IPPB1/415-1087/13-4/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1087/13-4/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.) oraz uzupełnieniu wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-1087/13-2/EC z dnia 23 grudnia 2013 r. (data nadania 24 grudnia 2013 r., data doręczenia 30 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. pochodzących ze spłaty kwot głównych pożyczek i nie opodatkowanych u Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe,

* w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będzie w przyszłości wspólnikiem spółki osobowej, niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem CIT na moment planowanego zdarzenia przyszłego ("Spółka Osobowa"). Spółka Osobowa powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa może w przyszłości zostać zlikwidowana. W ramach majątku likwidacyjnego Wnioskodawca może otrzymać:

(i) środki pieniężne lub

(ii) środki pieniężne oraz niepieniężne składniki majątku Spółki Osobowej, np. udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa wejdzie w posiadanie udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w drodze wkładu niepieniężnego (wymiany udziałów).

Wnioskodawca pismem z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie, doprecyzował opis zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, że:

* Dla celów opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki jawnej lub spółki komandytowej.

* Wnioskodawca nie będzie wspólnikiem spółki komandytowo-akcyjnej dla zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku.

* Zdaniem Wnioskodawcy spółka osobowa będzie prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy PIT.

* Środki pieniężne, które zostaną przekazane Wnioskodawcy w wyniku likwidacji spółki osobowej, zostaną uzyskane przez tę spółkę w następujący sposób.

Spółka z o.o. ("Spółka 1") dokona dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych w innej spółce z o.o. za wynagrodzeniem - w ramach wynagrodzenia Spółka 1 otrzyma środki pieniężne. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. dochód z dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o., uzyskany przez podatnika podatku CIT jest dochodem z działalności gospodarczej.

Spółka 1 zostanie następnie przekształcona w spółkę osobową, która będzie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środki pieniężne będą wykorzystywane do prowadzenia działalności spółki osobowej, w szczególności do udzielania pożyczek w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, nabywania nieruchomości, udziałów i akcji w spółkach, ponoszenia kosztów bieżących, itp.

Po pewnym czasie może zostać podjęta decyzja o likwidacji spółki osobowej. W ramach majątku likwidacyjnego Wnioskodawca może otrzymać środki pieniężne pochodzące:

* ze zwrotu udzielonych przez spółkę pożyczek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,

* z odsetek otrzymanych od udzielonych pożyczek, z których przychód zaliczany będzie do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza",

* ze sprzedaży towarów handlowych i środków trwałych, z których przychód zaliczany będzie do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza",

* zbycia udziałów lub akcji w innych spółkach, z których przychód będzie zaliczany do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza".

Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży towarów handlowych, środków trwałych, udziałów i akcji oraz otrzymanych odsetek będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u Wnioskodawcy przed likwidacją spółki osobowej. Natomiast środki pieniężne uzyskane w wyniku spłaty kwot głównych pożyczek nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych przed likwidacją spółki. Środki te będą jednak związane z prowadzoną przez spółkę pozarolniczą działalnością gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane w ramach likwidacji Spółki Osobowej środki pieniężne będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na moment likwidacji Spółki Osobowej, w szczególności przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, po jego stronie nie powstanie przychód podatkowy w związku z likwidacją Spółki Osobowej i otrzymaniem w ramach likwidacji środków pieniężnych (w szczególności przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej).

UZASADNIENIE stanowiska:

W myśl zasady wyrażonej w art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. W myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie zaś z brzmieniem art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Zdaniem Wnioskodawcy, po jego stronie nie powstanie przychód opodatkowany podatkiem PIT w związku z otrzymaniem środków pieniężnych w ramach majątku likwidacyjnego Spółki Osobowej, w szczególności przychód ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Opinia ta wynika z brzmienia jasno sprecyzowanego przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT.

Wnioskodawca wskazał, że jego stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego, wydanych przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 8 marca 2013 r. (IPPB1/415-1624/12-3/ES),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 9 maja 2012 r. (ITPB1/415- 173a/12/MB).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. pochodzących ze spłaty kwot głównych pożyczek i nie opodatkowanych u Wnioskodawcy jest nieprawidłowe, w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.- określanego dalej skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową nie jest traktowane jak likwidacja spółki kapitałowej i powstanie nowego podmiotu (spółki osobowej) a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 wskazanej ustawy spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Z dniem przekształcenia, tj. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 Kodeksu spółek handlowych). Jednocześnie, wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 ww. ustawy). Zgodnie z zasadą wskazaną w art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (tzw. sukcesja uniwersalna). W ramach tej sukcesji, majątek spółki przekształcanej (którego składniki są wyceniane w związku z procesem przekształcenia) staje się majątkiem spółki przejmowanej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93 § 1 powoływanej ustawy, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej, przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zatem, zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, przychody (dochody) z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, co stanowi naturalną konsekwencję pozbawienia spółki osobowej statusu podatnika podatku dochodowego. Tym samym środki stanowiące przychody spółki osobowej, co do zasady stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane uzyskane z tego tytułu na przestrzeni roku podatkowego dochody z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Mocą ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. poz. 1387), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., dokonano zmiany brzmienia art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Analizując zagadnienie likwidacji spółki osobowej (w rozpatrywanym przypadku spółki jawnej lub spółki komandytowej, w której Wnioskodawca zamierza być wspólnikiem), należy wskazać, że z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulacje prawne (art. 14 ust. 3 pkt 10, art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b), i art. 14 ust. 2 pkt 17) mające na celu sprecyzowanie sposobu opodatkowania wspólników w przypadku zakończenia działalności spółki niebędącej osobą prawną.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Wyjaśnić należy, iż celem wprowadzenia od 1 stycznia 2011 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powyższego przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 było uniknięcie podwójnego opodatkowania środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika spółki osobowej w związku z jej likwidacją będących skutkiem operacji gospodarczych pochodzących ze źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 powoływanej wyżej ustawy), w wyniku których wspólnik wykazał już - stosownie do treści art. 8 ustawy - przychody i koszty uzyskania tych przychodów.

W związku z powyższym wykładnia przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być dokonywana z uwzględnieniem wykładni celowościowej tego przepisu, tj. jego ratio legis.

Jak wynika z ratio legis przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy ma on zastosowanie tylko do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, pochodzących z przychodów zaliczanych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 powoływanej ustawy z "pozarolniczej działalności gospodarczej" i to tylko takich, które zostały opodatkowane podatkiem dochodowym. Zatem przepis ten nie ma zastosowania do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, które pochodzą z takich przychodów uzyskanych przez spółkę, które na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczane są do źródeł innych niż określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy (np. z kapitałów pieniężnych, czy z praw majątkowych - pkt 7 tego artykułu) oraz do środków które nie były u podatnika opodatkowane.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w wyniku likwidacji spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) jako wspólnik tej spółki może uzyskać środki pieniężne. Spółka osobowa, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca powstanie w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją Spółki będą pochodzić ze:

* ze zwrotu udzielonych przez spółkę pożyczek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,

* z odsetek otrzymanych od udzielonych pożyczek, z których przychód zaliczany będzie do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza",

* ze sprzedaży towarów handlowych i środków trwałych, z których przychód zaliczany będzie do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza",

* zbycia udziałów lub akcji w innych spółkach, z których przychód będzie zaliczany do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza".

Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży towarów handlowych, środków trwałych, udziałów i akcji oraz otrzymanych odsetek będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u Wnioskodawcy przed likwidacją spółki osobowej. Natomiast środki pieniężne uzyskane w wyniku spłaty kwot głównych pożyczek nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych przed likwidacją spółki.

Środki, z których udzielane są pożyczki pochodzą z zysku spółki z o.o., który po przekształceniu stanie się własnością spółki osobowej.

Zatem, kierując się ratio legis ww. przepisów, należy uznać, że w przypadku likwidacji spółki jawnej lub komandytowej, wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu spłaty kwoty głównej pożyczki, w części w jakiej nie podlegały opodatkowaniu po stronie osoby fizycznej, jako wspólnika spółki osobowej nie podlega wyłączeniu z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując powyższe, wskazać należy, że otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki jawnej lub komandytowej środków pieniężnych w związku z likwidacją tej spółki, a pochodzących z przychodów zaliczanych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, które były opodatkowane u Podatnika przed likwidacją spółki nie będzie skutkować dla Niego powstaniem przychodu, stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast środki pochodzące ze spłaty kwot głównych pożyczek, stanowią przychód Wnioskodawcy nie korzystający z wyłączenia, o którym mowa w art. 14 ust. 3 pkt 10 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl