IPPB1/415-1108/07-2/ES - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia rzeczoznawców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1108/07-2/ES Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia rzeczoznawców.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia rzeczoznawców - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia rzeczoznawców.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest rzeczoznawcą samochodowym wpisanym na listę rzeczoznawców w Ministerstwie Infrastruktury. Rzeczoznawcy zrzeszeni są na zasadzie dobrowolności w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego "A".

Z tytułu przynależności do stowarzyszenia Wnioskodawca ma obowiązek rejestrowania każdej opinii, która otrzymuje kolejny numer i wydawana jest na druku ww. Stowarzyszenia - co podnosi rangę opinii. Stowarzyszenie pełni również funkcję marketingową, gdyż działa od wielu lat, a opinie wydawane są z nadrukiem nazwy Stowarzyszenia.

Usługobiorcy potrzebujący opinii rzeczoznawcy najczęściej zwracają się do Stowarzyszenia, które wskazuje listę rzeczoznawców i podaje kontaktowy numer telefonu.

Za przynależność do Stowarzyszenia, rejestrowania opinii z nadanym numerem Stowarzyszenia, sporządzania opinii na papierze z nadrukiem Stowarzyszenia, korzystania z marketingu Stowarzyszenia (pozyskiwanie klientów) Wnioskodawca wnosi na rzecz Stowarzyszenia miesięczną składkę-opłatę. Opłaty te Strona księguje jako koszt działalności gospodarczej gdyż dzięki Stowarzyszeniu pozyskuje klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnoszona miesięczna opłata-składka na rzecz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego "A" jest kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy wnoszona opłata na rzecz Stowarzyszenia jest kosztem uzyskania przychodu, gdyż przynależność-członkowstwo przysparza przychód.

Bez tego członkowstwa egzystencja Wnioskodawcy jako rzeczoznawcy nie miałaby szans na kontynuowanie tej działalności i uzyskiwania przychodów na obecnym poziomie.

Przynależność do Stowarzyszenia, to nie tylko obciążenie finansowe, ale również korzyść z którego rodzi się przychód i to przesądza, że opłata-składka jest kosztem uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa z wyjątkiem:

a.

wpłat podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej,

b.

składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15 % kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.

Odrębne ustawy, o których mowa powyżej to:

*

ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 55, poz. 235 z późn. zm.) oraz

*

ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.).

Powołane wyżej przepisy wskazują, iż składki ponoszone przez przedsiębiorców, co do zasady nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Jednakże, w sytuacji, gdy zostaną spełnione odrębne warunki, określone w przywołanym przepisie, wydatki poniesione na opłacenie składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, mogą zostać zakwalifikowane w poczet kosztów uzyskania przychodów, aczkolwiek w ograniczonym zakresie.

Zatem, aby wydatek na opłacenie przedmiotowych składek mógł być zaliczony do kosztów podatkowych, spełnione muszą być następujące przesłanki:

*

wydatek winien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu,

*

organizacja, na rzecz której opłacane są składki zrzesza przedsiębiorców i pracodawców,

*

organizacja, na rzecz której opłacane są składki działa na postawie odrębnych ustaw.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż poniesione przez Wnioskodawcę składki (opłaty) członkowskie na rzecz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego "A" uznać należy za pośrednio związane z osiąganiem przychodów, natomiast organizacja działa na postawie odrębnych ustaw. Stowarzyszenie to uzyskało wpis KRS:0000154554 w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc działa na podstawie ww. ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że opłacane przez Wnioskodawcę składki członkowskie na rzecz stowarzyszenia stanowią koszt uzyskania przychodów do wysokości określonej art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl