IPPB1/415-1161/12-2/AM - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów wspólnika spółki osobowej będącego jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej oraz określenia momentu powstania przychodu do opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1161/12-2/AM Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów wspólnika spółki osobowej będącego jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej oraz określenia momentu powstania przychodu do opodatkowania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* ustalenia źródła przychodów wspólnika spółki osobowej będącego jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe,

* określenia momentu powstania przychodu do opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów wspólnika spółki osobowej będącego jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej oraz określenia momentu powstania przychodu do opodatkowania

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W 2012 r. Wnioskodawca wraz z inną osobą fizyczną założył spółkę komandytowo-akcyjną z siedzibą w W, której podstawowa działalność gospodarcza obejmuje świadczenie usług doradczych oraz usług prawniczych na terytorium Polski (dalej: Spółka). Zgodnie ze statutem Spółki Wnioskodawca jest jej jedynym komplementariuszem, tj. jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw Spółki i ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Spółka posiada kapitał zakładowy w wysokości 50.000 zł dzielący się na akcje imienne. Akcje w Spółce zostały objęte przez drugiego wspólnika Spółki oraz przez Wnioskodawcę. Organem Spółki jest Walne Zgromadzenie.

Statut Spółki przewiduje, że zysk wypracowany przez Spółkę będzie dzielony w odpowiedniej proporcji między komplementariusza Spółki, tj. Wnioskodawcę, oraz jej akcjonariuszy, tj. Wnioskodawcę i drugiego wspólnika. Wnioskodawcy przysługuje, zatem udział w zysku Spółki przypadającym na niego, jako komplementariusza oraz udział w zysku przypadający na niego, jako akcjonariusza na zasadach określonych w przepisach prawa handlowego oraz w statucie. W szczególności, Wnioskodawca ma prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału w zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału w zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, powstanie z chwilą podjęcia przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały o przeznaczeniu tego zysku do wypłaty akcjonariuszom Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału w zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. (dalej: "k.s.h.") - spółka komandytowo-akcyjna, podobnie jak spółka jawna, spółka partnerska i spółka komandytowa, jest spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej.

Zgodnie z treścią ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz. U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391 z późn. zm. (dalej: "u.p.d.o.p.") oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. (dalej: "u.p.d.o.f."), spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Przychody oraz koszty ich uzyskania osiągane w ramach działalności gospodarczej spółki komandytowo-akcyjnej są przychodami i kosztami wspólników spółki proporcjonalnie do ich udziału z zysku. W szczególności art. 5 ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz z wyjątkiem przewidzianym w u.p.d.o.f., łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f.

W treści art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. ustawodawca wprost przesądził, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (w tym spółka komandytowo-akcyjna), przychody wspólnika będącego osobą fizyczną uzyskane z tytułu udziału w tej spółce traktowane są, jako przychody z działalności gospodarczej.

Specyfiką spółki komandytowo-akcyjnej (dalej także: "SKA") jest to, iż zasady jej funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych zarówno dotyczące spółek osobowych, jak i spółki akcyjnej (spółki kapitałowej). W szczególności do spółki komandytowo-akcyjnej mają odpowiednie zastosowanie regulacje przepisu art. 347 § k.s.h., który przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty uchwalą walnego zgromadzenia.

Przepisy art. 8 u.p.d.o.f. dotyczące zasad opodatkowania podatkiem dochodowym m.in. wspólników spółek nieposiadających osobowości prawnej nie zawierają żadnych szczególnych regulacji dotyczących akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, zasady te powinny znajdować zastosowanie do opodatkowania dochodów akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, podobnie jak mają one zastosowanie do dochodów komplementariuszy tej spółki. Jeżeli zatem spółka komandytowo-akcyjna prowadzi działalność gospodarczą przychody wspólnika - zarówno, komplementariusza, jak i akcjonariusza spółki - będącego osobą fizyczną uzyskane z tytułu udziału w tej spółce traktowane są, jako przychody z działalności gospodarczej.

Podsumowując, przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału z zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Ad. 2

Przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału w zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, powstanie z chwilą podjęcia przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały o przeznaczeniu tego zysku do wypłaty akcjonariuszom Spółki.

Zagadnienie momentu powstania przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej wynikającego z jego udziału w zysku spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy, było w przeszłości różnie interpretowane w orzecznictwie sądów administracyjnych, a także w praktyce organów podatkowych.

Z tego względu, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym mając na względzie tezy wynikające z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11), Minister Finansów wydał interpretację ogólną z dnia 11 maja 2012 r., sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-12, zawierającą następujące zalecenia w przedmiocie momentu powstania przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej:

"Stosownie do treści art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. oraz art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody uzyskane z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia "przychód należny". W ślad, zatem za orzecznictwem sądów administracyjnych sięgnąć należy do znaczenia tego określenia na gruncie wykładni językowej, a także na gruncie przepisów prawa cywilnego, a w szczególności przepisów Kodeksu spółek handlowych, które kształtują relacje akcjonariusza ze spółką komandytowo-akcyjną, w zakresie jego prawa do udziału w zyskach.

Zgodnie zaś z art. 347 § 1 k.s.h. w związku z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 k.s.h. uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub akcjonariusze, którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy. Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą -. stosownie do art. 5 u.p.d.o.p. oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 u.p.d.o.f. - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 u.p.d.o.p. oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Stosownie, więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 u.p.d.o.p. oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać, zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo, w którym został określony "dzień dywidendy").

Z przytoczonej powyżej treści interpretacji ogólnej Ministra Finansów, bazującej na ukształtowanej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, wynika, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej wynikający z jego prawa do udziału w zysku spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, staje się należny, a tym samym powstaje z chwilą powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku miedzy akcjonariuszy.

Odnosząc tę zasadę do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę należy uznać, że przychód Wnioskodawcy wynikający z jego udziału w zysku Spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy Spółki, powstanie z chwilą podjęcia przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały o przeznaczeniu tego zysku do wypłaty akcjonariuszom Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia źródła przychodów wspólnika spółki osobowej będącego jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - uznaje się za prawidłowe, natomiast w zakresie określenia momentu powstania przychodu do opodatkowania jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 125 k.s.h., spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki chyba, że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 k.s.h.).

Natomiast zgodnie z przepisem art. 147 § 2 k.s.h. komplementariuszowi nie pozbawionemu prawa prowadzenia spraw spółki, który pobiera wynagrodzenie z tytułu podejmowanych czynności wymienionych w art. 137 § 1 i art. 141 K.s.h (w zakresie reprezentowania oraz prowadzenia spraw spółki), nie przysługuje udział w zyskach spółki w części odpowiadającej wkładowi jego pracy do Spółki, jeżeli statut nie stanowi inaczej.

Tak, więc prawo ustalenia odmiennych niż określone w przepisach art. 147 K.s.h zasad partycypacji w zysku dla komplementariuszy i akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, a w szczególności prawo oderwania zasad udziału w zysku od wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej, zostało wyraźnie przewidziane w art. 147 k.s.h.

Należy tutaj podkreślić, że ustawodawca w sposób expressis verbis zaliczył spółkę komandytowo - akcyjną do spółek osobowych, która nie jest wyposażona w osobowość prawną.

Powyższy status spółki komandytowo-akcyjnej na gruncie przepisów prawa handlowego, jako spółki osobowej nie mającej osobowości prawnej powoduje, że w zakresie opodatkowania dochodów spółki prowadzącej działalność gospodarczą w takiej formie, to nie spółka jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz jej wspólnicy. Wynika to z przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przy czym, w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż uzyskane przez spółkę osobową, tj. spółkę komandytowo-akcyjną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Pozarolnicza działalność gospodarcza, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest odrębnym od pozostałych źródłem przychodów, przy czym kwalifikacja uzyskiwanego przysporzenia majątkowego do tego źródła przychodów uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

1.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

2.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się natomiast czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością

(art. 5b ust. 1 ww. ustawy).

Aby zatem uzyskany przychód mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

* musi być działalnością zarobkową,

* musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,

* działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa jest w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, a

* przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca będzie akcjonariuszem i zarazem komplementariuszem spółki komandytowo - akcyjnej. Z tytułu udziału w ww. spółce uzyskiwał będzie dochody przypadające na Niego zarówno, jako akcjonariusza, jak i komplementariusza.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawcy związane są z momentem powstania przychodu w zakresie, w jakim jest on zarówno akcjonariuszem i komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych regulacji dotyczących wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego równocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem, w kwestii zasad ustalania przychodu i kosztów uzyskania przychodu oraz momentu zapłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej.

Ponadto podkreślenia wymaga, iż interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., Nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125, uwzględniająca orzecznictwo sądów administracyjnych a w szczególności częściowo uchwałę NSA z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt II FPS/11, (na którą powołuje się w uzasadnieniu własnego stanowiska Wnioskodawca), reguluje sytuację prawno-podatkową wyłącznie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie będącego komplementariuszem.

Zgodnie z ww. interpretacją ogólną w przypadku wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej pełniącego funkcje wyłącznie akcjonariusza obowiązek podatkowy nie powstaje, dopóki, nie zostanie podjęta przez walne zgromadzenie uchwała o podziale zysku SKA (zgodnie z art. 347 § 1 k.s.h., w związku z art. 126 § 1 pkt K.s.h, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym stosownie do art. 343 § 2 k.s.h. uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy art. 348 § 2 w związku z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.- wyłącznie-akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku). Dopiero, zatem z datą podjęcia uchwały przychód akcjonariusza ww. spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym - stosownie do art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 14 tej ustawy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż zasady wykładni systemowej nakazują, zatem przyjąć, iż podział przychodów i kosztów przypadających na akcjonariusza będącego jednocześnie komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, powinien być dokonany w proporcji, w jakiej partycypuje on w zyskach tej spółki, stosownie do postanowień zawartych w jej umowie (statucie). Treść prawa do udziału, w zysku, SKA należy ustalić w oparciu o odpowiednie przepisy k.s.h. i statut SKA

Tym samym, w sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie akcjonariuszem jak i komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, przychody (dochody) uzyskane przez niego należy rozliczać jednolicie na zadach obowiązujących komplementariuszy tych spółek. W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie, więc cytowany wyżej art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych moment uzyskania przychodów przez określonych przepisami wspólników tej spółki (w powyższym przypadku komplementariuszo-akcjonariusza podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych) należy utożsamiać z momentem uzyskania przychodu przez spółkę. Przychody i koszty generuje spółka komandytowo - akcyjna, jedynie jej transparentność podatkowa (w podatku dochodowym) determinuje konieczność rozliczenia podatkowego tych przychodów i kosztów przez określonych przepisami grupę wspólników tej spółki.

Tym samym, zgodnie z ww. przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód Wnioskodawcy z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej należy określić "proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku".

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy Wnioskodawca w spółce komandytowo-akcyjnej będzie pełnił funkcję zarówno akcjonariusza jak i komplementariusza to uzyskiwane przez niego z tego tytułu przychody powinien rozliczać jednolicie na zasadach obowiązujących komplementariuszy tych spółek. Tym samym, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, iż w przypadku Wnioskodawcy przychód powstanie w momencie uzyskania przychodu przez spółkę w proporcji, w jakiej partycypuje on w zyskach tej spółki, stosownie do postanowień zawartych w jej umowie (statucie).

Nieuzasadnione jest w związku z powyższym przyjęcie stanowiska, że przychód akcjonariusza będącego jednocześnie komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej powstaje z chwilą podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały o przeznaczeniu tego zysku do wypłaty akcjonariuszom Spółki.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane przepisy należy stwierdzić, iż

* przychody uzyskane przez Wnioskodawcę (posiadający status zarówno akcjonariusza jak i komplementariusza spółki komandytowo - akcyjnej), z tytułu uczestnictwa w tej spółce, będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej,

* .przychód Wnioskodawcy jako akcjonariusza i jednocześnie komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej powstaje natomiast w momencie uzyskania przychodu przez spółkę w proporcji, w jakiej partycypuje on w zyskach tej spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl