IPPB1/415-1188/13-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1188/13-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną - polskim rezydentem podatkowym, prowadzącą jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczający podatek dochodowy wg stawki liniowej. Dodatkowo Wnioskodawca jest 100% akcjonariuszem dwóch spółek komandytowo-akcyjnych (dalej zwane "SKA i SKA II"). Aktualnie SKA kontynuuje proces przekształcenia w spółkę jawną a postanowienie o przekształceniu SKA w spółkę jawną zostanie wydane przed 31 grudnia 2013 r.

Po przekształceniu w spółkę jawną, Wnioskodawca rozważa przekazanie w formie darowizny, ogółu praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej, na rzecz SKA II. Możliwość zbycia ogółu praw i obowiązków przez wspólnika będzie wynikała z umowy spółki jawnej oraz Kodeksu Spółek Handlowych. Przy dokonaniu zbycia w formie darowizny, będą również spełnione inne przesłanki wymagane prawem dla tego rodzaju czynności. W wyniku dokonanej darowizny Wnioskodawca przestałby być wspólnikiem spółki jawnej. Natomiast Wspólnikiem spółki jawnej zostałaby SKA II, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem z 99,9% prawem do udziału w zysku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przeniesienie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, w drodze darowizny, na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, w której Wnioskodawca jest wyłącznym akcjonariuszem, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu w świetle przepisów Ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy przeniesienie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej, na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem, nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu w rozumieniu przepisów Ustawy o PIT.

Umowa darowizny jest jedną z umów nazwanych na gruncie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), dalej zwany k.c.". Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Aby dane świadczenie mogło zostać uznane za darowiznę musi mieć ono nieodpłatny charakter, przez co należy rozumieć, że w wyniku dokonanej darowizny, po stronie darczyńcy, nie dojdzie do uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna, której zamierza dokonać, spełnia wyżej opisane warunki nieodpłatności i nieekwiwalentności darowizny. Ze strony obdarowanej spółki (SKA II) nie będą podejmowane jakiekolwiek czynności/działania, które mogłyby być zakwalifikowane jako świadczenie wzajemne w stosunku do świadczenia darczyńcy.

Umowa darowizny nie będzie również zawierała żadnych warunków, które uzależniałyby jej wykonanie. Należy podkreślić, że w polskim systemie prawa treść złożonych oświadczeń woli ustała się według wzorca obiektywnego, przez co rozumie się przypisanie im takiego znaczenia jakie mógł z nich wyinterpretować starannie działający adresat, do którego oświadczenie było skierowane (wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2007 r., sygn. akt II CSK 189/07).

Wzorzec obiektywny, według którego należy interpretować postanowienia umowy darowizny nakazuje traktować, jako umowę darowizny, umowę, w ramach, której jedna ze stron (darczyńca) oświadczyła wyraźnie, że dokonuje nieodpłatnego przysporzenia na rzecz drugiej strony (obdarowany) i, że nie chce niczego w zamian. Zatem przysporzenie po stronie obdarowanego musi dokonać się kosztem majątku darczyńcy, tzn. muszą się zmniejszyć aktywa darczyńcy lub powiększyć jego pasywa. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie ulega wątpliwości, że przysporzenie będzie dokonane kosztem majątku darczyńcy - określone składniki majątkowe (tu prawa i obowiązki wspólnika spółki jawnej) Wnioskodawcy przejdą do majątku obdarowanego, którym w tym przypadku jest spółka osobowa będąca odrębnym podmiotem,

Wnioskodawca nie otrzyma żadnego świadczenia zwrotnego od obdarowanej SKA II.

W szczególności w zamian za zawarcie umowy Wnioskodawca nie otrzyma żadnych dodatkowych uprawnień.

Nie dojdzie również do zwiększenia udziału Wnioskodawcy w zysku SKA II (lub zmniejszenia udziału w stratach SKA II). Nie sposób również uznać, że nieodpłatny charakter darowizny w opisanym zdarzeniu przyszłym jest negowany przez możliwość uzyskania potencjonalnego zysku (nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania) przez SKA II z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej, który to (potencjalny) zysk może zwiększyć otrzymaną w przyszłości przez Wnioskodawcę, będącego akcjonariuszem SKA II, dywidendę. Uzyskanie przez Wnioskodawcę wyższej dywidendy z SKA II, w wyniku dokonanej darowizny praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym w rynkowych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej istnieje również duże prawdopodobieństwo, iż z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej, SKA II będzie uczestniczyła w stracie a nie w zysku, co w konsekwencji może doprowadzić do uszczuplenia majątku Wnioskodawcy a nie uzyskania przysporzenia.

Nie ma, zatem bezpośredniego powiązania pomiędzy poczynioną darowizną a ewentualnym zwiększeniem majątku Wnioskodawcy. Podsumowując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że umowa darowizny przedstawiona przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym, spełnia wymogi określone przez k.c. dla tego rodzaju umów.

Zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej "k.s.h."), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Zbycie ogółu praw i obowiązków nastąpić może na podstawie szeregu różnorakich czynności prawnych, np. sprzedaży, zamiany lub darowizny. Zbycie odnosi się zawsze do wszystkich praw i obowiązków wspólnika, co oznacza, że nie może ograniczać się do przeniesienia praw cząstkowych. Ogół praw i obowiązków wspólnika przenoszony jest, bowiem zawsze, jako niepodzielna całość. Z zasady nierozszczepialności ogółu praw i obowiązków wynika też, że niedopuszczalne jest wydzielenie w ramach praw (oraz obowiązków) wspólnika występującego dwóch (lub więcej) kompleksów praw oraz obowiązków i przeniesienie ich odrębnie na kilka podmiotów (w szczególności odrębnie na każdego z małżonków).

Zgodnie z art. 10 § 2 k.s.h. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. Jeżeli więc umowa spółki przewiduje możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika, to do skuteczności tego przeniesienia koniecznym jest jeszcze uzyskanie pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników (umowa spółki może przewidywać odmienne regulacje w tej kwestii). W przypadku większej liczby wspólników, zgoda wywołuje skutki prawne z chwilą wyrażenia aprobaty przez ostatniego ze wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki. Zgoda powinna być wyrażona w formie pisemnej do celów dowodowych - wspólnicy mogą jednak wprowadzić również surowsze wymogi. Wszystkie wymogi przewidziane prawem dla zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej, zostaną w przedstawionym zdarzeniu przyszłym spełnione.

Odrębną kwestią pozostaje ustalenie, czy w wyniku dokonania przez Wnioskodawcę darowizny ogółu praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej na rzecz SKA II, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem, dojdzie do powstania po jego stronie przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1) odsetki od pożyczek, 2) odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub winnych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, 3) odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych, 4) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również, a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych, b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach, c) podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni), d) wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b, 5) przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c, 6) należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z: a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, 7) przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu, 8) przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy, 9) nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, 10) przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz nawiązującym do niego art. 20 ustawy o PIT, źródłami przychodów są również inne źródła. Ustawa o PIT nie definiuje tego pojęcia. Ogranicza się jedynie do przykładowego wyliczenia przychodów będących przychodami tego źródła. W każdym jednak przypadku Ustawa o PIT odnosi się do pojęcia przychodu, jako niezbędnego elementu powstania zobowiązania podatkowego. Przepis art. 11 ustawy o PIT, stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dla zaistnienia przychodu (a co za tym idzie także dla ewentualnego powstania zobowiązania podatkowego) elementem kluczowymi niezbędnym jest zaistnienie po stronie podatnika pewnego przysporzenia majątkowego, czy to w formie pieniężnej, czy też niepieniężnej. W przepisach ustawy o PIT, ustawodawca enumeratywnie wyliczył przypadki i zdarzenia, w wyniku, których powstaje przychód. Wśród zdarzeń skutkujących powstaniem przychodu nie wymieniono sytuacji, w której osoba fizyczna dokonuje darowizny przysługujących jej praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej na rzecz innej spółki osobowej. Należy również podkreślić, iż rzeczą niezwykle trudną byłoby dokonanie wyceny ogółu praw i obowiązków posiadanych w spółce osobowej. Zdaniem Wnioskodawcy, w chwili dokonania darowizny ogółu praw i obowiązków na rzecz SKA II, nie dojdzie do zwiększenia majątku SKA II, a tym samym do powstania przychodu u akcjonariuszy. Wszelkie składniki majątku, które w dniu darowizny będą własnością spółki jawnej, również po dokonaniu darowizny będą w posiadaniu spółki jawnej. W wyniku darowizny dojdzie do zmiany podmiotu, który wraz z drugim wspólnikiem, będzie prowadził sprawy spółki jawnej, ale nie dojdzie do przeniesienia własności któregokolwiek ze składników majątku posiadanego przez spółkę jawną. Obdarowany (tu SKA II), jako nowy wspólnik spółki jawnej, będzie uczestniczył w przychodach i kosztach (i tym samym w zysku lub stracie) spółki jawnej zgodnie z jej umową spółki. Wnioskodawca konsekwencje podatkowe dokonanej darowizny poniesie pośrednio, jako akcjonariusz SKA II. Poprzez uczestnictwo SKA II w spółce jawnej, Wnioskodawca, jako akcjonariusz SKA II, uzyska większą lub mniejszą dywidendę od SKA II (lub nie uzyska jej w cale) w zależności od wyników realizowanych przez spółkę jawną.

Podsumowując powyższe rozważania, należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów Ustawy o PIT, przeniesienie przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej, na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, w której Wnioskodawca jest wyłącznym akcjonariuszem, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów, z których dochody opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takimi źródłami są m.in. kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c) (art. 10 ust. pkt 7 ww. ustawy).

W myśl postanowień art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W rozumieniu powołanego powyżej przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe nawet, jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazany w ustawie.

Odnosząc się do tak przedstawionego zagadnienia wyjaśnić należy, że udział w spółce osobowej, do której należy m.in. spółka jawna, określany jest, jako ogół praw i obowiązków wspólnika. Do podstawowych praw i obowiązków wspólników zaliczyć można prawo reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, prawo do udziału w zyskach spółki, obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz obowiązek wniesienia wkładu. Niewątpliwie, więc udział w spółce jawnej nosi znamiona prawa majątkowego.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 tegoż Kodeksu przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawowym elementem umowy darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości. Przy czym to świadczenie drugiej strony nie musi mieć charakteru majątkowego, może być np. korzyścią osobistą. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Jeżeli podatnik dokonuje świadczenia, mając nadzieję uzyskania w zamian, w przyszłości jakiejś korzyści majątkowej lub osobistej, to nie można mówić o darowiźnie.

Z treści wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku, których powstaje przychód z praw majątkowych pieniężnych. W tych przypadkach jest mowa o odpłatnym zbyciu, realizacji praw, objęciu w zamian. Wśród sytuacji skutkujących powstaniem przychodu z praw majątkowych nie wymieniono przypadków, w których podatnik daruje ogół praw i obowiązków posiadanych w spółce osobowej.

W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników chyba, że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 k.s.h.).

Natomiast stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Darowizna praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej siedzibą nie skutkuje powstaniem przychodu z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem Wnioskodawca nie otrzyma w związku z dokonaną darowizną żadnego przysporzenia majątkowego, jakie uzyskałby w związku z odpłatnym zbyciem praw i obowiązków w spółce jawnej. W przedmiotowej sprawie nie powstanie również przychód z innych źródeł, w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe uregulowania zawarte w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wskutek przekazania w formie darowizny na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej, nie powstanie u Wnioskodawcy przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie obejmie w zamian udziałów (akcji) bądź nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane prawa, tak w momencie zawarcia umowy, jak i w przyszłości.

W konsekwencji powyższych uregulowań stwierdzić należy, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, czyli nieodpłatne zbycie tych praw i obowiązków w spółce jawnej nie skutkuje po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do zagadnienia - czy w wyniku dokonania przez Wnioskodawcę darowizny ogółu praw i obowiązków posiadanych w spółce jawnej na rzecz SKA II, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem, dojdzie do powstania po jego stronie, jako akcjonariusza przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych-wskazać należy:

Ustawą z dnia 6 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. poz. 1387) wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). W myśl art. 11 ustawy zmieniającej - ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem art. 4 ust. 2, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W świetle powyższych zmian, spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych-dochodem akcjonariusza z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są dywidendy i inne przychody, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d.

wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń

Zatem przekazanie darowizny na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi w momencie przekazania darowizny - przychodu dla akcjonariusza tej spółki.

Jednocześnie zastrzec należy, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie oceny stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do zadanego pytania, wpisanego w nakreślone wnioskiem zdarzenie przyszłe. Ocena ta nie rozstrzyga natomiast skutków podatkowych powstałych po stronie spółki komandytowo-akcyjnej, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem.

Organ wydający niniejszą interpretację podkreśla, że jeżeli przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie różnił się zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego. Należy też zauważyć, że na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl