IP-PP2-443-801/08-2/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-801/08-2/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oddania lokalu mieszkalnego w odpłatne użytkowanie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oddania lokalu mieszkalnego w odpłatne użytkowanie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar oddać lokal mieszkalny w odpłatne użytkowanie Spółce z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* Czy opłata za użytkowanie może być zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 4, poz. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opinii Wnioskodawcy, pobieranie opłat z tytułu ustanowienia użytkowania lokalu mieszkalnego będzie czynnościa opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Przepisy załącznika nr 4 do ustawy maja charakter wyłączający więc nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Jeżeli poz. 4 załącznika wymienia usługi wynajmowania lub dzierżawienia jako zwolnione od podatku, to nie można domniemywać, że oddanie w użytkowanie lokalu mieszkalnego również będzie zwolnione od VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku, pod pozycją 4 wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).

Ustawa o VAT zarówno co do towarów jak i usług generalnie nakazuje identyfikować określone towary/usługi w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3 ustawy o VAT). Wyjątki od reguły (dostawa towarów/usług opodatkowana stawką niższą od stawki podstawowej 22%) powinny być interpretowane w sposób ścisły - zatem oddanie lokalu mieszkalnego w użytkowanie nie może być tożsame ze świadczeniem usług wymienionych w klasyfikacjach pod pozycją ex 70.20.11, tym bardziej, że zgodnie z wyjaśnieniami dotyczącymi załącznika nr 3 użycie określenia "ex" oznacza, iż objęcie obniżoną stawką dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Należy zauważyć, iż ustanowienie prawa użytkowania nie jest tożsame z umową najmu lub też dzierżawy, świadczy o tym chociażby fakt, iż zagadnienia te zostały uregulowane w sposób odrębny w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - użytkowanie Księga II, Tytuł III, Dział II (art. 252-284), natomiast najem i dzierżawa Księga III, Tytuł XVII, Dział I (art. 659-709). Użytkowanie to ograniczone prawo rzeczowe, stanowiące obciążenie rzeczy lub praw, prawem do używania i pobierania pożytków, podczas gdy np. w przypadku najmu o pobieraniu pożytków nie może być w ogóle mowy. Ponadto użytkowanie charakteryzuje się istnieniem ex lege oznaczonych obowiązków między właścicielem a użytkownikiem. Użytkowanie może być nieodpłatne lub odpłatne. Jest prawem niezbywalnym i wygasa wskutek niewykonywania go przez określony czas. Wskazane różnice nie pozwalają zatem zaliczyć prawa użytkowania do usług najmu lub dzierżawy.

Reasumując należy więc stwierdzić, iż oddanie lokalu mieszkalnego w odpłatne użytkowanie spółce z ograniczona odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawką podatku 22%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl