IPPB1/415-161/08-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-161/08-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 8 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 29 grudnia 1993 r. nabyła na zasadzie współwłasności małżeńskiej nieruchomość - budynek produkcyjno - biurowy wraz z gruntem.

Przedmiotowa nieruchomość od dnia 31 grudnia 1993 r. była użytkowana przez małżonka wnioskodawczyni w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Nieruchomość była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, amortyzowana, rozbudowywana, remontowana i modernizowana w ramach działalności gospodarczej.

Podatniczka oświadczyła, iż nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej na własne nazwisko oraz w formie spółki, była jedynie osobą współpracującą z małżonkiem.

W 2008 r. Wnioskodawczyni zamierza wraz ze współmałżonkiem sprzedać przedmiotową nieruchomość na rzecz osoby trzeciej - Spółki Prawa Handlowego, prowadzącej działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w zaistniałym stanie faktycznym i w kontekście mającego nastąpić zdarzenia przyszłego - sprzedaż nieruchomości - ciąży na wnioskodawcy obowiązek podatkowy (w zakresie ustalenia źródła przychodów) o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też wynikający z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy - odpłatne zbycie udziału w nieruchomości.

2.

Czy wobec faktu, że od chwili nabycia wskazanej nieruchomości do momentu sprzedaży upłynie ponad 5 lat, ciąży na wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku zgodnie z art. 30e ust. 1 i 2 ww ustawy.

3.

Czy w sytuacji, gdy wnioskodawca nigdy nie prowadził działalności gospodarczej, ma wobec niego zastosowanie przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy - jako że nie prowadził ani nie prowadzi działalności gospodarczej na własny rachunek i we własnym imieniu, nie będzie miał zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z racji upływu ponad 5 lat od daty nabycia przedmiotowej nieruchomości nie wystąpi obowiązek podatkowy wynikający z treści art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy oraz obowiązek zapłaty podatku wynikający z art. 30e tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku podatkowego wynikającego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez wnioskodawcę.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za przychód z działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 1 ustawy uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z działalności uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

1.

środkiem trwałym,

2.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekraczają 1.500,00 zł.

3.

wartościami niematerialnymi i prawnymi,

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nieruchomość, która ma być przedmiotem sprzedaży (budynek produkcyjno - biurowy), była użytkowana przez małżonka wnioskodawczyni w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W ramach tej działalności nieruchomość była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, amortyzowana, rozbudowywana, remontowana i modernizowana.

W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowej nieruchomości stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej tylko i wyłącznie u małżonka wnioskodawcy. Zatem obowiązek podatkowy powstanie tylko po stronie małżonka jako przedsiębiorcy.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zakup przedmiotowej nieruchomości dokonany został aktem notarialnym na prawach wspólności ustawowej przez współmałżonków.

Uwzględniając powyższe w przedstawionym przez wnioskodawcę opisie zdarzenia przyszłego powołane przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) oraz art. 30e ww. ustawy nie znajdują zastosowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl