IPPB1/415-170/13-4/IF - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w części w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-170/13-4/IF Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w części w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2013 r. (data wpływu 8 lutego 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2013 r. (data nada nadania 29 kwietnia 2013 r., data wpływu 2 maja 2013 r.) na wezwanie z dnia 26 kwietnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości:

* w części wykorzystywanej do działalności gospodarczej - jest prawidłowe,

* w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działalność gospodarczą prowadzi jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych od 1995 r. W 2002 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupił aktem notarialnym niezabudowaną działkę rolną o pow. 2735 m2 stanowiącą prywatny majątek małżeński. Wartość zakupu działki wynosiła 15 000,00 zł. Według planu zagospodarowania przestrzennego gminy działka była położona na terenie zabudowy mieszkalno-usługowej. Wnioskodawca prowadził działalność w zakresie sprzedaży butli gazowych 11 kg w siedzibie firmy odległej 35 km od nabytej nieruchomości. W 2003 r. Wnioskodawca podjął działania w zakresie odrolnienia części działki tj. 510 m2 i na tej części wybudował stację gazową LPG. Teren ten nie został geodezyjnie wyodrębniony i podzielony - stanowi jedną całość. W części odrolnionej zainstalowane zostały dwa zbiorniki gazowe, dystrybutor do tankowania samochodów, kontener biurowy. Są to budowle nie związane na stałe z gruntem. Ponadto przekształcony został zjazd do działki i utwardzono betonem plac manewrowy. Z tytułu wydatków inwestycyjnych dotyczących instalacji urządzeń i utwardzenia placu manewrowego po oddaniu ich do użytkowania Wnioskodawca dokonał odpisów amortyzacyjnych w części stanowiącej-grunty terenu inwestycyjnego zabudowane i utwardzone (510 m2). Według decyzji podatku od nieruchomości podatek naliczony stanowią: grunty pod działalność gospodarczą 510 m2, budowle związane z działalnością gospodarczą i grunty pozostałe 2153 m2.

Na działce tej 31 października 2003 r. Wnioskodawca uruchomił stację LPG, pozwolenie na użytkowanie zostało wydane 6 maja 2004 r. Działka zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy z 2004 r. stała się terenem budowlano-inwestycyjnym.

Od 6 września 2011 r. Wnioskodawca jest rencistą i ze względu na stan zdrowia wydzierżawił stację firmie, działalność istnieje w miejscu zamieszkania będącym siedzibą firmy w zakresie niewielkiej ilości sprzedaży butli gazowych 11 kg opodatkowana na zasadach ogólnych PIT-5. Wnioskodawca chce sprzedać całą nieruchomość łącznie ze stacją gazową usytuowaną w części działki mającej bezpośredni dojazd. Część nieruchomości o powierzchni 510 m2 nie została wycofana z działalności gospodarczej, obecnie została oddana w najem w ramach prowadzonej działalności. W akcie notarialnym sprzedaży ww. nieruchomość odrębnie zostanie wyceniona wartość części nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej (510 m2) oraz odrębnie podana zostanie wartość części nieruchomości, której nie wykorzystywano w tej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć i jak opodatkować przychód ze sprzedaży całej nieruchomości nabytej w 2002 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż ww. nieruchomości będzie stanowiła przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w części dotyczącej utwardzonej powierzchni tj. 510 m2, która wykorzystywana była w działalności gospodarczej i ujęta w ewidencji środków trwałych oraz amortyzowana jako grunty terenu inwestycyjnego zabudowane i utwardzone oraz ujęte w decyzji podatku od nieruchomości-jako grunty pod działalność. Przychody ze sprzedaży wyliczone od powierzchni 510 m2 należy więc zakwalifikować i wycenić jako przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi - art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Grunty pozostałe 2 153 m2 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż nie były odrolnione, nie służyły działalności gospodarczej, stanowią własność prywatną - przychody z ich sprzedaży będą zaliczone do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy i zwolnione z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie skutków podatkowych sprzedaży całej nieruchomości:

* w części wykorzystywanej do działalności gospodarczej - za prawidłowe,

* w pozostałej części - za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów, są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza,

8.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt wykorzystywania danej nieruchomości w ramach działalności gospodarczej.

Powołane przepisy ustawy podatkowej nie regulują wprost zasad opodatkowania przychodu ze sprzedaży składników majątku nie spełniających kryteriów wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Dlatego dokonując wykładni przepisów ustawy w tym zakresie należy mieć na względzie, iż zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Przepis art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej (w tym przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi). Z tego względu, sprzedaż każdego innego składnika, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca od 1995 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży butli gazowych. W 2002 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupił niezabudowaną działkę rolną o pow. 2735 m2, która według planu zagospodarowania przestrzennego gminy była położona na terenie zabudowy mieszkalno-usługowej. W 2003 r. Wnioskodawca podjął działania w zakresie odrolnienia części nieruchomości - 510 m2 i na tej części została wybudowana stacja gazowa LPG, która została uruchomiona w 2003 r. Od części nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej 510 m2 Wnioskodawca dokonał odpisów amortyzacyjnych. Obecnie zamierza dokonać sprzedaży całej nieruchomości.

Przenosząc przywołane powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy, przyjmując za Wnioskodawcą, iż do działalności gospodarczej wykorzystywał część odrolnionej nieruchomości o powierzchni 510 m2, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży tych składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej. Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu na zasadach stosowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości tj. 2153 m2, które nie były wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5 lat.

A zatem nie można podzielić stanowiska Wnioskodawcy, iż przychód ze sprzedaży gruntów o powierzchni 2 153 m2, które nie były odrolnione oraz nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej, będą zaliczone do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy i zwolnione z podatku dochodowego.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytania zawarte we wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niego.

Końcowo zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, jakie składniki były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl