IPPB1/415-103/14-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-103/14-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2013 r. (data wpływu 2 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać następujące nieruchomości:

* nr 1. niezabudowaną nieruchomość rolną wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni - działka nr 10/1., powierzchnia 0,6116 ha" własność,

* nr 2. zabudowaną budynkami niemieszkalnymi nieruchomość - działka nr 10/3, powierzchnia 0,5069 ha" współwłasność (udział 1.2), współwłaściciele Teresa i Wojciech O., nieruchomość wynajmowana firmie O. O. sp. j. (zakład cukierniczy).

Wnioskodawczyni jest również współwłaścicielką dwóch innych nieruchomości (w których udziału nie zamierza sprzedawać, będą one nadal wykorzystywane w dotychczasowy sposób):

* niezabudowanej nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni (udział 5/11, współwłaścicielką jest siostra Wnioskodawczyni Aleksandra S., działka nr 8, powierzchnia 2,7302 ha, przy drodze bez nazwy,

* nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, w którym zamieszkuje Wnioskodawczyni, nieruchomość ta nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego (udział 1/2, współwłaścicielami są rodzice Wnioskodawczyni Irena i Krzysztof S., działka nr 1042, położona w O.).

Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość nr 1 i udział w nieruchomości nr 2:

* dnia 14 marca 2007 r. od rodziców (Ireny i Krzysztofa S.) w drodze umowy darowizny,

* jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej,

* bez zamiaru odsprzedaży, czyli nie nabyła ich w celach zarobkowych.

Wnioskodawczyni:

* nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami, czy wynajmie nieruchomości, ani żadnej innej działalności gospodarczej,

* posiada status rolnika i jest płatnikiem KRUS,

* nie jest i nigdy nie była wspólnikiem firmy O. spółka jawna,

* nie wynajmuje żadnej innej nieruchomości oprócz nieruchomości nr 2

* nie dokonywała podziałów nieruchomości w celu obrotu mniejszymi działkami.

Przewidziane do zbycia nieruchomości (nr 1 i nr 2):

* nie są składnikiem majątku służącego indywidualnej działalności gospodarczej wnioskodawczyni, lecz jej majątkiem osobistym,

* nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie mają wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Nieruchomość nr 1:

* wchodzi w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni,

* jest niezabudowana,

* jest nieruchomością rolną składająca się z sadów (zgodnie z wypisem z rejestru gruntów).

Nieruchomość nr 2:

* była zabudowana w momencie nabycia jej przez Wnioskodawczynię (2007 r.). Zabudowania te przeznaczone były pod działalność rolniczą (lata 80-te i 90-te), potem dostosowane pod działalność zakładu cukierniczego (jeszcze przed na byciem ich przez Wnioskodawczynię),

* jest amortyzowana prywatnie (nie przez firmę O.) przez wszystkich współwłaścicieli i w całości wynajmowana na podstawie umowy najmu firmie O. spółka jawna, która wykorzystuje ją do swojej działalności gospodarczej. Firma O. ma czterech wspólników, jednym z nich jest jeden ze współwłaścicieli nieruchomości nr 2 - Wojciech O.

* przychody uzyskiwane przez wnioskodawczynię z wynajmu tej nieruchomości obecnie wynoszą 21 tys. zł rocznie; kosztem jest podatek od nieruchomości oraz amortyzacja.

Obecnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość nr 1 i cały udział w nieruchomości nr 2 (1/2). W związku z tym Wnioskodawczyni zamierza ustalić, czy sprzedaż ta będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych albo podatkowi z działalności gospodarczej.

We związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości nr 1 nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), gdyż sprzedaż tej nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość nabyto. Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości nr 1 będzie traktowana jako nienastępująca w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej i niestanowiąca przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

2. Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości nr 2 nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), gdyż sprzedaż tego udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udział w nieruchomości nabyto. Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości nr 2 będzie traktowana jako nienastępująca w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej i niestanowiąca przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni ad. 1, sprzedaż nieruchomości nr 1:

A. nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), gdyż sprzedaż tej nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość nabyto.

B. będzie traktowana jako nienastępująca w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej i niestanowiąca przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni ad. 2 sprzedaż udziału w nieruchomości nr 2:

A. nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), gdyż sprzedaż tego udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udział w nieruchomość nabyto.

B. będzie traktowana jako nienastępująca w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej i niestanowiąca przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni w niniejszej sprawie przy sprzedaży nieruchomości nr 1 oraz przy sprzedaży udziału w nieruchomości nr 2 zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jako źródło przychodów podatnika wskazuje odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca oku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Według tego przepisu odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości/udziału w nieruchomości, jakich planuje dokonać Wnioskodawczyni, nie będzie stanowiło źródła przychodów (nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych), jeżeli jednocześnie zostaną spełnione następujące przesłanki:

1.

odpłatne zbycie (sprzedaż) zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie,

2.

odpłatne zbycie (sprzedaż) nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku zawarcia planowanych umów sprzedaży po 2013 r., pierwsza z powyższych przesłanek zostanie spełniona. Nieruchomość nr 1 oraz udział w nieruchomości Nr 2 zostały nabyte przez Wnioskodawczynię w 2007 r., co pozwala stwierdzić, że upłynął już okres, w którym sprzedaż podlegałaby opodatkowaniu, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według Wnioskodawczyni druga przesłanka również zostanie spełniona, gdyż nie wykonuje ona działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie spełnia przesłanek prowadzenia działalności gospodarczej. Nie prowadzi ona osobistej działalności we własnym imieniu w sposób zorganizowany oraz ciągły, szczególnie działalności związanej z handlem nieruchomościami czy wynajmem nieruchomości - jest ona jedynie stroną umowy najmu nieruchomości nr 2. Jednak samo wynajmowanie nieruchomości nie może być traktowanie jako prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły. Umowa najmu dotyczy tylko tej nieruchomości - nr 2, a Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności w zakresie wynajmowania innych nieruchomości. Po drugie, transakcje, których planuje dokonać Wnioskodawczyni, będą czynnościami okazjonalnymi, jednorazowymi, o charakterze incydentalnym i sporadycznym, a nie częstotliwym; będą czynnościami nie noszącymi cech ciągłości i zorganizowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych stanowi źródło przychodu w rozumieniu powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia nieruchomości i forma prawna jej nabycia.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni dnia 14 marca 2007 r. nabyła od rodziców w drodze umowy darowizny (Rep. A 652/2007):

* niezabudowaną nieruchomość rolną wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni - działka nr 10/1, własność,

* zabudowaną budynkami niemieszkalnymi nieruchomość - działka nr 10/3, współwłasność (udział 2)

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "nabycia", a tym bardziej nie określa szczególnych sposobów nabycia, należy więc - mając przy tym na uwadze jego znaczenie językowe - odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, nabytej uprzednio w drodze darowizny datą, od której należy liczyć okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest rok, w którym dokonano darowizny nieruchomości i z tą datą należy wiązać skutki podatkowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

Zatem, skoro w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawczyni nabyła obie nieruchomości 14 marca 2007 r., to środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży tych nieruchomości - tj. nieruchomości nr 1 i udziału w nieruchomości nr 2 (1/2) - nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w świetle ww. przepisu, z uwagi na fakt, że zbycie zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości.

Ponadto wskazać należy, że pojęcie działalności gospodarczej na potrzeby podatku dochodowego zostało zdefiniowane w treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zasadnym jest więc wskazanie, że pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, prowadzeniem działalności na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością - zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.

Uznać należy, że działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży - co znajduje zastosowanie w rozpatrywanej sprawie - nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego, a w szczególności z uwagi na fakt, że obie nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawczynię w 2007 r., stwierdzić należy, że ich sprzedaż nie będzie stanowić źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto te nieruchomości, a co za tym idzie nie będzie skutkowała obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego. Środki pieniężne uzyskane z tej sprzedaży nie będą również stanowiły źródła przychodu określonego w treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl