IPPB1/415-154/08-4/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-154/08-4/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) oraz piśmie z dnia 14 kwietnia 2008 r. (data nadania 15 kwietnia 2008 r., data wpływu 18 kwietnia 2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-154/08-2/JB z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data nadania 4 kwietnia 2008 r., data doręczenia 8 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania:

* przychodów z dzierżawy działki - jest nieprawidłowe,

* przychodów z najmu lokalu usługowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2008 r., został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z dzierżawy działki i z najmu lokalu usługowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem działki kupionej w 1995 r. na rodzinną spółkę cywilną "X". Od 1999 r. dzierżawi teren działki razem ze wspólnikiem, synem Y - obaj po 50% do dzisiaj.

Tylko ww. dzierżawa terenu jest przychodem Wnioskodawcy. Na ww. dzierżawę wnioskodawca wraz z synem wystawiają raz w miesiącu fakturę VAT.

Wnioskodawca jest również współwłaścicielem 50% lokalu usługowego, który wynajmuje na usługi do dzisiaj. Raz w miesiącu na ww. wynajem jest wystawiany rachunek.

W składanych co miesiąc od 1999 r. deklaracjach PIT-5 wnioskodawca wpisywał powyższe dochody w rubryce: "najem, podnajem, lub dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze." 1 stycznia 2008 r. weszły w życie nowe przepisy ZUS wprowadzające dodatkowe opłaty dla rencistów prowadzących działalność gospodarczą (na fundusz pracy- 38,87 zł, ubezpieczenie rentowe i emerytalne-405 zł).

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 4 kwietnia 2008 r. Nr IPPB1/415-154/08-2/JB Wnioskodawca doprecyzował swój wniosek pismem z dnia 14 kwietnia 2008 r. (data wpływu 18 kwietnia 2008 r.) doprecyzowując, iż:

Firma "X" s.c. w L powstała 4 lipca 1993 r. Jej działalnością był handel hurtowy i detaliczny oraz w 1996 r. eksport.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej pod nr 2456H w pkt 4: określenie przedmiotu działalności gospodarczej widnieje:

1.

usługi,

2.

handel hurtowy i detaliczny

a w 1996 r. dodatkowo import-eksport niekoncesjowany.

W sierpniu 1995 r. Firma "X" s. c. (wspólnicy: Z, K, L, M) zakupiła działkę przemysłową mocą aktu notarialnego.

13 września 1996 r. decyzją Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej. Zajęto konta bankowe i cały majątek firmy. Wspólnicy zbankrutowali.

W spółce "X" zostało dwóch wspólników Wnioskodawca - Z i syn Y.

Po 3 latach w 1999 r. wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Wydział Zamiejscowy w, uchylono ww. decyzję Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie ale firma rodzinna już dawno wypadła z rynku bez możliwości powrotu do branży.

Z dniem 1 stycznia 1999 r. Firma "X" s. c. wydzierżawiła (umowa dzierżawy) Elektrociepłowni część przedmiotowej działki przemysłowej, na której przebiegają rurociągi odżużlania na słupach.

Wnioskodawca podkreśla, iż ww. działka została zakupiona na spółkę cywilną "X", nie została wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nigdy nie zostały również prowadzone odpisy amortyzacyjne.

Natomiast odnosząc się do wynajmu lokalu usługowego Wnioskodawca informuje, iż lokal ten stanowi własność prywatną Wnioskodawcy w 50% i szwagierki strony również w 50%. Znajduje się ona w innej części miasta, w bloku w Spółdzielni mieszkaniowej w L. Nie jest w żaden sposób związany z działką przemysłową.

Wnioskodawca podkreśla również, iż wynajmowany lokal usługowy nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dzierżawa terenu pod rurociągi odżużlania na działce przemysłowej jest pozarolniczą działalnością gospodarczą, czy też nie jest.

2.

Czy najem prywatnego lokalu jest pozarolniczą działalnością gospodarczą, czy tez nie jest.

Zdaniem wnioskodawcy omawiana dzierżawa terenu pod rurociągi nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Wynika to z tego, zdaniem strony, iż do momentu rozpoczęcia umowy dzierżawy (1 stycznia 1999 r.) Firma "X". nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej (sprawa w NSA), zaś zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej zezwalało na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz usług.

Omawianą dzierżawę należy więc traktować jako dzierżawę przy okazji prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż nie dokonano rejestracji prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dzierżawy. Taką interpretację Wnioskodawca wyczytał w czasopismach prawnych.

Strona uważa więc, że zarówno dzierżawa terenu, jak i najem lokalu użytkowego nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Deklaracje PIT-5, które składał Wnioskodawca wiele lat, wyszczególniają pozycję podatkową umów dzierżawy i najmu (część C, poz. 2 deklaracji PIT-5) jako odrębną, o innym charakterze niż pozarolnicza działalność gospodarcza (część ć, poz. 1 deklaracji PIT-5).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wymienia w sposób enumeratywny poszczególne źródła przychodów. Wśród nich w punkcie 3 wyodrębniona została pozarolnicza działalność gospodarcza, natomiast w punkcie 6 najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W świetle powyższego zatem, pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, (...) z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione jako dwa odrębne samoistne źródła przychodów.

O ich odrębności świadczą również odmienne definicje przychodu z tych źródeł i zasady określania tego przychodu wynikające z odrębnych przepisów ww. ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy podatkowej przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z najmu podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (oraz z innych umów o podobnym charakterze) składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z kolei w przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (...) zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc niestanowiących pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód należy określać w oparciu o postanowienia art. 11 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego istniejąca od 1993 r. rodzinna spółka cywilna "X" (Wnioskodawca, jego żona, syn i synowa) zakupiła w 1995 r. działkę przemysłową, która nie została wpisana do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Działalność gospodarcza w ramach ww. spółki prowadzona była w zakresie usług, handlu hurtowego i detalicznego a od 1996 r. dodatkowo import-eksport niekoncesjonowany.

W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym przed NSA w spółce "X" zostało dwóch wspólników - Wnioskodawca i jego syn. Następnie z dniem 1 stycznia 1999 r. Firma "X" wydzierżawiła na podstawie umowy dzierżawy Elektrociepłowni część przedmiotowej nieruchomości.

Uwzględniając zatem powyższe okoliczności, zauważyć należy, iż Firma pod nazwą "X" nadal istnieje. Z przedmiotowego wniosku nie wynika aby spółka cywilna została postawiona w stan likwidacji, czyli zgłoszona została w Urzędzie Skarbowym data zakończenia działalności gospodarczej, wyrejestrowania w ZUS, Urzędzie Statystycznym itd.

O powyższym świadczyć może również fakt, iż umowa dzierżawy zawarta została pomiędzy spółką cywilną "X" (a nie pomiędzy osobami fizycznymi) a Elektrociepłownią.

W rozpatrywanej sprawie podkreślić przede wszystkim należy, iż w momencie zakupu przez spółkę "X" przedmiotowej nieruchomości stała się ona składnikiem majątku Firmy.

Reasumując, pomimo faktu, iż dzierżawa nieruchomości nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej, to dzierżawa składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą (w tym przypadku działki przemysłowej) stanowi przychód z działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do pytania drugiego, mając na uwadze przytoczone przepisy, uznać należy, iż skoro Wnioskodawca wynajmuje lokal usługowy nie będący składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą i najem nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, to stanowi on odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Krańcowo należy dodać, iż jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl