IPPB1/415-1543/12-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1543/12-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na uszlachetnianiu czynnym towarów. Podatek dochodowy rozlicza na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności za wykonane przez nią usługi wystawia faktury w walucie obcej, a także otrzymuje faktury za zakup materiałów do wykonania tych usług również w walucie obcej.

Rozrachunki z odbiorcami prowadzi za pomocą rachunku walutowego a z dostawcami za pomocą rachunku walutowego oraz w formie gotówkowej.

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawczyni posiada dwa rachunki bankowe: złotowy i walutowy.

Do rozchodu waluty z rachunku bankowego Wnioskodawczyni stosuje metodę FIFO.

Dla obliczenia różnic kursowych powstających w momencie wpływu waluty na rachunek walutowy z tytułu zapłaty należności a także przy spłacie z tego rachunku lub w formie gotówkowej zobowiązań za zakupione towary przyjmuję kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na rachunek walutowy.

Natomiast dla obliczenia różnic kursowych powstających w momencie przekazywania waluty na bankowy rachunek złotowy sprzedawaną bankowi walutę Wnioskodawczyni wycenia wg kursu kupna banku prowadzącego rachunek z dnia ich wpływu na rachunek stosując metodę FIFO.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanej powyżej sytuacji Wnioskodawczyni może stosować do ustalania różnic kursowych dotyczących operacji na rachunku walutowym w tej samej walucie (wpływu należności/zapłaty zobowiązań) średni kurs ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień operacji na rachunku walutowym, a do ustalania różnic kursowych dotyczących przekazywania waluty na rachunek złotowy kurs kupna banku prowadzącego ten rachunek.

Zdaniem Wnioskodawcy od 1 stycznia 2012 r. zgodnie z brzmieniom art. 24c ust. 4 u.p.d.o.f. przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zdaniem Wnioskodawczyni nowe brzmienie tego przepisu przewiduje, że wycena zapłaty należności lub zobowiązań walutowych następuje za pomocą:

1.

kursu waluty faktycznie zastosowanego a gdy nie nastąpiła wymiana waluty obcej na złote brak jest kursu faktycznie zastosowanego. Inaczej sformułowanie kurs faktycznie zastosowany musiałby odnosić się do zdarzeń potencjalnych a nie takich, które faktycznie miały miejsce.

2.

kursu średniego waluty ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności lub zapłaty zobowiązania.

Pierwszy rodzaj kursu stosuje się do należności otrzymanych w walucie obcej, gdy jest ona następnie odsprzedawana bankowi, bądź służy do zapłaty zobowiązań walutą obcą zakupioną w tym celu w banku.

Drugi rodzaj kursu stosuje się do przeliczenia na złote wpłat, jeżeli waluta obca pochodząca z zapłaty przez kontrahentów należności wpływa na rachunek walutowy i pozostaje na nim do czasu wydatkowania.

Natomiast zapłatę zobowiązań następującą przy wykorzystaniu walut zgromadzonych na walutowym rachunku bankowym przelicza się po kursie, po jakim waluty te wyceniono w momencie ich wpływu na rachunek walutowy.

W świetle powyższego do obliczenia różnic kursowych powstających w momencie wpływu na rachunek walutowy waluty obcej z tytułu zapłaty należności, a także przy spłacie z tego rachunku zobowiązań, zasadne jest przyjęcie kursu z dnia zarachowania należności/ zobowiązania tj. kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień i odpowiednio kursu, po którym, stosując obraną metodę wyceny, rozchodowano z walutowego rachunku bankowego środki przeznaczone na spłatę zobowiązań.

Natomiast do obliczenia różnic kursowych powstających w momencie przekazania środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy tj. w momencie sprzedaży, zasadne jest sprzedawaną walutę wycenić wg kursu kupna banku w którym prowadzony jest rachunek z dnia wpływu środków na ten rachunek stosując metodę FIFO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 24c, z zastrzeżeniem ust. 2.

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 - art. 24c ww. ustawy.

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość (art. 24c ust. 2 ww. ustawy):

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość (art. 24c ust. 3 ww. ustawy):

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast zgodnie z art. 24c ust. 4 ww. ustawy przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W związku z powyższym jeżeli nie występuje operacja sprzedaży lub kupna waluty obcej oraz nie dochodzi do przewalutowania otrzymanej należności lub płaconego zobowiązania z zastosowaniem kursu faktycznego wówczas przy ustalaniu podatkowych różnic kursowych w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań należy zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Ze stanu faktycznego we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności za wykonane przez nią usługi wystawia faktury w walucie obcej, a także otrzymuje faktury za zakup materiałów do wykonania tych usług również w walucie obcej. Rozrachunki z odbiorcami prowadzi za pomocą rachunku walutowego a z dostawcami za pomocą rachunku walutowego oraz w formie gotówkowej. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawczyni posiada dwa rachunki bankowe: złotowy i walutowy.

W związku z powyższym mając na względzie przestawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli nie występuje operacja sprzedaży lub kupna waluty obcej oraz nie dochodzi do przewalutowania otrzymanej należności lub płaconego zobowiązania z zastosowaniem kursu faktycznego - wówczas przy ustalaniu podatkowych różnic kursowych, w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań powinien być zastosowany kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Natomiast w przypadku przewalutowania środków pieniężnych wypłaconych z rachunku walutowego (dokonanego transferu środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy), mając na względzie cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni winna przeliczać środki pieniężne w dniu ich wypływu z rachunku po kursie faktycznie zastosowanym, tzn. po kursie kupna ogłaszanym przez bank, w którym ww. rachunek jest prowadzony.

A zatem stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl