pan obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przychody uzyskane przez Pana z pozarolniczej działalności gospodarczej, przy zachowaniu uwarunkowań przewidzianych w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku do chodowym od osób fizycznych, mogą podlegać opodatkowaniu "podatkiem liniowym" wg stawki 19%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym. W sytuacji, gdyby przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnił się od stanu faktycznego, który nastąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

W dniu 15 lutego 2008 r. na konto Izby Skarbowej w Warszawie Wnioskodawca uiścił opłatę za wydanie pisemnej interpretacji w kwocie 150,00 zł W związku z tym, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy jednego stanu faktycznego, część wpłaty (75 zł) zostanie zwrócona Wnioskodawcy na konto wynikające z załączonego do wniosku potwierdzenia dokonania zapłaty z tytułu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualne nr 46 1020 3974 0000 5502 0078 9099.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl