IPPB1/415-1263/13-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1263/13-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia spółki komandytowej z długu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia spółki komandytowej z długu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest komplementariuszem w spółce komandytowej osób fizycznych (dalej: "Spółka"). Komandytariuszem w Spółce jest jej małżonek. Obowiązuje ich ustrój rozdzielności majątkowej na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej zawartej 18 sierpnia 2006 r. Obecnie Wnioskodawczyni z mężem są jedynymi wspólnikami Spółki. Od początku istnienia Spółki, tj. od 24 lipca 2007 r. do 14 maja 2008 r. Spółka miała także trzeciego wspólnika, którym była niespokrewniona z Wnioskodawczynią i jej mężem osoba fizyczna. Zgodnie z umową Spółki wspólnikom przysługuje po 50% udziału w zysku Spółki.

W okresie od lutego 2008 r. do marca 2010 r. komandytariusz kilkakrotnie udzielił Spółce oprocentowanych pożyczek.

Z uwagi na to, że przewidywana rentowność Spółki najprawdopodobniej nie pozwoli na spłatę ww. pożyczek, rozważane jest zwolnienie Spółki z długu w trybie art. 508 Kodeksu Cywilnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zaistnienia wyżej opisanego zdarzenia przyszłego, zastosowanie znajdzie zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię z tytułu nieodpłatnego świadczenia w formie zwolnienia z długu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20 (który nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania).

Z kolei art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. Nr 93, poz. 768, dalej: "ustawa o podatku od spadków i darowizn") wskazuje, że do grupy I podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego, co oznacza, że cechuje ją brak osobowości prawnej. Niemniej, posiada ona zdolność do czynności prawnych, przez co zgodnie z art. 8 Kodeksu Spółek Handlowych może ona m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania.

Brak osobowości prawnej skutkuje tym, że na gruncie ustaw podatkowych spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego (cechuje ją tzw. transparentność podatkowa). Tym samym, z punktu widzenia podatków dochodowych, podatnikami są wspólnicy tej spółki, Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, co oznacza, że dochód (przychód) z udziału w tej Spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u wspólników. Wynika to z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT stanowiącego, że podatnikiem podatku dochodowego w przypadku spółek niebędących osobą prawną, jest samodzielnie każdy wspólnik spółki proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.

W przypadku zaistnienia opisanego zdarzenia przyszłego, świadczeniobiorcą na gruncie cywilnoprawnym będzie Spółka. Jednakże z uwagi na wyżej opisaną transparentność podatkową spółki komandytowej, na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, świadczeniobiorcami będą wspólnicy Spółki. Tym samym, fakt uzyskania przez Spółkę świadczenia spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawczyni (w wysokości 50%),tj. świadczeniobiorcy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 125 jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 14 ust. 2 pkt 8 kwalifikującego nieodpłatne świadczenia jako przychód z działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że świadczeniodawcą wobec Wnioskodawczyni będzie jej mąż, tj. osoba zaliczana do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, Wnioskodawczyni spełni przesłanki zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 125.

Tym samym, przychód powstały po stronie Wnioskodawczyni będzie podlegał zwolnieniu przedmiotowemu wskazanemu w tym przepisie.

Wnioskodawczyni wskazała, że podobne stanowisko zajął Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 sierpnia 2009 r. o sygn. IPPB1/415-329/09-4/W: (...) w związku z tym, że wspólnikami spółki jawnej są członkowie najbliższej rodziny, to wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń będzie stanowiła dla wspólników spółki przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)". Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyjął także analogiczne stanowisko w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2011 r. o sygn. ITPB1/415-205/11/AD.

Podsumowując, w przypadku zaistnienia opisanego zdarzenia przyszłego, przychód z nieodpłatnego świadczenia, który powstanie po stronie Wnioskodawczyni proporcjonalnie do udziału w zysku, będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT z uwagi na przynależność męża Wnioskodawczyni jako świadczeniodawcy oraz Wnioskodawczyni jako świadczeniobiorcy do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl