IPPB1/415-140/11-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-140/11-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2011 r. (data wpływu 8 lutego 2011 r.) oraz piśmie (data nadania 6 maja 2011 r., data wpływu 9 maja 2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-140/11-2/ES z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data nadania 21 kwietnia 2011 r., data doręczenia 29 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest duchownym za którego ZUS opłaca Związek Wyznaniowy. Jednocześnie Wnioskodawczyni czerpie dochody z najmu mieszkania, z których rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Opłacanie składki ZUS jest dokonywane przez Związek Wyznaniowy jednym zbiorczym przelewem za wszystkich ubezpieczonych, w tym podatnika. Wnioskodawczyni następnie przelewa ze swojego prywatnego rachunku bankowego na konto Związku Wyznaniowego jako zwrot zapłaconej przez niego składki ZUS, kwotę równą opłaconym za niego składkom ZUS.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 21 kwietnia 2011 r. Nr IPPB1/415-140/11-2/ES Wnioskodawczyni składając przedmiotowy wniosek występuje w roli zainteresowanej w swojej indywidualnej sprawie. Przedmiotem interpretacji ma być art. 27b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jest członkiem zakonu związku - wyświęconą mniszką buddyjską i zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na Związku, który jest płatnikiem składek. Wnioskodawczyni nie świadczy na rzecz Związku żadnej pracy najemnej i nie ma z tego tytułu żadnych dochodów a z Urzędem Skarbowym rozlicza się indywidualnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w tej sytuacji Wnioskodawczyni może odliczać od podatku dochodowego (zaliczki na podatek) kwotę jaką zwraca Związkowi Wyznaniowemu za opłaconą za nią składkę ZUS.

Zdaniem Wnioskodawczyni może odliczyć od opłacanego przez siebie podatku dochodowego kwotę zwróconej przez siebie Związkowi Wyznaniowemu przekazanej przez siebie składki ZUS w wysokości podlegającej odliczeniu, gdyż ponosi koszt opłaconej składki ZUS ze swoich środków prywatnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027):

a.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowa

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Analiza wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego wskazuje, iż odliczeniu od podatku podlegają jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście zapłacone przez podatnika w roku podatkowym.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni jest członkiem zakonu związku - wyświęconą mniszką buddyjską i zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na Związku, który jest płatnikiem składek. Związek Wyznaniowy dokonuje opłat składek zbiorczym przelewem za wszystkich ubezpieczonych, w tym Wnioskodawczynię.

Wnioskodawczyni następnie przelewa ze swojego prywatnego rachunku bankowego na konto Związku Wyznaniowego jako zwrot zapłaconej przez niego składki ZUS, kwotę równą opłaconym za nią składkom ZUS.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 lit. f) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami duchownymi.

Co do zasady składkę na to ubezpieczenie opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przewidują, że składki na ubezpieczenie zdrowotne za określone grupy podmiotów opłacają inne instytucje, czy też osoby. W przypadku tych ubezpieczonych - podatników składki te nie będą podlegały odliczeniu od ich podatku, bowiem nie zostały one bezpośrednio zapłacone przez podatnika, ani nie zostały pobrane przez płatnika. Przypadki te zostały określone w art. 86 ustawy.

Stosownie art. 86 ust. 4 ww. ustawy składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych oraz alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantów, nowicjuszy i juniorystów oraz ich odpowiedników, z wyłączeniem osób duchownych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, są finansowane z Funduszu Kościelnego. Na opłacenie składek, o których mowa w ust. 4, Fundusz Kościelny otrzymuje dotacje z budżetu państwa - art. 86 ust. 5 ww. ustawy.

Reasumując stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie może odliczać od podatku dochodowego (zaliczek na podatek) kwoty jaką zwraca Związkowi Wyznaniowemu za opłaconą za nią składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a zatem stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl