IPPB1/415-192/13-5/MT - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytych nieodpłatnie od żony.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-192/13-5/MT Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytych nieodpłatnie od żony.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 11 lutego 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) złożonym na wezwanie z dnia 3 kwietnia 2013 r. Nr IPPP1/443-124/13-2/AS, Nr IPPB1/415-192/13-2/MT, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytych nieodpłatnie od żony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytych nieodpłatnie od żony.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej od czerwca 2013 r. w zakresie sprzedaży usług noclegowych PKD 55.20Z opodatkowanej na zasadach ogólnych - księga przychodów i rozchodów - metoda memoriałowa i być czynnym płatnikiem VAT. Działalność będzie prowadził na zorganizowanej części przedsiębiorstwa dom mieszkalny z pokojami na wynajem pod istniejącą nazwą D.B., które to nieodpłatnie z dniem 1 czerwca 2013 r. przekaże Wnioskodawcy Jego żona wykorzystująca go dotychczas w swojej działalności gospodarczej - opodatkowanej na zasadach ogólnych - księga przychodów i rozchodów - metoda memoriałowa i będącej czynnym płatnikiem VAT od 1998 r.

Żona Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała na gruncie objętym wspólnotą małżeńską budynek mieszkalny z pokojami na wynajem - D.B., który tak jak działka stanowi ich wspólny majątek małżeński. W trakcie inwestycji żona Wnioskodawcy skorzystała z odliczenia podatku naliczonego od budowy. Zakupiła też niezbędne wyposażenie, korzystając z możliwości odliczenia podatku naliczonego. Nieodpłatne przekazanie opisanej wyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie skutkowało u żony Wnioskodawcy koniecznością dokonania korekty podatku naliczonego VAT.

Jako małżeństwo Wnioskodawca wraz z żoną są objęci wspólnotą majątkową i wskazana wyżej zorganizowana część przedsiębiorstwa jest objęta wspólnotą małżeńską. Żona Wnioskodawcy ograniczy zakres swojej działalności w zakresie sprzedaży usług noclegowych - wykreśli z rejestru środków trwałych i wyposażenia wszystkie elementy składowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. i nadal będzie prowadzić działalność główną w zakresie wynajmu lokali PKD 68.20Z; Wnioskodawca natomiast rozpocznie działalność w zakresie sprzedaży usług noclegowych, wprowadzi jako kontynuacja amortyzacji wartość środków trwałych i wyposażenia, ustalając wartość początkową na podstawie danych wynikających z wcześniej prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez Jego żonę. Przekazanie nastąpi na podstawie dwustronnego protokołu: żona - przekazujący i Wnioskodawca - przyjmujący zawierającego spis środków trwałych i wyposażenia, wraz z ich wartościami, stawkami amortyzacyjnymi i innymi niezbędnymi danymi - będących częściami składowymi zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. W ramach prowadzonej w przyszłości przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będzie On ponosił koszty, a w szczególności koszty utrzymania całego zasobu przedsiębiorstwa D.B; przejmie kredyt który sfinansował budowę i zakup wyposażenia D.B.- zaliczając w koszty jego bieżącą obsługę.

Pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 kwietnia 2013 r. Nr IPPP1/443-124/13-2/AS, Nr IPPB1/415-192/13-2/MT, Strona uzupełniła opis zdarzenia przyszłego wniosku ORD-IN informując, iż

* dotychczas nie doszło do nieodpłatnego przekazania na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Majątek ten należy do małżeńskiej ustawowej wspólnoty majątkowej. Planowane przekazanie nastąpi na podstawie dwustronnego protokołu przekazania majątku do używania w prowadzonej działalności gospodarczej pomiędzy małżonkami,

* przejęcie kredytu dotyczy spłaty przez Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności, po przejęciu protokolarnym, rat kapitałowych i odsetek od kredytu zaciągniętego przez żonę Wnioskodawcy na zakup gruntu i budowę budynku oraz zakup wyposażenia

* kredytobiorcą przedmiotowego kredytu była żona Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zespół składający się z działki gruntu oraz budynku wraz z wyposażeniem pod nazwą D.B. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

2.

Jakie skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych spowoduje nieodpłatne przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. przez żonę Wnioskodawcy, z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej do nowoutworzonej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

3.

Jakie skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług spowoduje nieodpłatne przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. przez żonę Wnioskodawcy, z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej do nowoutworzonej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

4.

Czy opisany przez Wnioskodawcę sposób określenia wartości początkowej zasobów zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B., oraz sposób przekazania są prawidłowe.

5.

Czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej kosztów obsługi kredytu, który posłużył do sfinansowania budowy i zakupu wyposażenia D.B.

Odpowiedź na pytanie Nr 4 w zakresie ustalenia wartości początkowej otrzymanych nieodpłatnie składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odnośnie pytania Nr 1, Nr 2, Nr 3 i Nr 4 w zakresie sposobu przekazania składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa i Nr 5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad: 4

Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych jest warunkiem niezbędnym do ustalenia wartości początkowej. Występuje tu zasada kontynuacji dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyrażona w art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika że powstały podmiot gospodarczy wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu poprzedniego. Wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji poprzedniego podmiotu gospodarczego, a odpisów amortyzacyjnych dokonuje się uwzględniając dotychczasową wysokość odpisów oraz kontynuując stosowanie zasad oraz stawek przyjętych przez poprzedni podmiot. Prawidłowe jest przekazanie na podstawie dwustronnego protokołu: żona - przekazujący i Wnioskodawca - przyjmujący zawierającego spis środków trwałych i wyposażenia, wraz z ich wartościami, stawkami amortyzacyjnymi i innymi niezbędnymi danymi - będących częściami składowymi zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Kosztami uzyskania przychodów są także odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (art. 22 ust. 8 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast stosownie do art. 22g ust. 2 ww. ustawy, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1.

przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych",

2.

budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3.

składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

- zwane także środkami trwałymi.

W myśl art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Sposób ustalania wartości początkowej, który jest zróżnicowany m.in. z uwagi na sposób nabycia, reguluje art. 22g ww. ustawy.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:

* w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,

* w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

W przypadku jednak nabycia do prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej składnika majątku, który wcześniej stanowił środek trwały w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez małżonka podatnika, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje wyjątek od powyższej zasady. W myśl bowiem art. 22g ust. 12 ww. ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Przy czym zgodnie z art. 22g ust. 13 pkt 5 ww. ustawy, przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).

Stosownie natomiast do treści art. 22h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż żona Wnioskodawcy zamierza do nowo utworzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy przekazać nieodpłatnie m.in. środki trwałe wykorzystywane w prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza ustalić wartość początkową ww. środków trwałych w wysokości określonej w ewidencji środków trwałych żony, a odpisów amortyzacyjnych dokonywać z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych, kontynuując zasady oraz stawki przyjęte przez Jego żonę.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, przyjmując do swojej działalności gospodarczej wskazane we wniosku środki trwałe wykorzystywane uprzednio w prowadzonej przez Jego żonę pozarolniczej działalności gospodarczej, winien ustalić ich wartość początkową w wysokości wartości przyjętej wcześniej przez Jego żonę oraz kontynuować stosowaną przez nią metodę amortyzacji tych środków. Przy dokonywaniu amortyzacji przedmiotowych środków trwałych powinien także uwzględnić dokonane już przez żonę odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl