IPPB1/415-192/13-4/MT - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przez żonę na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-192/13-4/MT Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przez żonę na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 11 lutego 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) złożonym na wezwanie z dnia 3 kwietnia 2013 r. Nr IPPP1/443-124/13-2/AS, Nr IPPB1/415-192/13-2/MT, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przez żonę na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przez żonę na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej od czerwca 2013 r. w zakresie sprzedaży usług noclegowych PKD 55.20Z opodatkowanej na zasadach ogólnych - księga przychodów i rozchodów - metoda memoriałowa i być czynnym płatnikiem VAT. Działalność będzie prowadził na zorganizowanej części przedsiębiorstwa dom mieszkalny z pokojami na wynajem pod istniejącą nazwą D.B., które to nieodpłatnie z dniem 1 czerwca 2013 r. przekaże Wnioskodawcy Jego żona wykorzystująca go dotychczas w swojej działalności gospodarczej - opodatkowanej na zasadach ogólnych - księga przychodów i rozchodów - metoda memoriałowa i będącej czynnym płatnikiem VAT od 1998 r.

Żona Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała na gruncie objętym wspólnotą małżeńską budynek mieszkalny z pokojami na wynajem - D.B., który tak jak działka stanowi ich wspólny majątek małżeński. W trakcie inwestycji żona Wnioskodawcy skorzystała z odliczenia podatku naliczonego od budowy. Zakupiła też niezbędne wyposażenie, korzystając z możliwości odliczenia podatku naliczonego. Nieodpłatne przekazanie opisanej wyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie skutkowało u żony Wnioskodawcy koniecznością dokonania korekty podatku naliczonego VAT.

Jako małżeństwo Wnioskodawca wraz z żoną są objęci wspólnotą majątkową i wskazana wyżej zorganizowana część przedsiębiorstwa jest objęta wspólnotą małżeńską. Żona Wnioskodawcy ograniczy zakres swojej działalności w zakresie sprzedaży usług noclegowych - wykreśli z rejestru środków trwałych i wyposażenia wszystkie elementy składowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. i nadal będzie prowadzić działalność główną w zakresie wynajmu lokali PKD 68.20Z; Wnioskodawca natomiast rozpocznie działalność w zakresie sprzedaży usług noclegowych, wprowadzi jako kontynuacja amortyzacji wartość środków trwałych i wyposażenia, ustalając wartość początkową na podstawie danych wynikających z wcześniej prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez Jego żonę. Przekazanie nastąpi na podstawie dwustronnego protokołu: żona - przekazujący i Wnioskodawca - przyjmujący zawierającego spis środków trwałych i wyposażenia, wraz z ich wartościami, stawkami amortyzacyjnymi i innymi niezbędnymi danymi - będących częściami składowymi zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. W ramach prowadzonej w przyszłości przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będzie On ponosił koszty, a w szczególności koszty utrzymania całego zasobu przedsiębiorstwa D.B.; przejmie kredyt który sfinansował budowę i zakup wyposażenia Domu Bałtyckiego - zaliczając w koszty jego bieżącą obsługę.

Pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 kwietnia 2013 r. Nr IPPP1/443-124/13-2/AS, Nr IPPB1/415-192/13-2/MT, Strona uzupełniła opis zdarzenia przyszłego wniosku ORD-IN informując, iż

* dotychczas nie doszło do nieodpłatnego przekazania na rzecz Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Majątek ten należy do małżeńskiej ustawowej wspólnoty majątkowej. Planowane przekazanie nastąpi na podstawie dwustronnego protokołu przekazania majątku do używania w prowadzonej działalności gospodarczej pomiędzy małżonkami,

* przejęcie kredytu dotyczy spłaty przez Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności, po przejęciu protokolarnym, rat kapitałowych i odsetek od kredytu zaciągniętego przez żonę Wnioskodawcy na zakup gruntu i budowę budynku oraz zakup wyposażenia

* kredytobiorcą przedmiotowego kredytu była żona Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zespół składający się z działki gruntu oraz budynku wraz z wyposażeniem pod nazwą D.B. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

2.

Jakie skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych spowoduje nieodpłatne przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. przez żonę Wnioskodawcy, z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej do nowoutworzonej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

3.

Jakie skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług spowoduje nieodpłatne przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. przez żonę Wnioskodawcy, z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej do nowoutworzonej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

4.

Czy opisany przeze Wnioskodawcę sposób określenia wartości początkowej zasobów zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą D.B. oraz sposób przekazania są prawidłowe.

5.

Czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej kosztów obsługi kredytu, który posłużył do sfinansowania budowy i zakupu wyposażenia D.B.

Odpowiedź na pytanie Nr 2, stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odnośnie pytania Nr 1, Nr 3, Nr 4 i Nr 5 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad: 2

Przeniesienie środków trwałych i wyposażenia stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa wykorzystywanych w działalności żony Wnioskodawcy będzie miało miejsce przy ograniczeniu zakresu prowadzonej przez nią działalności i jednoczesnym rozpoczęciu działalności gospodarczej męża (Wnioskodawcy). W przypadku ograniczenia działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków z wykorzystaniem tych samych środków trwałych, wartość początkową ustala się na podstawie danych wynikających z wcześniej prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając powyższe na uwadze, przepisy w zakresie podatku dochodowego nie uwzględniają dokonywania transakcji kupna - sprzedaży środków trwałych między małżonkami.

Operacja przeniesienia środków trwałych nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym. Czynność wykreślenia środka trwałego z ewidencji środków trwałych podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wyprowadzenie go z działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest żadną z czynności określonych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiony powyżej sposób postępowania przy przekazaniu środków trwałych należy przyjąć przy przekazaniu wyposażenia. Przekazanie wyposażenia między małżonkami, podobnie jak przekazanie środków trwałych nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji pojęcia "nieodpłatnego świadczenia". Dokonując zatem wykładni gramatycznej, za "nieodpłatne świadczenie" uznać należy świadczenia "nie wymagające opłaty, takie za które się nie płaci, bezpłatne" (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN 2003 r.). Zatem należy przyjąć, że nieodpłatnym świadczeniem jest takie zdarzenie, którego skutkiem (następstwem) jest nieodpłatne przysporzenie majątku jednej osobie, kosztem majątku innej osoby, innego podmiotu.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

Treść art. 21 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi natomiast, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 125, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1.

do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,

2.

do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,

3.

do grupy III - innych nabywców.

W tym miejscu podkreślić należy, iż w przypadku gdy do przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa dochodzi pomiędzy małżonkami, między którymi obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, w ten sposób, iż jeden z małżonków przekazuje nieodpłatnie składniki majątku wykorzystywane w swojej działalności gospodarczej, a drugi małżonek przyjmuje je do wykorzystywania we własnej działalności gospodarczej i składniki te objęte są wspólnością majątkową, nie dochodzi do zmiany właściciela tych składników majątku. Zmienia się jedynie sposób ich wykorzystywania.

W myśl bowiem art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Natomiast w stosownie do art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1.

przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2.

przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3.

prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4.

przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5.

prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6.

przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7.

wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8.

przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9.

prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10.

przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Wyżej wymieniony przepis określa zatem, co stanowi osobisty majątek każdego z małżonków. Do majątku odrębnego małżonków nie zalicza się zatem przedmiotów służących do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 341 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.

Zgodnie natomiast z art. 35 k.r.o., w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Zatem niezależnie od tego, który z małżonków wykorzystuje składniki majątku objęte majątkową wspólnością ustawową w swojej działalności gospodarczej, oboje małżonkowie pozostają ich właścicielami. Jednocześnie stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy następuje przekazanie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa żony na rzecz męża nie dochodzi do jego zbycia, gdyż współwłaścicielami nadal pozostają te same osoby (małżonkowie).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazywania przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowiącego współwłasność łączną małżeńską. Zatem opisana powyżej czynność jest dla Pana obojętna podatkowo, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo wskazać należy, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl