IP-PP2-443-613/07-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-613/07-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług telewizji kablowej świadczonych za pomocą technik cyfrowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług telewizji kablowej świadczonych za pomocą technik cyfrowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest dostawcą usług telewizji kablowej, dostępu do Internetu oraz telefonii (V). Usługi telewizji kablowej, polegające na dostarczeniu abonentom szerokiej gamy programów telewizyjnych zarówno polskich jak i zagranicznych, są obecnie świadczone przy użyciu techniki analogowego przesyłu. Spółka planuje również dostarczać programy do swoich klientów z wykorzystaniem technik cyfrowych (tzw. telewizja cyfrowa). Telewizja cyfrowa polega na dostarczaniu programów telewizyjnych z wykorzystaniem sieci teleinformatycznych w oparciu o specjalne protokoły oraz formaty danych. Spółka będzie dokonywać kodowania sygnału telewizyjnego (audio-video) do formatu cyfrowego odpowiedniego dla sieci telewizji kablowych i będzie go przesyłać do abonenta. Sygnał będzie pobierany z satelity lub za pomocą bezpośrednich łącz światłowodowych zestawionych pomiędzy Spółką, a nadawcami programów telewizyjnych.

W przypadku tradycyjnej telewizji kablowej zdekodowany sygnał przesyłany jest do abonentów w postaci analogowej. Odbiór tego sygnału nie wymaga specjalnych dodatkowych urządzeń abonenckich (poza kanałami premiowymi, dodatkowo kodowanymi). W przypadku telewizji cyfrowej sygnał będzie przesyłany do klientów w postaci cyfrowej oraz dodatkowo będzie zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem. Aby klient Spółki mógł mieć dostęp do usługi telewizji cyfrowej musi posiadać dekoder (Q) oraz kartę dostępu warunkowego na podstawie zawartej ze Spółką umowy abonenckiej. Usługa telewizji cyfrowej, dzięki specjalnemu formatowi sygnału, umożliwia klientom dostęp do większej liczby kanałów telewizyjnych, łączenie ich w pakiety oraz korzystanie z usług interaktywnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest prawidłowa stawka podatku od towarów i usług za usługi telewizji kablowej świadczone za pomocą technik cyfrowych.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe usługi mieszczą się w zakresie usług telewizji kablowej (PKWiU 64.20.30-00.00) i na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz poz. 151 załącznika nr 3 do tej ustawy powinny być opodatkowane stawką 7%.

W efekcie zastosowania techniki cyfrowej Spółka będzie udostępniać swoim abonentom programy telewizyjne w sposób analogiczny do działania telewizji kablowej opartej o techniki analogowe, czyli łącząc przekaz (reemisję) i odbiór w tym samym czasie. Wykorzystanie technik cyfrowych nie wpływa na charakter usługi świadczonej abonentom. Odbierać będą oni bowiem nadal telewizje kablową tyle tylko, że w postaci cyfrowej przesłanej za pomocą pakietów danych w oparciu o protokoły sieci teleinformatycznej. Programy przesyłane są odrębnie do każdego abonenta podobnie jak i do każdego abonenta tradycyjnej telewizji kablowej doprowadzany jest odrębny kabel koncentryczny. Wobec tego prawidłowy jest wniosek, że wykorzystanie przez Spółkę technik cyfrowych do świadczenia usług telewizji kablowej nie wpływa na zmianę charakteru usług i pozostają one usługami telewizji kablowej. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest zdaniem Spółki również treść "Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007" stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007 (Dz. U.Nr 170, poz. 1219). W tym dokumencie zaliczono bowiem telewizję cyfrową do "radiofonii i telewizji kablowej" na potrzeby badań statystycznych w zakresie poczty i telekomunikacji. Stanowisko wnioskodawcy potwierdził również Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z 5 października 2007 r., które stanowi załącznik do niniejszego wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z treści art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ww. ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowane jest stawką podstawową w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 151 tego załącznika wymieniono usługi radia i telewizji kablowej, z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi;

2.

działalności agencji informacyjnych.

o symbolu PKWiU ex 64.20.3, przy czym - zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 3 do ustawy o VAT, ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje wykonywanie usług telewizji kablowej za pomocą technik cyfrowych. Czynności te mieszczą się w grupowaniu PKWiU o symbolu 64.20.30-00.00 - "Usługi radia i telewizji kablowej", co potwierdza klasyfikacja dokonana przez właściwy organ statystyczny. Potwierdza to również załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007 (Dz. U.Nr 170, poz. 1219), w którym to zaliczono telewizję cyfrową do "radiofonii i telewizji kablowej" na potrzeby badań statystycznych w zakresie poczty i telekomunikacji.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że wykonywanie usług telewizji kablowej za pomocą technik cyfrowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 151 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl