IPPB1/415-1307/12-2/MT - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1307/12-2/MT Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: "Spółka"). Tytułem wkładu do Spółki, Wnioskodawczyni wniosła 1.000 zł, a zgodnie z treścią umowy Spółki przysługuje jej 25% udziałów w zysku Spółki. Przychody z tytułu uczestnictwa w Spółce, Wnioskodawczyni opodatkowywała jak przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym w wysokości 19%, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zysk Spółki podlega podziałowi pomiędzy wspólników w stosunku do posiadanych udziałów. Tym niemniej jednak, część zysku Spółki nie była wypłacana wspólnikom tylko przeznaczana na zasilanie kapitału zapasowego Spółki.

Obecnie Wnioskodawczyni zamierza wystąpić ze Spółki. Z racji tego, że wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej będzie związane z obowiązkiem rozliczenia udziału kapitałowego, zostanie sporządzony osobny bilans uwzględniający wartość zbywczą majątku Spółki, w którym zostanie ustalony kwotowy udział kapitałowy Wnioskodawczyni (zarówno w kapitale podstawowym jaki kapitale zapasowym Spółki). Spłata udziału kapitałowego nastąpi w ratach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię tytułem spłaty udziału kapitałowego w Spółce będą stanowić dla niej przychód z działalności gospodarczej, a jeśli tak to kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku spłaty udziału kapitałowego w ratach.

2.

Przy założeniu, że środki otrzymane przez Wnioskodawczynię tytułem spłaty udziału kapitałowego w Spółce będą stanowić przychód z działalności gospodarczej - w jaki sposób należy ustalić przychód, a w szczególności czy z przychodu należy wyłączyć kwotę, jaka odpowiada tej części dochodu z udziału w Spółce przypadającej na Wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, lecz została przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego Spółki.

3.

Przy założeniu, że środki otrzymane przez Wnioskodawczynię tytułem spłaty udziału kapitałowego w Spółce będą stanowić przychód z działalności gospodarczej - w jakiej wysokości należy ustalić koszty uzyskania przychodu Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawczyni, środki pieniężne, jakie otrzyma ona tytułem spłaty udziału kapitałowego będą stanowić dla niej przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 Ustawy o PIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w literalnej treści przepisu art. 14 ust. 2 pkt 16 Ustawy o PIT, zgodnie z którym "za przychód z działalności gospodarczej należy uznać również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia ze spółki". Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku spłaty na jej rzecz udziału kapitałowego w ratach, obowiązek podatkowy powstanie względem Wnioskodawczyni dopiero z momentem zapłaty raty, której wysokość przekroczy łącznie kwotę wkładu, kwotę przypadającą Wnioskodawczyni z udziału w kapitale zapasowym Spółki oraz kwotę opodatkowanego dochodu Spółki za 2012 rok.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawczyni, do przychodu nie należy włączać kwoty, jaka odpowiada tej części dochodu z udziału w Spółce przypadającej na Wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, tylko została przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego Spółki. Ponadto, do przychodu nie należy włączać kwoty z tytułu dochodu osiągniętego przez Wnioskodawczynię z udziału w Spółce w 2012 r.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT, do przychodu o jakim mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT "nie wlicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólników nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce".

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, "przychody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału)".

Za "wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce" w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT należy uznać wypłaty tylko tej części zysku, która na podstawie uchwał była faktycznie przekazywana na rzecz wspólników, Dodatkowo, przepisy nie zawierają ograniczenia czasowego dla celów ustalania przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT. Oznacza to, że przy ustalaniu "uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólników nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania", należy brać pod uwagę cały okres działalności spółki.

W stanie faktycznym wskazanym przez Wnioskodawczynię, część zysku Spółki nie była wypłacana wspólnikom tylko przeznaczana na zasilanie kapitału zapasowego Spółki. Nie były to zatem "wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce". Stąd też część zysku w Spółce przypadająca na Wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, powinna pomniejszyć przychód do opodatkowania uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu wystąpienia ze Spółki. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawczyni, odliczeniu od przychodu z tytułu spłaty udziału podlegała będzie także kwota dochodu, która przypadała będzie Wnioskodawczynię, jako wspólnikowi Spółki z tytułu udziału w zysku za 2012 rok. Spółka pobierała bowiem jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należne z tytułu dochodu osiąganego przez wspólników za 2012 rok; kwota opodatkowanego dochodu przypadająca Wnioskodawczyni będzie jednakże wynikała dopiero z zeznania podatkowego za rok 2012.

W świetle powyższego należy uznać, że w celu ustalenia wysokości osiągniętego przez Wnioskodawczynię przychodu z tytułu spłaty udziału kapitałowego należy od kwoty, którą Wnioskodawczyni otrzyma tytułem spłaty: (i) odjąć sumę, jaka odpowiada jego udziałowi w zysku wypracowanym w ramach działalności Spółki, który został już opodatkowany, a nie został jej wypłacony, tylko pozostał w majątku spółki zasilając kapitał zapasowy; (ii) odjąć przypadający na Wnioskodawczynię dochód osiągnięty w 2012 r. (gdyż kwota opodatkowanego dochodu za 2012 rok przypadającego Wnioskodawczynię wynikała będzie dopiero z zeznania podatkowego za 2012 rok).

Powyższe znajduje także potwierdzenie zarówno w interpretacjach organów skarbowych, m.in. w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2012 r. (IPPB1/415-233/12-2/KS), jak i w wyrokach sądów administracyjnych, np. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 marca 2011 r. (I SA/GL 1175/10).

Ad.3.

Zdaniem Wnioskodawczyni, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wkładu wniesionego przez Wnioskodawczynię do Spółki.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 24 ust. 3c Ustawy o PIT: "dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu ustalonym zgodnie z art. 14a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce".

Zdaniem Wnioskodawczyni, przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że od obliczonego jak w pyt. 1 i 2 przychodu, jaki Wnioskodawczyni osiągnie z tytułu wystąpienia ze Spółki należy odjąć kwotę, jaka odpowiada wartości pierwotnie wniesionego do Spółki wkładu, tj. 1.000 PLN. Jak wspomniano w stanowisku Wnioskodawczyni do pyt. nr 1, w związku z tym, że spłata udziału kapitałowego w Spółce będzie następowała w ratach, obowiązek podatkowy powstanie z momentem otrzymania raty, której wysokość przekroczy łącznie kwotę wkładu, kwotę przypadającą Wnioskodawczyni z udziału w kapitale zapasowym (tekst jedn.: udziału w zysku, który nie został Wnioskodawczyni wypłacony) oraz kwotę dochodu Wnioskodawczyni z tytułu udziału w Spółce za 2012 rok.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnej oraz wyroku WSA - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl