IP-PP2-443-687/07-4/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-687/07-4/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.), uzupełnionego wnioskiem z dnia 31 grudnia 2007 r. (data wpływu 4 stycznia 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy albumów, książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy albumów, książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wydawaniu wydawnictw, materiałów promocyjnych i reklamowych dla firm.

Obecnie wykonuje zlecenie, które polega na wydaniu albumu z fotografiami.

Środki na jego wykonanie Strona pozyskuje od kilku sponsorów. W zamian umieszcza ich dane i logo w albumie, który jest dla nich materiałem promocyjnym, wykorzystywanym w biznesowych kontaktach.

Za wykonanie takiej usługi reklamowej Strona wystawia fakturę VAT 22%.

Część nakładu książki Wnioskodawca finansuje sam i zamierza je sprzedawać poprzez księgarnię. Te egzemplarze nie będą miały nadruków logo firm, nie będą bowiem materiałem reklamowym dla firm. Strona sprzedaje je jako gotowy produkt, książkę. Publikacja wydawana przez Wnioskodawcę posiada numer X, 200 stron objętości z czego 22 strony tekstu.

W przypadku, gdy w książce umieszczone jest logo firmy, jedna ze stron jest z tym właśnie logo. Wnioskodawca, egzemplarze bez reklam chciałby sprzedawać księgarni ze stawką 0% VAT, obowiązującą dla książek (symbol PKWiU 22.11.20).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy postępowanie Wnioskodawcy, rozumienie przepisów odnośnie opisanego zdarzenia przyszłego jest właściwe.

Zdaniem Wnioskodawcy, albumy z umieszczonym logo firmy, będą dla sponsorów finansujących po części ich wykonanie, materiałem reklamowym.

Za wykonanie usługi reklamowej Wnioskodawca winien wystawić fakturę VAT 22%.

Natomiast Wnioskodawca chcąc zbyć gotowy produkt - książkę, w księgarni, lub instytucji, która nie umieści w niej swojej reklamy, wystawia fakturę VAT 0%.

Albumy wydawane przez Wnioskodawcę posiadają numer X oraz ponad 20 stron tekstu. Jego wykonanie w drukarni otrzymało symbol PKWiU 22.22.31-00.00 tj. druk książki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy podatkowe, w tym również ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), nie zawierają ustawowej definicji sponsoringu.

Zgodnie ze Słownikiem Wyrazów Obcych, PWN, W. 1996 r., przez sponsoring rozumie się finansowanie czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności.

Dla celów podatkowych istotne jest, że umowa sponsoringu jest oparta na ekwiwalentności świadczeń, ponieważ sponsor ponosi pewne koszty w celu sfinansowania określonych działań sponsorowanego. Sponsor odnosi w ten sposób korzyści, ponieważ jego działalność zostaje nagłośniona, natomiast podmiot sponsorowany otrzymuje kapitał od sponsora na osiągnięcie celu gospodarczego.

Po 1 maja 2004 r., co do zasady usługi sponsoringu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 22%.

Dla zdefiniowania usługi (co do jej zakresu) istotne są klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W przypadku umów sponsoringu organy statystyczne zajmują stanowisko, że usługa polegająca na wyemitowaniu znaku firmowego sponsora tzw. logo oraz innych danych sponsora w zamian za przekazanie przez niego pewnej kwoty pieniężnej lub przedmiotów rzeczowych na rzecz świadczącego tego typu usługę mieści się pod symbolem PKWiU 74.40.13-00.00 "Usługi reklamowe pozostałe".

Z opisanego zdarzenia wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługę reklamową na rzecz sponsorów umieszczając logo ich firmy w wydawanych przez siebie albumach.

Za wykonaną usługę, Wnioskodawca wystawia fakturę VAT ze stawką 22%.

A zatem, jeśli usługa świadczona przez Stronę została zakwalifikowana, zgodnie z metodami statystycznymi do powołanego wyżej grupowania, postępowanie Wnioskodawcy jest właściwe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami X.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem dostawy jest książka posiadająca numer X oraz ponad 20 stron tekstu.

Wnioskodawca sprzedając książkę księgarniom wystawia fakturę ze stawką VAT 0% obowiązującą dla książek (PKWiU 22.11.20).

Należy podkreślić, że dla zastosowania stawki podatku od towarów i usług w tym przypadku nie będzie istotne ile dana książka będzie miała stron lecz czy towar jakim jest w tym przypadku książka ma zgodnie z nomenklaturą przepisów o statystyce państwowej symbol PKWiU 22.11 jak też czy jest oznaczona symbolem X.

Mając powyższe na uwadze, dostawa w kraju książek, które mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami X, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl