IPPB1/415-1189/12-2/AM - Ustalenie dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji zmiany zasad uczestnictwa komandytariusza w zysku spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1189/12-2/AM Ustalenie dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji zmiany zasad uczestnictwa komandytariusza w zysku spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w sytuacji zmiany wysokości udziału w spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w sytuacji zmiany wysokości udziału w spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, komandytariuszem spółki F Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych według skali zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypadający na Wnioskodawcę dochód z tytułu udziału w Spółce ustalany jest zgodnie z art. 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których zobowiązana jest Spółka na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U.2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Zgodnie z par 9 umowy Spółki w brzmieniu obowiązującym do dnia 25 lipca 2012 r., wspólnicy Spółki uczestniczyli w jej zysku w sposób następujący:

1.

Spółka F Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - 1%

2.

B Si - 33% (Wnioskodawca)

3.

T S- 33%

4.

T P - 33%

W dniu 25 lipca 2012 r. wspólnicy Spółki dokonali zmiany par 9 umowy Spółki poprzez określenie nowego sposobu uczestnictwa w zysku Spółki, zgodnie, z którym w pierwszym roku obrotowym, kończącym się 31 grudnia 2012 r. Wspólnicy uczestniczą w zysku Spółki w sposób następujący:

1.

B S - 1% (Wnioskodawca)

2.

T P - 1%

3.

T S -97%

4.

Spółka F Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W - 1%.

Z nowego brzmienia par 9 umowy Spółki wynika, że zasady uczestnictwa w zysku Spółki dotyczą podziału zysków uzyskiwanych przez cały czas trwania roku obrotowego 2012. Zgodnie z umową Spółki rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.

Jednocześnie na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od początku roku obrotowego 2012 r., Wnioskodawca, jako podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy wpłaca, co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy. Przy czym do dnia 25 lipca, tj. do dnia zmiany umowy Spółki, Wnioskodawca wpłacał zaliczkę biorąc za podstawę 33% udziału w zysku Spółki, natomiast od 25 lipca zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest w nowej proporcji, tj. od udziału w zysku w wysokości 1%.

W związku z przedstawioną powyżej zmianą zasad uczestnictwa wspólników w zysku Spółki powstało pytanie, czy w sytuacji, gdy w trakcie bieżącego roku obrotowego nastąpiła zmiana zasad uczestnictwa Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej dochód Wnioskodawcy, stanowiący podstawę opodatkowania od osób fizycznych na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie ustalany w oparciu o jego udział określony w umowie na dzień przypadający na koniec roku obrotowego, czy może przypadająca na Wnioskodawcę wysokość przychodów i kosztów podatkowych ustalana jest na bieżąco w ciągu roku obrotowego w zależności od wysokości przypadającego Wnioskodawcy w kolejnych okresach udziału w zysku Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w sytuacji, gdy w trakcie bieżącego roku obrotowego nastąpiła zmiana zasad uczestnictwa Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej, a z nowego brzmienia umowy wynika, iż zmiana zasad uczestnictwa w zysku dotyczy całego roku obrotowego, dochód wnioskodawcy, stanowiący podstawę opodatkowania od osób fizycznych na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie ustalany:

1.

w oparciu o udział w zysku Spółki określony w umowie na dzień przypadający na koniec roku obrotowego, czy też

2.

na bieżąco w ciągu obrotowego, zgodnie z udziałem Wnioskodawcy w zysku Spółki za okres od początku roku do momentu zmiany umowy Spółki oraz za okres od zmiany zasad uczestnictwa w zysku do końca roku.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy w trakcie bieżącego roku obrotowego nastąpi zmiana umowy spółki komandytowej poprzez zmianę zasad uczestnictwa Wspólników w zysku spółki komandytowej, to Wnioskodawca będzie zobowiązany do ustalenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznym zgodnie z jego udziałem w zysku Spółki wynikającym z umowy za okres od początku roku do dnia zmiany umowy Spółki oraz za okres od zmiany umowy do końca roku obrotowego, według nowej proporcji uczestnictwa w zysku.

Jako podstawę przedstawionego stanowiska, Wnioskodawca pragnie przywołać art. 8 oraz art. 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 przywołanej ustawy przychody z udziału w Spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Wspólnicy uregulowali zasady uczestnictwa w zysku w umowie Spółki, zatem na podstawie przywołanego art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, punktem wyjścia dla określenia przychodów z udziałów w Spółce będzie umowa Spółki.

Jednocześnie przypadający na Wnioskodawcę dochód z tytułu udziału w Spółce ustalany jest zgodnie z art. 24 Ustawy na podstawie ksiąg rachunkowych, do prowadzenia, których zobowiązana jest Spółka zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.)

W świetle przywołanych powyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, iż z uwagi na transparentność podatkową spółki osobowej, przy ustalaniu dochodu Wnioskodawcy za rok 2012, należy wziąć pod uwagę zasady uczestnictwa w zysku Spółki zarówno przed jak i po dokonaniu zmiany Umowy Spółki, niezależnie od okoliczności, że z nowego brzmienia umowy wynika, iż zasady uczestnictwa w zysku dotyczą całego roku obrotowego.

Analogiczne stanowisko wynika z Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 października 2011 r. (sygn. ILPB1/415-8736/11/AG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl