IP-PP2-443-79/07-05/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-79/07-05/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2007 r. (data wpływu 7 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sposobu rozliczania rabatu i wydania towarów za nieodpłatne przekazanie towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w którym zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje kontrahentom produkty do dalszej dystrybucji. Aby zachęcić nabywców do zwiększenia poziomu zakupów, Strona zamierza zawrzeć z nimi umowy, na mocy których udzielany zostanie rabat w wysokości 5-10%, pod warunkiem przekroczenia określonego poziomu zakupów w danym okresie. Spółka planuje rozliczać przyznany rabat z bieżącymi zakupami dokonywanymi przez kontrahentów. Zgodnie z warunkami umowy, kwota przysługującego rabatu z tytułu zakupów dokonanych w poprzednim okresie rozliczeniowym będzie obniżała wartość pierwszej faktury sprzedaży, dokumentującej zakup towarów przez kontrahenta w kolejnym okresie rozliczeniowym. Jednocześnie wnioskodawca stwierdza, iż zakładając, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc lub kwartał, w zależności od warunków umowy i wysokości obrotów, nabywcy przysługiwał będzie rabat, jednak Spółka nie będzie korygowała faktur sprzedaży z poprzednich okresów, lecz wartość pierwszej faktury dokumentującej bieżącą sprzedaż pomniejszy o przysługujący rabat. Może się także zdarzyć, że kwota przysługującego w poprzednim okresie rozliczeniowym rabatu będzie równa bądź wyższa od kwoty należnej z bieżącej faktury. W takim przypadku Spółka obniży wartość faktury o 100% a ewentualną nadwyżkę przeniesie do wykorzystania na następne okresy rozliczeniowe.

Uzupełnieniem z dnia 13 września 2007 r. Strona wyjaśnia, iż jej intencją jest udzielanie kontrahentom rabatów, nie premii pieniężnych. Zaplanowany system udzielania rabatów przewiduje, że po spełnieniu przez kontrahenta określonych warunków, rabat stanie się temu kontrahentowi należny. Innymi słowy nabywca będzie miał prawo do żądania przy następnej transakcji obniżenia wartości nabywanych przez siebie towarów o kwotę należnego rabatu. Wówczas Spółka, wystawiając fakturę w następnym okresie obniży kwotę netto zakupionych towarów o rabat. W konsekwencji podatek VAT będzie naliczany od wartości netto po uwzględnieniu rabatu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy planowany przez Spółkę sposób rozliczania rabatów tzn. w kolejnych fakturach sprzedaży, może spowodować, iż wydanie towaru w związku z tą sprzedażą zostanie uznane za nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy udzielenie rabatu, nawet jeżeli zmniejsza on do zera wartość faktury, nie może zostać utożsamione z przekazaniem na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Sprzedaż towarów, bez względu na wysokość udzielonego rabatu zawsze jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem. W ten sposób wykluczone jest spełnienie jednego z warunków opodatkowania przekazania towarów, określonych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podlegają czynności odpłatne, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W pewnych jednak sytuacjach opodatkowaniu podlegają także czynności nieodpłatne, w tym nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, a więc przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Aby nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu, musi ono następować na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Jednocześnie z przepisów wynika, że opodatkowaniu podlega w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Strona w ramach prowadzonej działalności, w celu zachęcenia nabywców do dokonywania określonego poziomu zakupów, ma zamiar zawrzeć z kontrahentami umowy, na mocy których udzielany będzie rabat w wysokości 5%-10%, pod warunkiem przekroczenia określonego poziomu zakupów w okresie rozliczeniowym. Z uwagi na fakt, iż w interpretacji indywidualnej o Nr IP-PP2/443-79/07-06/KCH, tutejszy organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe (rabat nie może zostać rozliczony z fakturami wystawionym w następnym okresie rozliczeniowym), przekazanie przez sprzedawcę towarów nie będzie traktowane jako nieodpłatne przekazanie towarów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl