IPPB1/415-1341/08-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1341/08-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Krystyna Ł prowadziła działalność gospodarczą, którą postanowiła wnieść w całości do spółki cywilnej. W dniu 14 kwietnia 2008 r. została podpisana Umowa Spółki Cywilnej pomiędzy Krystyną Ł, a Haliną M, w której określono m.in. nazwę i siedzibę Spółki, cel i czas prowadzania Spółki, sposób podziału zysku i utrat, odpowiedzialność wspólników. Umowa została sporządzona zgodnie z art. 860 - 875 Kodeksu Cywilnego. Spółka przyjęła nazwę: Hurtownia.

W dniu 30 kwietnia 2008 r. do Urzędu Skarbowego zostało złożone zgłoszenie identyfikacyjne NiP-2, w którym określono dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności na 1 czerwca 2008 r.

W dniu 30 czerwca 2008 r. działalność gospodarcza pod nazwą Krystyna Ł. Hurtownia, prowadzona przez Krystynę Ł. zakończyła sprzedaż. Działalność nie została zlikwidowana (nie został zapłacony podatek od likwidacji, ponieważ cała działalność została wniesiona przez Krystynę Ł. do Spółki Cywilnej.

W dniu 30 czerwca 2008 r. sporządzono Aneks nr I do Umowy Spółki Cywilnej, który dotyczył wniesienia przez Krystynę Ł. do Spółki Cywilnej zorganizowanego przedsiębiorstwa wraz z personelem (art. 23 1 Kodeksu Pracy), wniesienie nazwy, umów, przetargów oraz wniesienia przez Halinę M doświadczenia w zarządzaniu i należytym funkcjonowaniu Hurtowni.

W dniu 1 lipca 2008 r. sporządzono Aneks nr II do Umowy Spółki Cywilnej, który dotyczył wniesienia majątku z dniem 1 lipca 2008 r. do Spółki Cywilnej oraz określenia jego wartości. W skład majątku wchodzą: środki trwałe, należności długo i krótkoterminowe, towary, środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym, rozliczania międzyokresowe, majątek niskocenny. W Aneksie nr II wspólnicy zobowiązują się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy.

W dniu 1 lipca 2008 r. Spółka Cywilna dokonuje pierwszej sprzedaży. W dniu 11 lipca 2008 r. wspólnicy złożyli w Urzędzie Skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych p.c.c.-3, gdzie określono wysokość podatku do zapłaty (0,5% od wartości wniesionego wkładu, określonego w Aneksie nr II do Umowy Spółki).

W dniu 11 lipca 2008 r. został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego. Wyciąg bankowy otrzymany za dzień 11 lipca 2008 r. dokumentuje wpłaconą kwotę. W Spółce Cywilnej Krystyna Ł, Halina M. Hurtownia., wpłacony podatek został zaksięgowany jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka Krystyna Ł, Halina M Hurtownia. słusznie postąpiła uznając wpłaconą kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionego majątku, poprzez zmianę Umowy Spółki Aneksem nr II, za wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy wydatek na podatek od czynności cywilnoprawnej, jaki poniosła Spółka Krystyna Ł, Halina M Hurtownia c. w związku ze zmianą umowy Spółki - wniesienie majątku do Spółki, jest powiązany z ogólnym funkcjonowaniem Spółki.

Podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionej wartości majątku służył uzyskaniu przez Spółkę przychodu, ponieważ finansował i umożliwiał bieżącą działalność poprzez wniesienie do Spółki towarów handlowych, środków trwałych, należności długo i krótkoterminowych, środków pieniężnych w kasie na rachunku bankowym, rozliczeń międzyokresowych oraz majątku niskocennego, które to są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Spółki.

Kwota podatku powinna stanowić koszt uzyskania przychodów, za czym przemawia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23...".

Majątek został wniesiony do Spółki w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, a podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionego majątku nie został wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), dlatego podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionego majątku na podstawie art. 22 ust. 1 powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 powołanej ustawy, źródłami przychodów są odpowiednio pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a katalog tych praw zawarty w art. 18 ma charakter otwarty, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności", a zatem obejmuje również inne, nie wymienione wprost w tym przepisie prawa majątkowe. Prawem takim jest udział w spółce osobowej traktowany jako odrębne - od pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osobowej - źródło przychodów, o którym mowa w wyżej powołanym art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Z przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, że każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach (art. 867 § 1 kodeksu cywilnego).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Stosownie do treści ust. 2 ww. przepisu zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a nie na spółce.

Koszty uzyskania przychodów należy odnosić do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane. W świetle powyższego, jeżeli to wspólnik poniesie wydatki związane z wniesieniem wkładów w Spółce cywilnej, a więc nie zostaną one pokryte ze środków tej Spółki, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez tego wspólnika w formie Spółki cywilnej, stanowić bowiem będą koszty uzyskania przychodów w przypadku otrzymania przychodów z prawa majątkowego, o którym mowa w wyżej powołanych art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy, tj. udziału w Spółce cywilnej w tym z odpłatnego zbycia tego udziału.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to, więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie, wniesienie do spółki cywilnej majątku osoby fizycznej nie generuje dla tego wspólnika jak też dla pozostałych wspólników przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, zatem wydatki poniesione w związku z powyższym nie spełniają wymogów art. 22 ust. 1 tejże ustawy, ponieważ nie wykazują związku przyczynowo-skutkowego z przychodami.

Poniesienie ww. wydatków należy traktować jako podatkowo obojętne, gdyż nie zostały one poniesione w związku z przychodami z działalności gospodarczej spółki.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika również, iż do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązani zostali wspólnicy, a więc wydatku tego nie pokryto ze środków spółki.

Reasumując stwierdzić należy, iż zapłacony przez wspólników podatek od czynności cywilnoprawnych nie stanowi dla spółki kosztu uzyskania przychodu, gdyż jest to wydatek poniesiony w związku z wniesieniem majątku do spółki cywilnej. Zatem nie jest to wydatek związany z pozarolniczą działalnością gospodarczą i tym samym nie może stanowić dla spółki cywilnej kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie, przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl