IPPB1/415-122/12-4/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-122/12-4/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.) oraz piśmie z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data nadania 26 kwietnia 2012 r., data wpływu 30 kwietnia 2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-122/12-2/JB z dnia 17 kwietnia 2012 r. (data nadania 18 kwietnia 2012 r., data doręczenia 20 kwietnia 2012 r.)o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od lipca 2010 r. wykonuje usługi dla firmy sprzątającej związane z zagospodarowaniem terenów zielonych (PKWiU 81.30.Z) oraz niespecjalistycznym sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21.Z.). Podatek dochodowy rozlicza w sposób zryczałtowany (8,5%). Jest płatnikiem VAT.

W październiku 2011 r. zawarł związek małżeński z właścicielką ww. firmy sprzątającej. Żona rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych (liniowy). Jest płatnikiem VAT.

W związku z pismem z dnia 17 kwietnia 2012 r. Nr IPPB1/415-122/12-2/JB Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek pismem z dnia 25 kwietnia 2012 r., wskazując, iż usługi Wnioskodawcy były i są nabywane przez Jego żonę dla potrzeb Jej działalności (są niezbędne dla świadczonych przez Nią usług na rzecz klientów).

Sposób wykonywania ww. usług po zawarciu małżeństwa nie zmienił się, podobnie wynagrodzenie za te usługi jest nadal rozliczane płatnościami dokonywanymi między obiema firmami, a przychody i koszty z tego tytułu są przez obie strony ewidencjonowane.

W związku z zawarciem małżeństwa stosunki majątkowe miedzy nimi nie są regulowane umownie (tzw. intercyzą) lecz ustawowo (tzw. ustawowy ustrój majątkowy) - na podstawie art. 31-46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychody uzyskiwane z usług zagospodarowania terenów zielonych (PKWIU 81.30.Z) oraz usług niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21,Z) wykonywanych przez podatnika na rzecz żony (dla celów działalności gospodarczej żony), z którym podatnik pozostaje w tzw. ustawowym ustroju majątkowym (art. 31-46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

2.

Czy usługi wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz żony (dla celów działalności gospodarczej żony), z którą Wnioskodawca pozostaje w tzw. ustawowym ustroju majątkowym (art. 31-46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), stanowią usługi opodatkowane w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie drugie w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zostanie wydana w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskane z usług zagospodarowania terenów zielonych (PKWiU 81.30.Z) oraz usług niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21.Z) wykonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz żony (dla celów działalności gospodarczej żony), z którą Wnioskodawca pozostaje w tzw. ustawowym ustroju majątkowym (art. 31-46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z zawarciem małżeństwa z dotychczasowym kontrahentem jego sytuacja podatkowa nie ulega zmianie, ponieważ zmiana stanu cywilnego nie spowodowała zmiany w sposobie wykonywania usług i dokonywania rozliczeń za te usługi. Obie firmy są prowadzone przez małżonków, tak jak przed zawarciem małżeństwa, jako odrębne od siebie przedsiębiorstwa. W opinii Wnioskodawcy, nie ma zatem przeszkód żeby jedna firma nadal wykonywała określone czynności (usługi) na rzecz drugiej i otrzymywała za nie wynagrodzenie.

Z punktu widzenia przepisów o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych nie ma przeszkód aby tej formy opodatkowania nie stosować wobec usług wykonywanych na rzecz małżonka - żaden przepis nie wprowadza takiego wyłączenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 cytowanej ustawy.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

2.

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3.

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a.

prowadzenia aptek,

b.

działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

c.

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.

prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,

e.

świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

f.

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

4.

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5.

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a.

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b.

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c.

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

* jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

6.

rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w październiku 2011 r. zawarł związek małżeński z właścicielką firmy sprzątającej, dla której od lipca 2010 r. wykonuje usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych (PKWiU 81.30.Z) oraz niespecjalistycznym sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21.Z.). Podatek dochodowy rozlicza w sposób zryczałtowany (8,5%). Jest płatnikiem VAT.

Wskazać w tym miejscu należy, iż w przypadku małżonków, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie jest możliwe w odniesieniu do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem lub w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków albo samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, nie podano żadnej z przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 pkt 5 cytowanej powyżej ustawy, które przemawiałyby za utratą przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując, przychody uzyskiwane z usług zagospodarowania terenów zielonych (PKWIU 81.30.Z) oraz usług niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21,Z) wykonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz żony, z którą Wnioskodawca pozostaje w tzw. ustawowym ustroju majątkowym, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Nie stanowi bowiem przeszkody fakt, iż małżonka Wnioskodawcy prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie pamiętać należy, iż w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym zastosowanie znajdują również przepisy art. 25 ust. 5 i 6 w związku z art. 25 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) - zgodnie z którym, jeżeli w wyniku powiązań o charakterze rodzinnym zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl