IP-PP2-443-840/08-2/SAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-840/08-2/SAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 23 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach realizacji projektu badawczego oraz prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych przy realizacji tego projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach realizacji projektu badawczego oraz prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych przy realizacji tego projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Instytut jest państwową osobą prawną, działającą na podstawie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk technicznych. W dniu 18 grudnia 2007 r. pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a innym instytutem (jednostką koordynującą) podpisana została umowa nr G /2007 o wykonanie projektu badawczego zamawianego pod nazwą "Zaawansowane technologie dla półprzewodnikowej optoelektroniki podczerwieni", przyjętego do finansowania na podstawie konkursu. Umową z dnia 3 kwietnia 2008 r. przeniesiono prawa i obowiązki wynikające z ww. umowy z MNiSW na Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Instytut jest współwykonawcą ww. projektu. W związku z powyższym zawarta została pomiędzy jednostką koordynującą a Instytutem (jako współwykonawcą) umowa nr /2007 o wykonanie zadania pt. "Technologie... i lasery na pasmo 2 m-3 m" stanowiącego część projektu badawczego zamawianego. Prawo do własności wyników uzyskanych przy realizacji projektu przysługuje Instytutowi jako współwykonawcy, któremu przysługują również prawa autorskie. Pierwszą ratę finansowania Instytut otrzymał 7 maja 2008 r. Finansowanie projektu, przebieg jego realizacji, raportowanie i rozliczenia odbywać się będą na podstawie rozporządzenia MNiI z 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę. Jednostka koordynująca będzie otrzymywała środki bezpośrednio z Centrum Badań i Rozwoju a następnie przekazywała odpowiednie (zgodnie z harmonogramem) kwoty pozostałym współwykonawcom projektu. Kolejne raty będą rozliczane przy pomocy formularza "wniosek o płatność" którym jednostka koordynująca rozlicza się z CBiR.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy umowa, podpisana pomiędzy jednostką koordynującą a ITME, dotycząca realizacji części projektu badawczego zamawianego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy Instytut ma prawo do pełnego odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług przy zakupach niezbędnych do realizacji części projektu badawczego zamawianego, finansowanego za pośrednictwem jednostki koordynującej przez Centrum Badań i Rozwoju.

Stanowisko Instytutu jest następujące:

1.

Umowa o realizację części projektu badawczego zamawianego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż nie jest świadczeniem usług na rzecz innego podmiotu. Praca wykonywana jest na podstawie umowy, która nie przewiduje istnienia podmiotu będącego odbiorcą tej usługi.

2.

Instytut nie ma prawa do odliczania naliczonego podatku od towarów i usług ponieważ umowa o realizację części projektu badawczego nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl