IPPB1/415-111/08-02/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-111/08-02/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 29 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11 lipca 2006 r. Wnioskodawczyni otrzymała od matki darowiznę, którą stanowiła nieruchomość o powierzchni 1,26 ha. Jest współwłaścicielem tej nieruchomości w #190; części. Udziały w nieruchomości stanowią majątki osobiste współwłaścicieli. Działka gruntu będąca przedmiotem sprzedaży wchodziła w skład gospodarstwa rolnego i nie była zabudowana.

Wnioskodawca oświadcza, iż nieruchomość nie jest obciążona długami ani prawami na rzecz osób trzecich oraz nie występują żadne ograniczenia w rozporządzaniu.

W dniu 6 listopada 2007 r. Wnioskodawczyni sprzedała w formie aktu notarialnego wraz ze współwłaścicielem posiadającym #188; udziału we współwłasności nieruchomości, niezabudowaną działkę gruntu o powierzchni 704 m#178; Gminie X z przeznaczeniem pod drogę gminną.

Informuje jednocześnie, że cena została uiszczona w dniu zawarcia umowy przelewem na rachunki bankowe sprzedających.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości jest opodatkowany podatkiem dochodowym.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej na ww. pytanie w jakiej wysokości.

Zdaniem Wnioskodawczyni art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Wnioskodawczyni stwierdza, że według swojej interpretacji sprzedana nieruchomość w chwili zawarcia umowy miała i nadal ma charakter nieruchomości rolnej. W związku z tym jest przedmiotowo zwolniona z zapłaty podatku dochodowego

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe mimo, że podatnik powołał błędną podstawę prawną.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), do źródeł przychodów zalicza się m.in. odpłatne zbycie:

1.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

4.

innych rzeczy-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek z tytułu uzyskania ww. przychodów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Ustawa przewidywała także szereg zwolnień od podatku dochodów uzyskanych w związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości, które na mocy przepisów przejściowych obowiązują nadal, w odniesieniu do nieruchomości nabytych do końca 2006 r.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione są od podatku dochodowego przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu odpowiadającym przed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2007 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży niezabudowanej działki nabytej w drodze darowizny, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego. Działka została sprzedana z przeznaczeniem pod budowę drogi gminnej.

W świetle powołanych wyżej przepisów a także przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę ze sprzedaży powyższej nieruchomości nabytej w drodze darowizny w 2006 r. jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwolnienie to przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) (ponieważ nieruchomość była nabyta w drodze darowizny), a nie jak powołuje Wnioskodawca na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28.

Według opinii tutejszego organu jeżeli działka przeznaczona jest pod budowę drogi to traci swój charakter rolny.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl