IPPB1/415-1062/13-2/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1062/13-2/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 1 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą polskim rezydentem podatkowym, opodatkowaną od całości swoich dochodów na terytorium Polski. Wnioskodawca jest akcjonariuszem w S.A. w spółce posiadającej osobowość prawną, która ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka).

W związku z planowanym rozwojem działalności, Wnioskodawca zamierza korzystać z nowoczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania majątkiem i inwestowania.

W konsekwencji, Wnioskodawca planuje objęcie emisji lub dokona nabycia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym bądź funduszu inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych (dalej: Fundusz lub FIZ), działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), dalej "FIZ".

Następnie Wnioskodawca zamierza przekazać na podstawie umowy darowizny wszystkie lub część akcji Spółki, ewentualnie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub inne papiery wartościowe (dalej: Akcje) na rzecz FIZ, którego to certyfikaty inwestycyjne będzie posiadał.

W zamian za darowane Akcje, Wnioskodawca nie uzyska od Funduszu żadnego świadczenia o charakterze ekwiwalentnym. W szczególności nie otrzyma zapłaty za Akcje, ani nie obejmie nowych certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu. W związku z otrzymaniem darowizny Fundusz nie będzie również zobowiązany do późniejszych świadczeń z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy.

Dokonanie darowizny Akcji na rzecz Funduszu przez Wnioskodawcę będzie skutkowało wzrostem wartości majątku Funduszu, a co za tym idzie wzrostem wartości certyfikatów inwestycyjnych posiadanych przez Wnioskodawcę.

W tak przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca pragnie dokonać potwierdzenia konsekwencji podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych działania polegającego na przekazaniu przez Wnioskodawcę darowizny Akcji na rzecz FIZ.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie przez Wnioskodawcę w formie darowizny Akcji Spółki na rzecz Funduszu nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie darowizny Akcji na rzecz Funduszu nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o PIT.

Na wstępie Wnioskodawca pragnie wskazać, że umowa zawarta pomiędzy nim a Funduszem będzie spełniała warunki umowy nazwanej - umowy darowizny - określonej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: k.c.). Stosownie do art. 888 § 1 k.c., na mocy umowy darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zatem istotą darowizny, jako czynności nieodpłatnej, jest brak po stronie darczyńcy ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego.

Celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. O darowiźnie nie można natomiast mówić, gdy podatnik dokonuje świadczenia, mając nadzieję uzyskania w zamian w przyszłości jakiejś korzyści majątkowej lub osobistej.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że nie otrzyma on od FIZ żadnego świadczenia, w szczególności nie otrzyma zapłaty, ani nie obejmie nowych certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu. W związku z otrzymaniem darowizny Fundusz nie będzie również zobowiązany do późniejszych świadczeń z tego tytułu na rzez Wnioskodawcy. Zatem w omawianym przypadku nie może być mowy o otrzymaniu przez Wnioskodawcę jakiegoś świadczenia zwrotnego.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt podatku dochodowego od osób fizycznych, należy podkreślić, że zgodnie z ogólną definicją przychodu zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Co za tym idzie, aby świadczenie mogło być uznane za przychód, musi być ono przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji.

Jak wyjaśniono powyżej, darowizna dokonana przez Wnioskodawcę nie spowoduje otrzymania przez niego żadnego świadczenia wzajemnego, czy postawienia mu takiego świadczenia do dyspozycji. W chwili przekazania Akcji Funduszowi Wnioskodawca, nie otrzyma w zamian żadnych świadczeń lub innych korzyści majątkowych, w szczególności nie otrzyma zapłaty za Akcje, ani nie obejmie nowych certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu.

W efekcie przekazania darowizny Akcji na rzecz Funduszu, wzrośnie natomiast wartość aktywów Funduszu co będzie skutkowało wzrostem wartości certyfikatów inwestycyjnych. Jednakże sam wzrost wartości certyfikatów inwestycyjnych nie będzie stanowił dla Wnioskodawcy przychodu. Przychodem z papierów wartościowych (czyli m.in. certyfikatów inwestycyjnych) nie jest bowiem wzrost ich wartości spowodowany różnymi zdarzeniami gospodarczymi w trakcie ich posiadania przez podatnika. Żaden z przepisów ustawy o PIT nie przewiduje opodatkowania wzrostu wartości certyfikatów Inwestycyjnych funduszu spowodowanego dokonaną darowizną.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że wskutek przekazania Akcji Spółki w formie darowizny na rzecz Funduszu, Wnioskodawca nie otrzyma w zamian żadnego świadczenia wzajemnego. Tym samym należy uznać, że w świetle ogólnych zasad określania przychodu zawartych w art. 11 ustawy o PIT, brak jest podstaw do uznania, że w chwili dokonania darowizny, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie również zauważyć, że w omawianym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do powstania przychodu w oparciu o przepisy szczególne dotyczące ustalania przychodów z kapitałów pieniężnych, do których to odwołanie znajduje się w art. 11 ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zatem warunkiem uzyskania omawianego przychodu jest odpłatne zbycie akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym dojdzie natomiast do nieodpłatnego przeniesienia Akcji na rzecz Funduszu, a Wnioskodawca nie otrzyma w zamian żadnego świadczenia od FIZ. Tym samym nie dojdzie do sprzedaży ani odpłatnego zbycia pod innym tytułem Akcji.

Jednocześnie ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych, a przeniesienie akcji w drodze darowizny na rzecz funduszu inwestycji zamkniętych nie jest objęte dyspozycją żadnego przepisu dotyczącego powstania przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych.

Oznacza to, że w wyniku dokonania darowizny Akcji na rzecz Funduszu po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych.

Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że darowizna Akcji na rzecz FIZ nie spowoduje także powstania po jego stronie przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Wspomniany artykuł co prawda przedstawia otwarty katalog zdarzeń powodujących powstanie przychodu z innych źródeł, jednakże kwalifikując dane zdarzenie jako powodujące powstanie przychodu z innych źródeł nie można abstrahować od art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, który zawiera ogólną definicję przychodu.

Definicja ta wprost odwołuje się do otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych oraz wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny Akcji do FIZ, nie spowoduje otrzymania przez Wnioskodawcę jakiegokolwiek świadczenia, a tym samym nie spowoduje powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Podsumowując, przekazanie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci Akcji na rzecz Funduszu nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, że zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 stycznia 2013 r. (nr ITPB1/415-1226/12/IG);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 stycznia 2013 r. (nr IPPB2/415-1045/12-2/EL);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 lipca 2012 r. (nr IPTPB2/415-336/12-2/MP);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 lipca 2012 r. (nr ITPB3/415-15/12/PST);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 lipca 2012 r. (nr ITPB1/415-409/12/AK);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 maja 2012 r. (nr ITPB1/415-182b/12/AD);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2012 r. (nr IPPB2/415-144/12-2/MS1);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 kwietnia 2012 r. (nr IBPBII/2/415-80/12/ŁCz);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 marca 2012 r. (nr IPTPB2/415-799/11-3/MP).

Wobec powyższego należy uznać za prawidłowe wyżej przedstawione stanowisko, zgodnie z którym dokonanie przez niego darowizny Akcji na rzecz Funduszu nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołane przez Wnioskodawcę rozstrzygnięcia organów podatkowych dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Należy przy tym zastrzec, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na Podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego mającego miejsce w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl