IPPB1/415-1304/13-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1304/13-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki komandytowej z tytułu wniesienia aportem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki komandytowej z tytułu wniesienia aportem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która ma zamiar przystąpić do Spółki Komandytowej jako komandytariusz. Na podstawie sporządzonego memorandum, określającego wstępne założenia dotyczące utworzenia i działalności spółki osobowej prawa handlowego, do spółki komandytowej oprócz Wnioskodawcy przystąpi również druga osoba fizyczna (jako komandytariusz) oraz firma X Sp. z o.o. (jako komplementariusz).

Nowa spółka o nazwie Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1 Spółka Komandytowa będzie miała siedzibę w. Utworzona Spółka będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług.

Firma X Sp. z o.o. od 1996 r. (dalej Komplementariusz) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Komplementariusz ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Głównym przedmiotem jego działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 4120Z). Komplementariusz jest czynnym podatnikiem VAT. Posiada prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej niezabudowanej, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi (MW/U). Komplementariusz planuje w przyszłości wnieść wyżej wymienione prawo wieczystego użytkowania w drodze aportu (wkład niepieniężny) do utworzonej spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów. Wartość udziałów obejmowanych przez Komplementariusza w związku z wniesieniem aportu zostanie określona w umowie spółki zgodnie z wartością rynkową nieruchomości w cenie netto (bez podatku VAT). Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie udokumentowane przez Komplementariusza (wnoszącego aport) fakturą VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT. Wartość netto z faktury VAT będzie równa wartości obejmowanych udziałów. W akcie notarialnym spółki komandytowej zawarty zostanie zapis: "W związku z wniesieniem aportu o wartości rynkowej.... zł netto, Spółka komandytowa zobowiązuje się do przekazania środków pieniężnych stanowiących równowartość podatku od towarów i usług, jako element ceny należnej, wynikającej z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki komandytowej przez komplementariusza w związku z wniesieniem aportu." Spółka komandytowa zamierza wykorzystać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania nieruchomości nabyte w drodze aportu w działalności opodatkowanej VAT lub je sprzedać.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychody uzyskane w spółce komandytowej w wyniku wniesienia aportu przez Komplementariusza do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów będą podlegały zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskane w spółce komandytowej w wyniku wniesienia aportu przez Komplementariusza do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów będą podlegały zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W myśl art. 51 Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Stosownie do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz. Oprócz Wnioskodawcy do spółki przystąpi również druga osoba fizyczna (jako komandytariusz) oraz firma X sp. z o.o. (jako komplemenariusz). Spółka z o.o. (komplementariusz) wniesie do spółki komandytowej wkład niepieniężny w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

Ustawodawca, regulując w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady opodatkowania wspólników spółek osobowych, nie odniósł się bezpośrednio do skutków podatkowych dla wspólników w przypadku wniesienia wkładów do spółki przez jednego z nich.

Wyżej wymieniona ustawa nie zawiera żadnych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku z wniesieniem wkładów do spółki przez jednego ze wspólników po stronie pozostałych wspólników powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dodać należy, iż wartość wniesionego przez inne podmioty wkładu nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników, gdyż wynika to z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki komandytowej. Warunkiem powstania takiej spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładów, którymi mogą być np. pieniądze bądź aporty w formie niepieniężnej.

Tak więc, wniesienie przez jednego ze wspólników (komplementariusza) wkładu niepieniężnego (aportu), o którym mowa we wniosku do spółki komandytowej nie spowoduje - po stronie Wnioskodawcy - powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż wniesienie do spółki osobowej przez jednego z jej wspólników wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej nie powoduje w momencie wniesienia tego wkładu u pozostałych wspólników, powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie można podzielić poglądu Wnioskodawcy, iż w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie powoływany przez Wnioskodawcę art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ww. przepisem wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Wskazać należy, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy dotyczy osób fizycznych wnoszących aport do spółki osobowej. Natomiast Wnioskodawca nie wnosił aportu do spółki komandytowej. W przedmiotowej sprawie wkład niepieniężny został wniesiony przez spółkę z o.o. (Komplementariusza), do którego zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym w wyniku wniesienia aportu do spółki komandytowej przez spółkę z o.o. (komplementariusza) u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, że przychody uzyskane w spółce komandytowej w wyniku wniesienia aportu przez Komplementariusza do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów będą podlegały zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl